Obecnie świadomość w zakresie dbania o własne zdrowie jest coraz większa. Jednym z powodów okazuje się dynamiczny rozwój nowoczesnej medycyny, który pozwala na znacznie lepszą diagnostykę, leczenie schorzeń czy zapobieganie ich powstawaniu. Jednak znaczący wpływ na rosnącą świadomość ma również przełamanie bariery wstydu, coraz więcej osób decyduje się bowiem udać do lekarza ze swoimi problemami zdrowotnymi, nawet tymi najbardziej wstydliwymi. Do problemów, o których coraz głośniej się rozmawia, należy między innymi problem nietrzymania moczu. 

Nietrzymanie moczu – kiedy o nim mówimy?

Problem nietrzymania moczu dotyka bardzo wiele osób zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powodów może być wiele, znaczną część spośród osób skarżących się na nietrzymanie moczu stanowią osoby starsze. W ich przypadku przypadłość ta może być spowodowana wiekiem i związanym z tym osłabieniem mięśni, odpowiadających za trzymanie moczu. Tak samo znaczenie mają hormony, a ściślej mówiąc ich odpowiedni poziom w organizmie. Dlatego też nietrzymanie moczu bardzo często dopada kobiety w okresie menopauzy. U panów zaś z wiekiem może występować rozrost prostaty, który także w dużej mierze wpływa na kontrolowanie wydalania moczu.

Nietrzymanie moczu i jego rodzaje

Nietrzymanie moczu występuje w różnych okolicznościach. Te zaś bardzo często wskazują na rodzaj nietrzymania moczu, co z kolei pozwala do wyszukania sposobów radzenia sobie z problemem. Najczęściej spotykane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. W tym przypadku niewielka zmiana ciśnienia w jamie brzusznej, a dokładniej mówiąc jego wzrost jest powodem wystąpienia problemu. Wystarczy kichnąć czy podnieść niewielki ciężar, aby mocz został wydalony bez kontroli. Im mniejszy wysiłek wystarczy do wystąpienia przypadłości, tym większy stopień problemu jest wskazywany.

Naglące nietrzymanie moczu objawia się nagłą potrzebą oddania moczu. Pośród nich wskazuje się na przykład częstomocz czy konieczność oddawania moczu kilkukrotnie w ciągu nocy, nazywana nykturią. Jeśli danej osobie nie uda się jak najszybciej pójść do łazienki, wówczas może okazać się, iż mocz popłynie bez kontroli. Warto dobrze zaobserwować sytuacje, w których występuje nietrzymanie moczu, aby móc jak najlepiej dobrać sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Jeśli nietrzymanie moczu jest wynikiem osłabienia mięśni dna macicy, czyli jedna z najczęściej wskazywanych przyczyn, wówczas dobrym sposobem mogą być odpowiednie ćwiczenia, mające za zadanie wzmocnienie wybranych partii mięśni. Jednak jak wiadomo, wymaga to regularnych ćwiczeń i czasu, aby stan nieco się poprawił. 

Dlatego dobrze jest pomyśleć również o środkach doraźnych które pomogą uniknąć niemiłych sytuacji związanych z nietrzymaniem moczu. Obecnie bez problemu można na rynku kupić wiele produktów, przeznaczonych dla osób mających z tym problem. Są one przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Specjalnie zaprojektowane wkładki, jak na przykład Elly czy też jednorazowa bielizna skutecznie potrafi ochronić przed przeciekaniem w przypadku nagłego nietrzymania moczu.

Poprzedni artykułNieformalne stylizacje do biura na jesień
Następny artykułSprawdź najlepsze kurtki, które musisz mieć w tym sezonie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj