Własna firma czy praca na etacie - co wybrać? Argumenty

Satysfakcja z pracy jest niezwykle ważna, dlatego warto znaleźć zajęcie, które zapewni nam spełnienie. Niektórym wystarczy stanowisko w korporacji, a inni wolą pracować na własny rachunek. Co jest lepsze?

Własna firma czy etat — co daje więcej satysfakcji?

Praca na etacie jest stabilna i bezpieczna, ale wiąże się z wykonywaniem odgórnie narzuconych obowiązków, które nie zawsze nam w pełni odpowiadają. Często ogranicza też zyski. Jeśli zastanawiasz się, czy nie zrezygnować z etatu na rzecz własnej firmy, możesz odwiedzić forum o pracy i zapytać o opinię osoby, które także stanęły kiedyś przed tym dylematem. Poniżej prezentujemy argumenty, które także pomogą podjąć decyzję.

Praca u kogoś, czy własna firma? Wynagrodzenie

Pieniądze są często powodem, dla którego wybieramy pracy na etacie. Zatrudnienie na umowę o pracę wiąże się ze stałym dochodem. Dzięki temu zyskujemy nie tylko psychiczny komfort, ale też i gwarancję, że będziemy mieli fundusze na pokrycie wszystkich opłat. Nie musimy się martwić, że po słabszym miesiącu otrzymamy mniejsze wynagrodzenie. Posiadanie firmy pozbawia nas tej gwarancji: wszelkie niepowodzenia mogą odbić się na przychodach. Własna działalność związana jest także ze stałymi opłatami.

Warto jednak pamiętać, że może to działać i w drugą stronę. W przypadku pracy na etacie najczęściej wiemy, ile zarobimy — wyjątkiem są sytuacje, kiedy premia zależna jest od naszych wyników. Posiadanie własnej firmy może wiązać się też ze znacznie wyższymi przychodami, niż początkowo prognozowaliśmy.

Elastyczność czasu pracy — większa, gdy pracujesz u kogoś, czy na etacie?

Praca na etacie związana jest z jasno wytyczonymi godzinami. Oczywiście czasami pojawia się konieczność nadgodzin lub kontynuowania pracy w domu, jednak nawet wtedy kończy się ona wraz z wykonaniem ostatnich obowiązków. Ilość poświęconego czasu zmienia się w zależności od twojej pozycji — pracownicy niższego szczebla mają na swoich barkach zdecydowanie mniej obowiązków, niż osoby odpowiadające za zespół. Rzadziej się więc zdarza, że ich praca przeciąga się ponad standardowe osiem godzin.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy posiadasz własną firmę. Obowiązki nie kończą się po ośmiu godzinach. Przedsiębiorca sam odpowiada za wszystko, a właścicielami firmy jest się całodobowo. Wiąże się to naturalnie z nieco mniej normowanym czasem pracy.

Możliwość skorzystania z urlopu

W przypadku pracy na etat wszelkie dni wolne są płatne. Liczba może i jest ograniczona, ale nie musimy przejmować się brakiem wynagrodzenia tylko dlatego, że wygodnie odpoczywamy na wakacjach. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w czasie, kiedy weźmiemy urlop chorobowy. Jest to dość istotna kwestia, gdy zastanawiamy się nad tym, którą ścieżką podążyć i czy postawić na własną firmę, czy pracę na etacie.

Własna firma wiąże się także z nieograniczonym urlopem. Oczywiście zamknięcie jej na miesiąc byłoby nierozsądne, ale nie ogranicza nas liczba przysługujących dni. Wciśnięcie jednego, czy trzech dni wolnych nie będzie stanowiło aż takiego problemu.

Jednak jeśli jest to działalność jednoosobowa, to niestety urlop wiąże się z brakiem jakichkolwiek zarobków. Odpoczywając nie będziemy wykonywać obowiązków, więc nie wygenerujemy żadnych zysków — tak samo, jak w czasie ewentualnej choroby.

Własna firma czy etat — w czym się lepiej sprawdzisz?

Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę własne predyspozycje. Praca na czyjś rachunek zmniejsza poziom odpowiedzialności i stresu. W przypadku niewywiązania się ze swoich obowiązków na czas, odpowiadasz jedynie przed pracodawcą.

Własna firma to zdecydowanie większa odpowiedzialność. Jesteś osobą nie tylko decyzyjną, ale też tą, która przed klientem zobowiązuje się do poprawnego wykonania usługi. W przypadku niezadowolenia to na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność oraz konieczność uratowania sytuacji. Jeśli zawiedziemy kontrahenta, zmniejszymy szansę na to, że nawiąże z nami kolejną współpracę, a to odbije się na naszej firmie w przyszłości.

Praca na czyjś rachunek: mniejsza ilość formalnych obowiązków

Praca na etacie jest o tyle wygodna, że z poziomu pracownika, nie musisz przejmować się formalnymi obowiązkami. To pracodawca ponosi odpowiedzialność za opłacenie wszystkich twoich składek ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy. Kwota, która co miesiąc pojawia się na twoim koncie, jest już o nie pomniejszona, dzięki czemu nie musisz nawet posiadać wiedzy na temat tego, ile dokładnie wynoszą. Na twoich barkach spoczywa jedynie obowiązek wypełnienia raz w roku stosownej deklaracji PIT.

Nowe obowiązki we własnej firmie

Jeśli wolisz pracę na własny rachunek i zdecydujesz się otworzyć własną firmę, warto już na początku zdecydować się na nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym. Wprawdzie wszystkie składki opłacać będziesz musiał samodzielnie, ale księgowa podpowie ci, jakie koszty będziesz musiał co miesiąc ponosić i w jakich terminach należy je opłacać.

Nie musisz posiadać rozległej wiedzy na ten temat, jednak na twoich barkach spoczywać będzie obowiązek dopilnowania, by wszystko było opłacane w odpowiednim terminie, bez względu na uzyskany w miesiącu przychód.

Co bardziej rozwija? Własna firma czy etat?

Jeśli zastanawiasz się co wybrać — korporację czy własną firmę, to warto wziąć także pod uwagę możliwość rozwijania własnych kwalifikacji. Firmy coraz częściej inwestują w swoich pracowników, starając się poszerzać stale ich kwalifikacje. Dzięki czemu pracując na etacie, możesz wziąć udział w darmowych szkoleniach, które gwarantują zdobycie wiedzy z nowych obszarów, a to może zaowocować w przyszłości np. awansem.

Warto więc zaznaczyć, że jeśli twoja firma zacznie się rozwijać, to ty sam będziesz musiał pomyśleć o tym, by w jakiś sposób zagwarantować swoim pracownikom możliwość rozwoju, właśnie przez dodatkowe szkolenia.

Fakt, że musisz samodzielnie zadbać o wszystkie formalności, często zmieniając się w osobę wielozadaniową, pozwoli ci na dokształcanie się także w dziedzinach, w których jak dotąd nie pracowałeś.

Własna firma czy praca na etacie — co wybrać?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to, która z dwóch przedstawionych form jest lepsza. Dużo zależy od branży oraz naszych predyspozycji do pełnienia tak odpowiedzialnych funkcji. Na naszych barkach spoczywa wszystko, a sukces uwarunkowany jest jedynie poziomem naszego zaangażowania. Własna marka to ogrom pracy oraz czasu, który będziesz musiał poświęcić na rozwinięcie swojej działalności.

Jeśli mamy taką możliwość, warto przemyśleć rozwiązanie pośrednie: otworzenie własnej działalności w czasie, kiedy jeszcze pracujemy na etacie. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli zlecone ci działania możesz wykonywać poza godzinami biznesowymi. Pomoże ci to na stopniowe rozwijanie swojej marki i późniejszą rezygnację z etatu.

Poprzedni artykułLokata czy konto oszczędnościowe – gdzie odkładać na przyszłość dziecka?
Następny artykułJak zapakować książkę do wysyłki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj