Oprócz umiejętności twardych każdy kierowca międzynarodowy musi posiadać ze sobą określoną liczbę dokumentów na wypadek kontroli przez organy policji bądź odpowiedników Inspekcji Transportu Drogowego w danym kraju.

Przed wyruszeniem w drogę z ładunkiem firma oraz kierowca zobowiązani są do upewnienia się, czy podczas trwania przewozu, wszystkie dokumenty są prawidłowo wypełnione, aktualne oraz wypełnione odpowiednimi danymi kierowcy, nadawcy i odbiorcy. Nieposiadanie choćby jednego z niżej wymienionych dokumentów może skutkować wysokimi karami pieniężnymi. Wszystkie dokumenty obowiązują kierowców i ciężarówki powyżej 3,5 tony.

Licencja na międzynarodowy transport drogowy

Jeden z najważniejszych dokumentów to licencja na międzynarodowy transport drogowy. Przewoźnik, który ubiega się o zarobkowy transport drogowy musi uzyskać pozytywną decyzję administracyjną. Licencja wydawana jest przedsiębiorcom, którzy spełnią spis wymagań jak np. odpowiednia sytuacja finansowa, oświadczenia materialne o posiadanym taborze drogowym. Firma bez takiego dokumentu prawnie nie może prowadzić działalności międzynarodowej.

Zezwolenie na transport międzynarodowy rzeczy

Dokument upoważniający do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego. Wystawiany na jednorazowy bądź cykliczny przewóz ładunku na eksport lub import w krajach zawartych w zezwoleniu.

Dokument CMR

Dokument CMR – list przewozowy w transporcie międzynarodowym. Jedno z podstawowych zagadnień w dzisiejszej logistyce i dowód zawarcia umowy między stronami. Spis poszczególnych parametrów ładunku oraz informacji na temat nadawcy, odbiorcy i przewoźnika. Wskazane są również dokładne miejsca załadunku, wyładunku oraz ewentualnego przeładunku.

Karnet TIR i ATA

Dla ułatwienia i przyspieszenia wykonywania transportu i wszelkich działań na granicach państw niezbędny jest karnet TIR i ATA. Stosowane są niemal na całym świecie i pozwalają na przewóz wszystkich towarów (oprócz alkoholu i papierosów). Karnet ATA dotyczy przedmiotów, które w sposób tymczasowy mają służyć celom akwizycyjnym i wystawienniczym.

Zezwolenie EKMT

Dodatkowym dokumentem jest zezwolenie EKMT, które upoważnia do wykonywania nieograniczonej liczby kursów pomiędzy krajami członkowskimi tej organizacji.

Gdy firma zatrudnia obcokrajowca spoza Unii Europejskiej, obowiązkiem jest, aby posiadał on świadectwo kierowcy. Potwierdza ono kwalifikacje osoby do pracy na stanowisku kierowcy pojazdu ciężarowego.

Oprócz wymienionych pism ściśle związanych z transportem każdy kierowca musi mieć swoje dokumenty:

  • prawo jazdy danej kategorii
  • karta kierowcy
  • potwierdzenie kwalifikacji – zaświadczenie o szkoleniach
  • potwierdzenie posiadania ważnych badań lekarskich i psychologicznych,
  • A także niezbędne przy kontroli Inspekcji Transportu Drogowego wykresówki lub dane cyfrowe z tachografu, świadczące o czasie pracy kierowcy.

„Papierologia” jest niezwykle ważna w transporcie drogowym międzynarodowym. Pozwala nie tylko na weryfikację kierowców i firm transportowych, ale również na zachowanie bezpieczeństwa na drogach.

Poprzedni artykułCzy biuro rachunkowe to dobry pomysł na biznes?
Następny artykułPolubienia strony na Facebooku – jak zdobyć ich więcej?

1 KOMENTARZ

  1. Już jak wybierasz firmę transportową warto zapytać ich o stosowane dokumenty jakie są wymagane. Ja akurat mam fdmdelivery i oni wszystko mają więc okej. U niektórych trafiają się bardzo luźno podchodzący do tematu kierowcy i to może się okazać kłopot. Lepiej od razu się dowiedzieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj