Praca w dziale finansowym wiąże się przede wszystkim z prowadzeniem księgowości danej firmy, przedsiębiorstwa. W księgach tych zapisywane są wszystkie operacje finansowe firmy. Księgowość to jeden z najstarszych zawodów, ale mimo zmieniających się czasów, wciąż jest tak samo ważny. W każdej firmie bowiem funkcja ta jest zarówno bardzo ważna, jak i stanowi dużą odpowiedzialność. Dział finansowy uważany jest za kręgosłup każdego przedsiębiorstwa.

Co robi księgowy?

Głównym zadaniem księgowego w tym zawodzie jest między innymi prowadzenie rachunkowości. Do zakresu ich pracy należą takie czynności jak prowadzenie księgi przychodów i rozchodów firmy, prowadzenie faktur danej firmy, wprowadzanie danych do systemu, obliczanie, a także ewidencjonowanie podatków, sporządzanie deklaracji podatkowych czy też dbanie o to, aby wszystkie płatności należne od firmy na rzecz ZUS-u lub też urzędu skarbowego zostały spełnione.

Księgowi pomagają także przedsiębiorcom w zakładaniu, rejestrowaniu firm oraz kompletowaniu całej dokumentacji. Bycie księgowym to bardzo wymagający i odpowiedzialny zawód. Osoba na tego rodzaju stanowisku musi przede wszystkim znać przepisy prawne i być nastawiona na ciągłe dokształcanie się, ponieważ ciągle wprowadzane są różnego typu nowelizacje oraz zmiany w przepisach.

Cztery główne kwalifikacje księgowe oferowane przez SKwP można zdobyć w ciągu około dwóch lat. Wszystko zależy od zaangażowania w naukę, a także chęci zdania egzaminów.

Dzięki współpracy z pracownikiem księgowości, firmy czy też przedsiębiorstwa mogą wiele zyskać na profesjonalnym prowadzeniu ksiąg. Chodzi tu między innymi o takie czynności jak na przykład uzupełnianie podatkowych ksiąg przychodów, rozchodów, prowadzenie ksiąg rachunkowych, a także ewidencjonowanie przychodów.

Ile zarabia osoba na stanowisku księgowego?

Pojęcie wynagrodzenia w zawodzie księgowego jest bardzo szerokie. Dlatego też trudno jest jednoznacznie oszacować konkretny poziom dochodów uzyskiwanych w tego rodzaju branży. Wynika to przede wszystkim z różnorodności form pracy w tym zawodzie.

Dochody w dużej mierze zależą między innymi od kwalifikacji, poziomu doświadczenia czy też wielkości samej firmy, przedsiębiorstwa. Specjaliści w tej dziedzinie mogą pracować dla jednoosobowych działalności gospodarczych, międzynarodowych firm, a także średnich przedsiębiorstw i biur rachunkowych. W tym drugim przypadku stawki mogą się różnić w zależności od tego, czy dany pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, czy też prowadzi własną działalność gospodarczą. Należy tu również zaznaczyć takie kwestie jak opodatkowanie, które może mieć wpływ na całkowity dochód.

W sektorze prywatnym wynagrodzenia są bardzo różne. Im większa oraz lepiej prosperująca firma, tym będą wyższe zarobki dla księgowego. Z kolei w sektorze budżetowym wynagrodzenia w tym zawodzie wahają się w granicach od 8100 zł do około 11 100 zł. Podobnie sytuacja wygląda w większych miastach. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku starszych księgowych, którzy są w stanie zarabiać średnio około 7 tys. zł, a do 12 tys. zł w przypadku gdy jest to główny księgowy.

W wielu dużych firmach wynagrodzenie na tym stanowisku może nawet przekraczać 21 000 zł brutto. Najniższe zarobki w tym zawodzie osiągają młodsi księgowi. Ze względu na najniższe stanowisko oraz najmniejsze doświadczenie, ich dochody są w granicach 3,5 tys. zł.

Zobrazowanie poszczególnych poziomów zawodowych pokazuje, że istnieje duży przekrój w wynagrodzeniach. Należy również zaznaczyć, że średnie zarobki w tej branży są wypadkową stawek na rynku pracy, a także doświadczenia poszczególnych pracowników. Do tego dochodzą również świadczenia jak na przykład premie uznaniowe czy też składki na ubezpieczenie społeczne. Warto również pamiętać, że księgowi mogą wykonywać swoją pracę w wielu różnych przedsiębiorstwach, firmach, co automatycznie zwiększa ich zarobki.

W związku z tym niektóre z czynników mających istotny wpływ na zarobki specjalistów finansowych to między innymi:

  • zakres obowiązków do wykonania,
  • wielkość danego przedsiębiorstwa,
  • wielkość miasta.

Co robi księgowy? Podsumowanie

W Polsce zawód księgowego/księgowej wiąże się z duża ilością obowiązków. Przede wszystkim księgowi są odpowiedzialni za prowadzenie ksiąg rachunkowych i obliczanie podatków. Ponadto muszą oni również zapewnić, że wszystkie prace księgowe są wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami.

Praca księgowego/księgowej wymaga nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale również pewnych cech jak na przykład  dokładność, skrupulatność czy też uczciwość.

W sektorze prywatnym pensje księgowych są naprawdę zróżnicowane. Z reguły im większe przedsiębiorstwa, tym wyższe są zarobki.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Agencją pracy.

Poprzedni artykułGoWork – sprawdź opinie o pracodawcach!
Następny artykułPopularny producent form wtryskowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj