Liderzy w organizacjach mierzą się w swojej pracy z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest wzbudzenie i utrzymanie motywacji pracowników tak, aby efektywnie wykonywali swoje obowiązki. To wymagające zadanie, do którego nie wystarczą jedynie chęci i poleganie na przeczuciu, co może zadziałać korzystnie w tym kontekście. Jakie sposoby motywowania pracowników są więc najskuteczniejsze? 

Nie ma motywacji bez jasnych celów

Pracownicy, którzy chętniej wykonują swoje obowiązki, rozumieją nie tylko ich sens, ale także doskonale wiedzą, jaki jest cel, w jakim czasie muszą wykonać swoje zadania i czy wiąże się z tym dodatkowa nagroda (np. premia lub inne wyróżnienie). Brak celów w organizacji wpływa negatywnie na motywację – pracownicy nie wiedzą, po co wykonują swoje zadania, nie mają szerszego obrazu, jak ich wytężona praca przysługuje się całej firmie. Ważne, aby wyznaczane cele były realne, mierzalne i realistyczne, dzięki czemu zatrudnieni będą mieli poczucie, że zmierzają w dobrym kierunku i realizują się zawodowo. Przekazywanie celów pracownikom daje im również poczucie odpowiedzialności i samodzielności. 

Rozwój zawodowy to podstawa

Choć wynagrodzenie to nadal istotna kwestia motywacji pracownika, to coraz częściej zwracają oni uwagę na to, iż to możliwość rozwoju staje się tym głównym motorem napędowym ich kariery w danej firmie. Innymi słowy, traktowanie rozwoju zawodowego po macoszemu, bez należytej uwagi, może prowadzić do spadku motywacji. Warto przeanalizować to, jak praca w firmie jest zorganizowana. Jeśli pracownicy poświęcają wiele czasu na mało ambitne, powtarzalne i łatwe do zautomatyzowania czynności, to firma powinna to zmienić. Uwolnienie kreatywności, wygospodarowanie czasu pracy na szkolenia i warsztaty przynosi nie tylko korzyść w postaci kolejnych kompetencji, ale i poprawia motywację. Świadomość, że firma dba o rozwój, sprawia, że ludzie znacznie chętniej angażują się w wykonywanie obowiązków.

Sukces należy świętować

Bez względu na to, czy firma jest w stanie wygospodarować środki na premię i nagrody, czy też ma inne rozwiązania motywujące, to nigdy nie powinna z nich rezygnować. W przypadku mniejszych sukcesów warto pomyśleć o podziękowaniu czy pochwale w obecności zespołu. To proste metody, które potrafią podnieść morale i zaangażowanie pracowników. Dzięki temu czują się docenieni i dostrzegają, że ich działania przynoszą efekty. Poza tym wpływa to na atmosferę w miejscu pracy, która ma ogromny wpływ na motywację pracowników. Z tego względu warto dbać i tworzyć pozytywną i inspirującą kulturę organizacyjną.

Jak Extended DISC® pomaga w motywowaniu pracowników? 

Aby prawidłowo dobierać metody motywujące pracowników, najpierw warto poznać czynniki, które faktycznie mogą przynieść pozytywny skutek w wypadku wybranych osób czy zespołów. W tym względzie dobry rozwiązaniem jest narzędzie Extended DISC®. Dzięki niemu lider lub pracownik HR otrzyma szczegółowe informacje na temat indywidualnych czynników motywujących i stresujących. Raport z badania, które bardzo łatwo wprowadzić w firmie, będzie w tym względzie bardzo pomocny. Nie tylko pozwoli precyzyjnie ustalić oczekiwania zespołu, ale także da szansę na krytyczne spojrzenie np. na organizację pracy czy efektywne wykorzystanie naturalnego potencjału pracowników. 

Zobacz również: https://extended.tools/jak-zmotywowac-pracownika-skuteczne-sposoby-na-zwiekszenie-motywacji/ 

Poprzedni artykułEnova365: nowoczesne rozwiązania dla zarządzania firmą
Następny artykułOpaski silikonowe: Twoja nowa strategia marketingowa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj