Jak marketing lokalny w sieci oraz skuteczne pozycjonowanie wpływają na rozwój biznesu

Dzisiaj każdy przedsiębiorca z sektora MŚP powinien zadbać o obecność i aktywność swojej firmy w Internecie. Bez tego trudno już jest prowadzić jakąkolwiek działalność. Aby skutecznie promować firmową ofertę w sieci, należy przygotować odpowiednią strategię i wykorzystywać sprawdzone narzędzia. Pomocne są tutaj m.in. działania z obszaru marketingu lokalnego oraz pozycjonowanie firmowej strony WWW. Odpowiednio przygotowana i realizowana strategia buduje widoczność w Internecie i pomaga docierać do nowych klientów. W artykule podpowiadamy, jakie działania wybrać, aby rozwinąć swój biznes.

Dlaczego małe i średnie firmy powinny być obecne w Internecie?

Zgodnie z badaniami Mediapanel liczba internautów wynosi już prawie 30 mln. Według statystyk wyszukiwarki Google 65% internautów wyszukuje w sieci firm, produktów oraz usług. To dlatego dzisiaj każda firma, zarówno duża, jak i mała, powinna zadbać o swoją obecność w Internecie. Dzięki temu można docierać do nowych klientów, aby zainteresować ich swoją ofertą. Niektórzy początkujący przedsiębiorcy błędnie zakładają, że inwestycja w promocję w Internecie im się nie opłaci. Przez to tracą potencjalnych klientów, a wskutek tego też pieniądze.

Warto postawić na działania e-marketingowe. Przynoszą one biznesowi mnóstwo korzyści. Pozwalają przede wszystkim:

 • zdobyć rozpoznawalność,
 • budować wizerunek firmy,
 • docierać do większej liczby potencjalnych odbiorców oferty,
 • zwiększać sprzedaż produktów lub usług,
 • budować zaufanie i dbać o pozytywne relacje z klientami.

Jak promować biznes w sieci?

Marketing online to szereg różnych działań, które dają wiele możliwości. Warto wykorzystywać sprawdzone narzędzia i kanały, aby promować się w Internecie. Postawą jest firmowa strona internetowa, która jest wirtualną wizytówką przedsiębiorstwa, miejscem do prezentowania oferty i kanałem wspierającym sprzedaż. Strona WWW to jednak nie wszystko – aby witrynę odwiedzało jak najwięcej zainteresowanych użytkowników, powinna być ona odpowiednio zoptymalizowana. Ważne są więc działania SEO.

Przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy działają na określonym obszarze, powinni wykorzystywać marketing lokalny. Skutecznym narzędziem do promocji firmy i sposobem na docieranie do nowych klientów w okolicy jest m.in. wizytówka w Google Moja Firma.

Warto zaznaczyć, że dla wielu właścicieli firm świat marketingu online bywa skomplikowany. Trudno jest im nadążyć za ciągłymi innowacjami i zmianami, które zachodzą w dynamicznym tempie. Ponadto przedsiębiorcy mają wiele codziennych obowiązków związanych z prowadzeniem biznesu i brakuje im czasu na samodzielne działania marketingowe. To właśnie z tych powodów  decydują się na współpracę ze specjalistami.

Mali i średni przedsiębiorcy ciągle mierzą się z różnymi wyzwaniami, dlatego potrzebują narzędzi, aby zdobywać klientów i się rozwijać. Coraz częściej decydują się na współpracę z ekspertami, którzy pomagają im skutecznie promować ich firmy poprzez kanały i działania online. Nasi specjaliści przygotowują odpowiednią strategię dostosowaną do potrzeb i specyfiki biznesu, a następnie rzetelnie ją realizują. Oferują przy tym pełne doradztwo, indywidualne podejście i wsparcie  – tłumaczy Katarzyna Jezierska, Członek Zarządu, Dyrektor Marketingu WeNet.

pozycjonowanie

Skuteczne pozycjonowanie, czyli jak budować swoją widoczność w Internecie

Strona internetowa to podstawowe narzędzie do promocji firmy, jednak aby odwiedzali ją nowi potencjalni klienci, powinna być dobrze widoczna w sieci. Co zrobić, aby witryna zajmowała wysokie pozycje w Google? Z pomocą przychodzą tu działania SEO (Search Engine Optimization).

SEO to optymalizacja stron internetowych pod kątem aktualnych wymogów algorytmów Google. Celem podejmowanych działań optymalizacyjnych jest właśnie zwiększenie widoczności danej strony w organicznych (czyli bezpłatnych) wynikach wyszukiwania. Jeśli witryna będzie pojawiać się wysoko w wynikach, to więcej użytkowników będzie ją odwiedzać.

Warto wiedzieć, że pozycjonowanie strony WWW składa się z działań on-site (czyli prowadzonych bezpośrednio na stronie), takich jak optymalizacja treści oraz aspektów technicznych witryny, ale również działań off-site (wykonywanych poza optymalizowaną stroną). Chodzi tutaj o stałe budowanie profilu linkowego. Odnośniki do strony dobrze jest umieszczać w wartościowych serwisach.

Pozycjonowanie to proces pracochłonny, długotrwały i dosyć skomplikowany. Wymaga wiedzy i umiejętności. Warto więc skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy najpierw wykonują audyt strony, a następnie dobierają, planują i wdrażają odpowiednie działania.

Trzeba też zaznaczyć, że pozycjonowanie nie jest czynnością jednorazową – działania powinny być prowadzone na bieżąco. Zwykle zadowalające efekty można dostrzec dopiero po kilku miesiącach. Warto jednak być cierpliwym, gdyż skuteczne pozycjonowanie strony przynosi wiele korzyści przedsiębiorstwu i wpływa na jego rozwój.

Poprzez umiejętnie wdrożone działania SEO można:

 • zyskać lepszą pozycję strony w wyszukiwarce,
 • zwiększyć ruch w witrynie,
 • zbudować rozpoznawalność marki,
 • zdobyć nowych klientów.

Efektem działań SEO jest stabilny i systematyczny wzrost pozycji strony w wynikach wyszukiwarek. Nasi klienci widzą te rezultaty, o czym świadczą wyniki ankiet, w których aż 83% badanych klientów jest zadowolonych z efektów naszych działań SEO – mówiKatarzyna Gordyczukowska, kierownik zespołu Customer Experience w WeNet.

Google Moja Firma, czyli jak promować firmę na lokalnym rynku

Właściciele małych i średnich firm, którzy chcą promować swoją ofertę na lokalnym rynku, powinni zadbać o wizytówkę w Google Moja Firma (Google My Business). GMB to niezwykle pomocne narzędzie do promocji przedsiębiorstwa na mapie lokalnego biznesu. Umożliwia zwiększenie widoczności firmy w wyszukiwaniach lokalnych, które stanowią aż 50% zapytań w Google.

Przedsiębiorcy, którzy mają wizytówkę w Google Moja Firma, ułatwiają swoim potencjalnym klientom znalezienie ich firmy w danej lokalizacji. Wizytówka umożliwia atrakcyjne wyświetlanie informacji o przedsiębiorstwie w wyszukiwarce i na Mapach Google. Internauta, który może być potencjalnym klientem, już z pozycji wyników widzi np. numer telefonu czy godziny otwarcia. Co szczególnie ważne, może też zapoznać się z opiniami o firmie zanim zdecyduje się skorzystać z oferty. Zadbanie o pozytywne recenzje jest kluczowe – według danych Safari Digital 90% konsumentów przed wyborem usług lokalnych szuka opinii w Internecie.

Samo założenie wizytówki w GMB to nie wszystko. Trzeba jeszcze ją na bieżąco aktualizować, dodawać wpisy oraz odpowiadać na wszelkie opinie czy komentarze odbiorców.

Podsumowując, narzędzie, jakim jest Google Moja Firma, wpływa na rozwój biznesu, gdyż:

 • zwiększa widoczność biznesu w sieci,
 • buduje rozpoznawalność na rynku lokalnym,
 • wspiera pozycjonowanie firmy na wyszukiwania lokalne,
 • pomaga docierać do nowych klientów,
 • dba o dobry wizerunek i buduje zaufanie odbiorców.

Jak jeszcze dbać o obecność firmy w Internecie i promować jej wizerunek?

Skutecznym sposobem na prezentację firmowej oferty i budowanie rozpoznawalności są firmowe wizytówki w popularnych katalogach firm. Przykładem są: PanoramaFirm.pl, BiznesFinder.pl czy pkt.pl. Interaktywna prezentacja przedsiębiorstwa w tego typu serwisach zwiększa widoczność, rozpoznawalność i buduje wizerunek marki. Założenie takich wizytówek warto powierzyć ekspertom, którzy przygotują unikalne treści w atrakcyjnej formie, uzupełnią je o elementy graficzne i najistotniejsze informacje. Dodatkowo na interaktywnej mapie zaznaczą lokalizację siedziby firmy, by każdy klient mógł ją z łatwością odnaleźć.

W swojej strategii warto brać pod uwagę też Content Marketing. Wysokiej jakości treści budują wizerunek eksperta w branży, wpływają na wzrost wiarygodności i pomagają nawiązywać relacje z klientami. Świetnie sprawdzi się tutaj dodawanie artykułów poradnikowych na firmowego bloga, ale też publikacja artykułów sponsorowanych na wartościowych serwisach. Takie teksty wspierają także działania SEO.

Specjaliści oferują również firmom kampanie kreujące pozytywny wizerunek. Przykładem jest kampania reklamowa w Google Display Network, która polega na wyświetlaniu banerów reklamowych osobom zainteresowanym ofertą.

Marketing internetowy skutecznym sposobem na rozwój biznesu

Jak widać, warto zadbać o obecność i aktywność w Internecie. Trzeba jednak poświęcić na to trochę czasu. Stworzenie strony WWW to podstawa. Do tego dochodzą działania SEO, promocja firmy na lokalnym rynku, realizacja kampanii reklamowych. Wszystko to wymaga wiedzy i doświadczenia. Trzeba wiedzieć, jak dobrać efektywne narzędzia i rozwiązania do potrzeb konkretnego biznesu. Dla małych i średnich przedsiębiorców najlepszą opcją jest nawiązanie współpracy ze specjalistami, którzy znają wymogi algorytmów wyszukiwarki oraz aktualne trendy w marketingu online.

Poprzedni artykułCzym się zajmuje agencja social media?
Następny artykułProjekty wnętrz dla najbardziej wymagających – co je charakteryzuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj