rozliczenie PIT 36 i PIT 36l

Rozliczanie podatków to żmudny obowiązek niezależnie od tego, czy dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność biznesową, czy też mówimy o osobach zatrudnionych w cudzym przedsiębiorstwie. Na szczęście rozliczenie PIT staje się znacznie prostsze dzięki takim rozwiązaniom, jak na przykład komputerowe oprogramowanie do rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych PIT. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, zapoznaj się z poniższym tekstem.

Program PIT – dlaczego komputerowy program do rozliczania podatków to dobry pomysł?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na dedykowane oprogramowanie komputerowe, jeśli chcesz prawidłowo rozliczać podatki. Takie rozwiązanie to przede wszystkim następujące korzyści:

  • oszczędność czasu,
  • wygoda,
  • zmniejszenie ryzyka błędu.

Oszczędność czasu

Jednym z najważniejszych atutów programów do rozliczania PIT jest oszczędność czasu. Komputerowe programy do rozliczania podatku dochodowego (może być to zarówno rządowy portal Twój e-PIT, jak i komercyjne programy online, do których zalicza się na przykład e-pity) sprawiły, że ciągnące się kolejki do okienka w Urzędzie Skarbowym należą już do przeszłości. Dzięki temu nie musisz brać urlopu tylko po to, by jechać do urzędu podatkowego zlokalizowanego na drugim końcu miasta, by złożyć papierowe oświadczenie. Zamiast tego można wypełnić deklarację podatkową o dowolnie wybranej przez siebie godzinie.

Wygoda

Deklaracje podatkowe rozliczanie z użyciem dedykowanego programu to także wygoda. Aby wypełnić formularz, możesz rozsiąść się wygodnie w fotelu, zalogować na platformie oraz uzupełnić niezbędne dane. Dzięki temu możesz pracować komfortowo, mając pod ręką wszelkie niezbędne dokumenty.

Zmniejszenie ryzyka błędu

Program do rozliczania podatku PIT to rozwiązanie, które zmniejsza ryzyko popełnienia błędów arytmetycznych oraz logicznych. A o pomyłki w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych jest dość prosto. Nie ma w tym nic dziwnego: aby móc ustalić podstawę opodatkowania, należy pamiętać o kwocie wolnej od podatku czy składkach na ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. W efekcie popełnienie błędu jest możliwe, a składanie korekt deklaracji – dość czasochłonne.

PIT 37

Jaki program do sporządzania i wysyłki deklaracji podatkowych wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele programów, które pozwalają na szybkie rozliczenie spraw podatkowych. Jednym z nich jest program e-pity. Oprogramowanie to umożliwia rozliczenie między innymi następujących deklaracji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

  • PIT 37 – jest to obowiązek w przypadku osób, które osiągają dochody z tytułu takich źródeł jak na przykład umowa o pracę, umowa cywilnoprawna (umowa zlecenie, o dzieło) czy renta;
  • PIT 36 – formularz wymagany przez organy państwowe w przypadku osób fizycznych, które zajmują się prowadzeniem zarobkowej działalności gospodarczej i wybrały skalę podatkową, tzn. dwie stawki PIT na poziomie 12% oraz 32%;
  • PIT 36l – podobnie jak ma to miejsce w przypadku PIT 36, zobligowani do rozliczeń z użyciem tego formularza są przedsiębiorcy będące osobami fizycznymi. W tym przypadku ważne jest, by rozliczały się one z osiąganych dochodów w ramach podatku liniowego, czyli stałej stawki wynoszącej 19% osiąganych dochodów z tytułu aktywności biznesowej.

Dlaczego warto wybrać właśnie e-pity?

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre z nich:

  • wygodna, intuicyjna obsługa,
  • niskie wymagania sprzętowe,
  • możliwość aktualizacji zgodnie z najnowszymi przepisami podatkowymi… a te, jak wiadomo, zmieniają się dość często.
Poprzedni artykułWejście Polski do strefy euro – argumenty za i przeciw
Następny artykułCo można dodać do betonu, aby zwiększyć jego wytrzymałość?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj