Jazda na rowerze w deszczu – o czym warto pamiętać?

Wiosna i jesień to dla rowerzystów zdecydowanie najbardziej wymagający czas. Niska temperatura, deszcz czy wiatr – prawdziwych amatorów rowerowych wojaży nawet takie warunki nie powstrzymają przed jazdą. Zanim jednak wyjdziesz z domu, koniecznie zastanów się, czy jesteś odpowiednio przygotowany do jazdy na rowerze w deszczu. Przygotowaliśmy dla ciebie garść podpowiedzi dotyczących tego, o czym nie możesz zapominać, wybierając się w trasę w deszczową pogodę.

Jak ubrać się na wyjazd w czasie niepogody?

Lubisz jeździć na rowerze, to twoja pasja i nie zamierzasz rezygnować z niej nawet podczas ulewnych dni? Jazda rowerem w deszczuto bez wątpienia nie lada wyzwanie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować.

Zadbaj o odpowiednią odzież przeciwdeszczową

Jeśli pomimo niesprzyjającej pogody nie chcesz rezygnować z podróżowania rowerem, koniecznie zaopatrz się w odzież przeciwdeszczową, która zapewni ci komfort w czasie ulewy.

Przed wyjściem z domu załóż kurtkę przeciwdeszczową z kapturem, nieprzemakalne spodnie, specjalne ochraniacze na buty oraz nieprzemakalne rękawiczki. Podczas jazdy rowerem w deszczu najlepiej sprawdzi się odzież wykonana z materiału GoreTex, który jest wodoodporny i oddychający. Dzięki temu, podczas przemieszczania się rowerem na pewno nie przegrzejesz ciała, nie spocisz się, ale też nie zmarzniesz.

Postaw na odpowiednią ochronę głowy podczas jazdy na rowerze w deszczu

Kompletując odpowiednią odzież przeciwdeszczową, nie możesz zapomnieć o czapce. Pamiętaj bowiem, że kask nie uchroni cię od utraty ciepła. Wybierz więc taki model, który zapewni ci termoregulację i zmieści się pod kaskiem. Niektórzy amatorzy jazdy rowerowej sięgają po czapkę z daszkiem, na którą zakładają kask – zdaniem wielu, jest to dobra metoda, ponieważ dodatkowo zapewnia ochronę oczu. W takim przypadku pamiętaj, by odpowiednio wyregulować kask – dzięki temu jazda na rowerze w deszczu będzie przyjemna i komfortowa nawet pomimo niesprzyjającej pogody.

Zadbaj o ochronę oczu w czasie deszczu

W jaki inny sposób można ochronić oczy? Najlepiej sprawdzają się okulary z jasnymi szkłami. Ciemne – zwłaszcza w pochmurny, deszczowy dzień utrudnią widoczność.

Odpowiednie buty podczas jazdy w deszczu to podstawa

Osobną kwestią są buty do jazdy w deszczowych warunkach. Na rynku znajdziesz wiele modeli chroniących przed wodą. Nieoczywistym, ale skutecznym sposobem stosowanym przez wielu amatorów jazdy rowerowej, jest używanie plastikowych woreczków nakładanych pomiędzy but a skarpetę. To sprawia, że noga pozostanie sucha, nawet gdy wjedziesz do głębokiej kałuży.

Jazda rowerem w deszczu – wyposażenie jednośladu

Jeśli chcesz jeździć rowerem w deszczu, koniecznie pamiętaj o zamontowaniu błotników. Bez nich będziesz narażony na ochlapanie błotem i wodą z kałuż. Co więcej, bez błotników będziesz ochlapywać także przechodniów mijanych po drodze! Aby więc tego uniknąć, koniecznie zainwestuj w błotniki na przednie i tylne koło – z ich montażem bez trudu poradzisz sobie samodzielnie.

Niektóre rowery posiadają fabrycznie wywiercone punkty do mocowania błotników. Jeżeli twój jednoślad ich nie ma, wybierz wariant clip-on. Jego zaletą jest to, że pasuje do większości rowerów. Są one również zazwyczaj lżejsze niż stałe błotniki rowerowe, co z pewnością zadowoli kolarzy zorientowanych na osiągi.

Przed jazdą na rowerze w deszczu upewnij się także, z jakiego materiału jest wykonane twoje siodełko. W razie zakup specjalny ochraniacz, który zabezpieczy je przed deszczem.

Odpowiednie oświetlenie podczas jazdy rowerem w deszczowych warunkach

W czasie niepogody koniecznie zadbaj o dobrą widoczność na drodze. Oprócz odblaskowych elementów na ubraniu pamiętaj o światłach LED zamontowanych z przodu i z tyłu pojazdu, dzięki którym będziesz widoczny dla innych osób poruszających się na drodze. Do wyboru masz lampki migające oraz te, które emitują światło stałe. Na oświetlonych drogach wystarczą światła o mocy 100 lumenów, ale warianty 300+ zapewnią ci jeszcze lepszą widoczność i pozwolą lepiej zobaczyć drogę przed tobą.

Z myślą o swoim bezpieczeństwie, zastanów się także nad elementami odblaskowymi w szprychach oraz pedałach. Sprawią, że będziesz widoczny w każdej sytuacji – podczas skrętu i innych manewrów. Rozważ także, czy na deszczowy dzień potrzebne będą ci kierunkowskazy – niekiedy sygnalizacja rękami w deszczowe dni może być niewidoczna dla pozostałych uczestników ruchu.

Rower w deszczu – wodoodporne akcesoria dla rowerzysty

Jeśli przewozisz rowerem coś większego, pomyśl o zakupie odpornych na wodę sakw montowanych po bokach roweru. Gdy jesteś miłośnikiem jazdy na rowerze z plecakiem, wybierz model wykonany z materiału wodoodpornego. Możesz zawsze zabezpieczyć go dodatkowo kurtką przeciwdeszczową lub plastikowym poncho. Dodatkowo, jeśli podczas jazdy korzystasz z GPS znajdującego się w twoim telefonie, dobrym wyborem jest wodoodporny pokrowiec na smartfon umieszczony na ramie roweru. Rozwiązanie to pomoże ci w pełni kontrolować drogę przy równoczesnej ochronie telefonu.

Rower po deszczu – jak o niego dbać?

Rowery po kontakcie z deszczem zawsze wymagają sprawdzenia i konserwacji. Przede wszystkim, po powrocie do domu koniecznie przetrzyj wszystkie elementy do sucha – użyj do tego miękkiej ściereczki np. z mikrofibry. Poza tym po każdej jeździe przyjrzyj się oponom, sprawdzając, czy nie uległy uszkodzeniu.

Nie zapomnij także o łańcuchu. Jeśli odpowiednio dobrałeś smar przed wyjazdem na rower, to dobrze. Produkt przeznaczony do warunków mokrych odpowiednio chroni napęd twojego roweru. Jeżeli nie stosowałeś specjalnych środków, wyczyść łańcuch z pozostałości piasku, gliny czy roślin mogących zaczepić się podczas twojej wycieczki. Następnie weź odpowiedni olej i nanieś nieco na każdą część napędu. Nadmiar wytrzyj szmatką. Takie działanie zapewni dłuższą żywotność roweru.

Pamiętaj, że podczas jazdy na rowerze w deszczu, warto odpowiednio się do tego przygotować, zaopatrując się w wodoodporną odzież i akcesoria. Zapoznaj się z powyższym artykułem i zdobądź wszelkie niezbędne informacje o jeździe na rowerze w deszczu!

Poprzedni artykułProdukcja profili z tworzyw sztucznych – jak przebiega i czym różnią się od siebie profile?
Następny artykułImport z Chin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj