Zmiany klimatyczne wynikające z dużej ilości dwutlenku węgla w atmosferze stają się coraz większym problemem dla całego świata. Aby je spowolnić i zatrzymać ich bieg, wdrażane są rozwiązania w zakresie neutralności węglowej. Dotyczą one również budynków – domów jednorodzinnych, obiektów wielorodzinnych, przemysłowych czy użyteczności publicznej. Na czym dokładnie polega neutralność węglowa budynków i w jaki sposób można ją osiągnąć?

Na czym polega neutralność węglowa?

Neutralnością klimatyczną, również węglową, emisyjną czy zerową emisją netto, nazywa się strategię, która polega na obniżaniu emisji CO2 oraz na jej kompensowaniu, czyli redukowaniu emisji w innych obszarach.

Osiągnięcie neutralności emisyjnej stało się celem Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada, że do 2050 roku kraje Unii Europejskiej uzyskają neutralność w zakresie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, by zapobiegać katastrofalnym zmianom klimatu.

Neutralność węglowa budynku – co to jest?

Aby uzyskać neutralność klimatyczną, podejmowane są zróżnicowane działania, które pozwalają już teraz na obniżenie emisji i kompensowanie CO2. Wśród nich znajdują się również te zmierzające w stronę neutralności węglowej budynków.

Neutralnością węglową budynku określa się w tym kontekście brak jego negatywnego wpływu na poziom dwutlenku węgla w atmosferze.

Szacuje się, że sektor budowlany aż w około 38 proc. odpowiada za światową emisję CO2. Właśnie dlatego neutralność klimatyczna w budownictwie uznawana jest za jeden z najefektywniejszych sposobów na redukcję gazów cieplarnianych w atmosferze.

Co wpływa na emisję CO2 przez budynki?

Wysoki ślad węglowy, czyli całkowita emisja gazów cieplarnianych w przypadku sektora budowlanego powiązana jest z wieloma obszarami, między innymi produkcją materiałów, łańcuchem dostaw czy działalnością operacyjną.

Właśnie dlatego osiągnięcie neutralności klimatycznej budynków jest powiązane z działaniami odbywającymi się na różnych płaszczyznach – zaczynając od przygotowania projektu, przez wybór właściwych technologii i materiałów budowlanych, a kończąc na eksploatacji gotowego już obiektu.

Neutralność węglowa budynków – jak można ją osiągnąć?

W neutralnym klimatycznie budownictwie duże znaczenie ma przede wszystkim współpraca wszystkich podmiotów – producentów materiałów, projektantów, deweloperów, wykonawców, a także użytkowników końcowych.

Proces rozpoczyna się zatem już od projektu budynku, który powinien charakteryzować się niskim zapotrzebowaniem energetycznym. Właśnie dlatego budownictwo neutralne klimatycznie kładzie nacisk na projekty budynków pasywnych, energooszczędnych.

Duże znaczenie ma też wybór właściwych materiałów budowlanych. Prezes cementowni Górażdże Cement SA Andrzej Reclik wskazuje, że obecnie w jej ofercie dostępny jest niskoemisyjny beton EcoCrete. Podobne produkty oferuje także wiele innych firm, które dążą do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Na uwagę zasługuje również wykorzystanie nowoczesnych technologii, między innymi fotowoltaiki, pomp ciepła, rekuperacji, dzięki którym możliwe jest efektywne zmniejszenie emisyjności budynków, a także kosztów związanych z ich eksploatacją.

Poprzedni artykułCzym charakteryzuje się street style?
Następny artykułJak skutecznie pozycjonować stronę internetową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj