Obecnie już nikt nie może się dziwić, że sprzęt do frezowania CNC stał się tak bardzo popularny w wielu firmach produkcyjnych. Branża przemysłowa i produkcyjna stale się rozwija i dąży do jak największej automatyzacji i informatyzacji realizowanych procesów. Frezowanie CNC umożliwia wydajną, sprawną i wysoce precyzyjną pracę. Czym jest ta technologia, dlaczego stała się w ostatnich latach tak bardzo popularna i jakie zalety jej stosowania? 

Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to obróbka skrawania elementów, która polega na ich cięciu do chwili uzyskania pożądanego kształtu. Cały proces odbywa się przy pomocy narzędzia skrawającego, czyli frezu, który obraca się, gdy przedmiot obrabiany porusza się w ruchu posuwowym. Zarówno elementy o powierzchni płaskiej, jak i przestrzenne mogą być obrabiane na frezarkach CNC. Ponadto technologia ta wykorzystywana jest nie tylko do produkcji jednostkowej, ale również do produkcji masowej i ciągłej. CNC, czyli komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi, polega na programowaniu obrabiarek na podstawie projektów generowanych komputerowo. Zawierają one bardzo dokładnie wszystkie procesy, które urządzenie ma wykonać na określonym materiale w sekwencji. Tak zaawansowane systemy zapewniają bardzo dokładne wyniki oraz wysoki stopień automatyzacji wielu procesów produkcyjnych. 

Dlaczego warto stosować frezowanie CNC?

Wśród głównych plusów frezowania CNC warto podkreślić fakt, że produkowane elementy są wizualnie i technicznie dokładnie takie same. Automatyzacja pracy urządzeń jest wysoce pożądana w produkcji masowej, która musi być sprawna, efektywna oraz wydajna. Dodatkowo frezowanie CNC pozwala na wysoką precyzję nawet przy najbardziej skomplikowanych kształtach oraz idealnie odwzorowuje kształty zawarte w pierwotnych założeniach projektu. Frezowanie CNC pozwala także zredukować koszty produkcji, bowiem ogranicza zużycie potrzebnego materiału i zapewnia szybszą oraz bardziej wydajną pracę. Zastosowanie frezarek CNC w firmach oraz zakładach przemysłowych pozytywnie może wpłynąć na opłacalność i rentowność procesu produkcyjnego, jednocześnie zwiększając dokładność i precyzję wyników pracy. 

Popularność frezowania CNC

Ogromna popularność frezowania metodą CNC jest spowodowana szeregiem możliwości jej zastosowania. Omawiana metoda jest z powodzeniem stosowana w przemyśle ciężkim, chemicznym i spożywczym. Cięcie CNC stosowane jest również w branży reklamowej opartej na produkcji gadżetów o nietypowych, nieregularnych kształtach. Stosowanie frezowania CNC w produkcji jednostkowej polega na wytwarzaniu unikalnych przedmiotów, takich jak prototypy. Dobrym przykładem są również narzędziownie, gdzie produkuje się formy tryskowe, tłoczniki lub matryce. Bardzo często i z powodzeniem wykorzystywana może być również w produkcji masowej – klasycznym przykładem jest branża motoryzacyjna, gdzie szybka oraz precyzyjna obróbka metali pozwala na utrzymanie dynamicznego tempa produkcji i redukcję kosztów. 

Poprzedni artykułSklep – franczyzowy czy własny? Który model biznesowy wybrać?
Następny artykułMateriały POS – co warto o nich wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj