Chcesz zapewnić swojemu dziecku dobry start w przyszłości? Niezależnie od tego, ile pociecha ma lat, warto jak najszybciej zacząć odkładać pieniądze. Sprawdź, w jaki sposób gromadzić środki, aby oszczędzanie było bezpieczne. Dowiedz się, które rozwiązanie będzie korzystniejsze: lokata czy konto oszczędnościowe.
Obecnie oszczędzanie jest dużo trudniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu, a to wszystko z powodu rekordowo niskich stóp procentowych. Wpływają one na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych, dlatego trudno jest osiągnąć zyski porównywalne z zyskami możliwymi do osiągnięcia jakiś czas temu. Nie oznacza to jednak, że pieniądze trzeba przechowywać w przysłowiowej skarpecie, czy też zaniechać oszczędzania w ogóle.
Konto oszczędnościowe – czy to dobry sposób pomnażania zysków?
Jeśli dopiero zamierzasz rozpocząć odkładać środki na przyszłość dziecka, konto oszczędnościowe może okazać się dobrym rozwiązaniem. Dlaczego?
Tego typu rachunek pozwala na naliczanie odsetek już od pierwszej wpłaconej złotówki. Nie trzeba zatem dysponować pokaźnym kapitałem, aby móc zacząć oszczędzać. To zaś bardziej motywuje do gromadzenia większych kwot z większą częstotliwością.
Doskonale widać to m.in. w przypadku Konta Oszczędnościowego dostępnego w Toyota Banku. Najniższe oprocentowanie wynosi 0,3% w skali roku, ale rośnie ono w przypadku odkładania coraz wyższych kwot – aż do 0,8% w skali roku przy kapitale powyżej 50 tys. złotych.
Wśród innych zalet rachunku oszczędnościowego można wymienić m.in.:
- stały dostęp do środków – możesz wypłacać pieniądze w dowolnym momencie, w całości lub w częściach
- możliwość systematycznie „dokładania” pieniędzy – dzięki czemu kapitał będzie stale się powiększał
- brak jakiegokolwiek ryzyka – pieniądze są bezpieczne, nie grozi im żadna utrata, zaś odsetki są gwarantowane.
Warto podkreślić, że konto oszczędnościowe można założyć wyłącznie do rachunku osobistego.
Lokata bankowa – czy warto?
Lokata bankowa to produkt finansowy, który również pozwala pomnażać zyski – podobnie jak konto oszczędnościowe. Różnica polega jednak na tym, że tutaj trzeba dysponować już konkretnym kapitałem – nie mniejszym niż wskazują na to warunki dotyczące kwoty minimalnej danej lokaty.
Na korzyść lokaty przemawia m.in. możliwość „zamrożenia” środków na dłuższy czas. Dzięki temu można zapobiec „podbieraniu” pieniędzy bez ważnego powodu.
W ostatnich miesiącach z powodu obniżki stóp procentowych przez RPP oprocentowanie lokat znacznie spadło. Obecnie trudno na rynku znaleźć atrakcyjną ofertę. Czasami jednak banki mają promocje lokat i wówczas warto przeanalizować tego typu ofertę, czy nie jest ona dla nas atrakcyjniejsza niż oszczędzanie na koncie oszczędnościowym.
Jaki produkt oszczędnościowy wybrać?
Lokata czy konto oszczędnościowe? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wiele zależy od tego, na jakim etapie odkładania środków się znajdujesz. Jeśli dopiero zaczynasz oszczędzać, zdecyduj się na konto oszczędnościowe. Jeżeli masz już spory zapas środków, zdecyduj się na lokatę.
Pamiętaj! Konto oszczędnościowe i lokata są produktami, które nie wykluczają się. Możesz cały czas odkładać pieniądze na rachunku i w momencie zgromadzenia większej kwoty – założyć lokatę.