Integracja kadry pracowniczej, uczestników warsztatów, studentów lub innej grupy, która przez pewien okres będzie współpracowała ze sobą, może przynieść wiele korzyści wszystkim zainteresowanym. Wspólne spędzanie czasu w mniej formalnej sytuacji sprzyja nawiązywaniu kontaktów i sprawia, że uczestnicy mogą lepiej zrozumieć swoje potrzeby, różnicę charakterów i podejście do wypełniania swoich obowiązków. Nie ulega wątpliwości, że dobrze zorganizowana impreza integracyjna jest wartością dodaną, która może być cenną inspiracją oraz doprowadzić do wzrostu zaangażowania zatrudnionego personelu. Jakie mogą być najciekawsze pomysły na zorganizowanie imprezy integracyjnej? Wskazujemy to poniżej.
Spokojna impreza tematyczna – pełna rozmów, integracji i kreatywnego team–buildingu
Udane spotkanie integracyjne? Nie ma na to jednej recepty. Charakter takiego wydarzenia powinien zależeć od wielu szczegółów, m.in. charakterystyki grupy, jej wielkości i branży, w jakiej określone osoby się odnajdują. Ogólnie rzecz biorąc, wśród dwóch najpopularniejszych rodzajów imprez integracyjnych wyróżnia się dwie kategorie: wyjazdy kreatywne i dynamiczne. W pierwszej kolejności zajmiemy się wydarzeniami mniej rozrywkowymi, co nie oznacza, że uczestnicy będący na takim wyjeździe będą się nudzić. Spokojna impreza integracyjna, np. dwudniowa wycieczka w góry, sprawdzi się w firmach, gdzie duży nacisk kładzie się na współpracę zespołową, wymianę pomysłów i networking. Jeśli zespół składa się z osób o uosobieniu introwertycznym, to taka intelektualna forma spędzania wolnego czasu może być strzałem w dziesiątkę. Mniej huczne imprezy, np. w zakopiańskim klimacie, będą optymalne dla zespołów kreatywnych, pracowników biurowych oraz kard, które chcą uzyskać spokojnie miejsce do skutecznego budowania relacji międzyludzkich.
Integracja w rozrywkowym stylu – wyprawy, zjazdy, spływy i wycieczki górskie
Spotkania firmowe w klimacie górskim są o tyle uniwersalne, że można je zaadaptować do wybranego przez organizatora motywu przewodniego. Tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, atmosfera panująca w górach sprzyja kontemplacji, rozmowie i wzmacnia kreatywność zespołu. Nie oznacza to jednak, że integracja nie może przebiegać w iście rozrywkowym stylu. Młodsze grupy pracownicze, start–upy oraz zespoły terenowe mogą znakomicie bawić się podczas mniej zobowiązujących, sportowych wydarzeniach. To świetna opcja dla przedsiębiorstw, które chcą rozwijać umiejętności pracy zespołowej wśród swoich pracowników – w dosyć wymagających i nietypowych warunkach. Może okazać się, że jest to znakomity sposób na budowanie ducha rywalizacji oraz sprawdzenie charakteru członków zespołu w nieco odmiennych sytuacjach, które mogą imitować sytuacje, w których pojawiają się nagłe wyzwania związane z wykonywaniem pracy zawodowej.
Sprawdź, dlaczego imprezy integracyjne w Zakopanem cieszą się tak dużą popularnością
Imprezy integracyjne w Zakopanem, bez względu na to, czy cechują się dynamiką, czy raczej przebiegają bardzo spokojnie, są zdecydowanie godne polecenia. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki specyficznemu mikroklimatowi, jaki panuje w południowej części kraju. Rozbudowana infrastruktura rozrywkowa, hotelowa i sportowa sprzyja spędzaniu wolnego czasu w grupie. Według nas organizacja takiego wydarzenia w sercu polskich Tatr jest bardzo dobrym pomysłem, szczególnie iż w ostatnich latach choćby z uwagi na wielotematyczność i różnorodność imprez, jakie można zorganizować w tym obszarze kraju. Pomysły? Wyprawy w Tatry z przewodnikiem, gry terenowe czy spokojniejsza integracja, np. w ramach warsztatów prowadzonych na salach wykładowych udostępnianych przez hotele.