Gdy urządzamy swoją nową, wymarzoną kuchnię, prędzej czy później musimy stanąć przed wyborem blatu. Drewniany? Kamienny? A może ze spieku kwarcowego? Blaty drewniane na pewno wnoszą do kuchni sporo ciepła, jednak stosunkowo szybką się niszczą. Granit cechuje się wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ale to właśnie spiek kwarcowy uważany jest za najbardziej trwały materiał. Dlaczego blaty z niego wykonane zyskują coraz większą popularność i co warto o nich wiedzieć?
Spiek kwarcowy – co to?
O ile granit to naturalnie występujący w przyrodzie surowiec, o tyle spiek kwarcowy to tworzywo produkowane przez człowieka. To kompozyt ze zmielonych skał granitowych, glinek, łupków i dodatków (np. barwników), które nadają blatowi kuchennemu określony wygląd. Mieszanka jest prasowana a następnie spiekana w wysokiej temperaturze (ponad 1000 stopni Celsjusza). Blaty ze spieku kwarcowego mogą do złudzenia przypominać te z kamienia naturalnego, ale też cechować się jednolitym kolorem. Wybór produktów jest w zasadzie nieograniczony, a blat kuchenny ze spieku kwarcowego można bez problemu dopasować zarówno do kuchni tradycyjnej, jak i nowoczesnej.
Czym różnią się blaty ze spieku kwarcowego od granitowych?
Dlaczego osoby urządzające swoje nowe domy coraz chętniej wybierają blaty ze spieku kwarcowego, a nie granitu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: kompozyt ma właściwości wytrzymałościowe zbliżone do granitu (jest bardzo odporny na zarysowania, działanie wysokich temperatur, wilgoci, promieniowania UV), a do tego jeszcze kilka innych zalet.
Spiek kwarcowy jest od granitu lżejszy, co znacząco ułatwia montaż blatu na delikatnych kuchennych szafkach. Charakteryzuje się też niższą niż w przypadku granitu nasiąkliwością. W praktyce oznacza to, że kompozyt jest mniej podatny na powstawanie stałych przebarwień po kontakcie z niektórymi produktami spożywczymi i częścią detergentów. Prostsze jest też utrzymanie go w czystości. W przypadku wyboru drogiego granitu, zakup spieku kwarcowego imitującego jego wygląd może okazać się tańszy.
Gdzie wykorzystuje się spieki kwarcowe?
Spieki kwarcowe sprawdzają się nie tylko w roli blatów kuchennych. Czołowi producenci, tacy jak firma E-Stone, produkują z nich również schody (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne), parapety, obudowy kominka, a nawet zlewozmywaki. Mówiąc najprościej, spiek kwarcowy z powodzeniem może zastąpić granit, a w wielu projektach okazuje się wręcz lepszym od niego wyborem.
Źródło: https://www.e-stone.pl/