Tworzyw sztucznych używa się bardzo często zarówno w kontekście budowy domu, jak i w wielu dziedzinach przemysłu. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ich obecność umacnia światowy przemysł oraz jak ważne i niezastąpione właściwości posiadają te materiały. Mowa tutaj przede wszystkim o elementach konstrukcyjnych, mniej natomiast o przemyśle spożywczym.
Ważnym w wielu dziedzinach asortymentem, wykonywanym z tworzyw sztucznych jest profil. Jego produkcja wymaga dobrych fabryk i doskonałej precyzji. W jaki sposób wykonuje się profile z plastiku oraz czym się one od siebie różnią?
Wytłaczanie profili – przebieg i sposób
Tworzywa sztuczne mają do siebie to, że przy użyciu odpowiednich polimerów są w stanie przybierać różne kształty. Oczywiście, robi się to w taki sposób, by wykonane elementy nie zmieniały formy dowolnie, a jedynie wtedy, gdy tego chcemy. W większości korzysta się więc z tworzyw termoplastycznych, które pod wpływem wysokiej temperatury topią się i przybierają postać półciekłą. To właśnie w tym stanie możliwe jest ich dowolne kształtowanie.
Przy użyciu konkretnych dodatków, po wyschnięciu materiał ten zyskuje wysokie właściwości wytrzymałościowe i odporne na różnego rodzaju warunki. Proces wytłaczania jest nazywany inaczej ekstruzją i dotyczy w szczególności przejazdu półpłynnego tworzywa przez głowicę formującą. Taka głowica jest zazwyczaj wykonana ze stali, a kształt otworu zależy od projektu przesłanego przez klienta. Tłoczenie jest najważniejszym ze wszystkich procesów w trakcie tworzenia. Po wyjściu z głowicy, profil trafia do głowic kalibrujących, gdzie eliminowane są różne niedociągnięcia, a następnie – wysycha i jest cięty na wymiar.
Podział profili względem materiału i procesu produkcji
Oczywiście, każdy rodzaj profilu można przypisać do określonej grupy. Zestawienie liczy ich aż sześć. Pierwsze dwie dotyczą wyłącznie skali twardości, a dzielą się na twarde i miękkie. Wewnątrz każdej z nich, znajduje się zbiór materiałów, które świadczą o ich wytrzymałości. Następną grupą są tworzywa kompozytowe. Jest to swego rodzaju mieszanka materiałów, w której powstają warstwy pełniące odpowiednio funkcję nośnika oraz zapewniające konkretne właściwości względem zapotrzebowania.
Pozostałe trzy zespoły dotyczą już wyłącznie dodatkowych procesów, wykonywanych po czynności tłoczenia. Wyróżniamy więc profile spienione, ko-ekstrudowane i post-ekstrudowane. Odnośnie tych pierwszych należy powiedzieć, że w czasie ekstruzji dodaje się spieniacza w celu zmniejszenia ciężaru właściwego elementu. W przypadku materiałów ko- i post-ekstrudowanych, tłoczenie profili jest nieco bardziej skomplikowane. Polega ono na łączeniu profili z dwóch różnych surowców jednocześnie bądź doklejaniu do nich warstw powstałych chociażby z elastomerów.
Podsumowanie
Szeroka gama rodzajów i materiałów dla plastikowych profili spowodowana jest szerokim zapotrzebowaniem w wielu dziedzinach. Profile z tworzyw sztucznych są wykorzystywane w wielu branżach, takich jak budownictwo czy automotive. Często ich obecność możemy zauważyć w stolarce okiennej, energetyce czy chłodnictwie.
Ekstruzja jest najpopularniejszym i najprostszym sposobem wytwarzania tego typu elementów. Jej proces przebiega szybko oraz nie generuje wysokich kosztów.