Profil zaufany

Wiele osób pracujących w godzinach pracy urzędników zawsze miało problem ze składaniem jakichkolwiek wniosków urzędowych. Jedyną możliwością było pójście na urlop. Chcąc pomóc obywatelom, stworzono serwis Profil Zaufany. Odpowiedzialność za rozwój i utrzymanie tego portalu spoczywa na Ministerstwie Cyfryzacji. Serwis umożliwia szybszy kontakt z podmiotami publicznymi.

Co to jest Profil Zaufany?

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, które umożliwia każdemu człowiekowi posiadającemu go na szybkie i bezpieczne potwierdzenie w Internecie swojej tożsamości.

Coraz więcej instytucji idzie wraz z postępem nauki. Tworzonych jest bardzo dużo nowych aplikacji, poprzez które ludzie mają możliwość składania wniosków w formie elektronicznej. Odchodzi się o tej reguły, że z wypisanym wnioskiem trzeba przyjść do okienka.

Wiele składanych za pomocą elektronicznych portali wniosków musi zostać podpisanych. Dzieje się to za sprawą podpisu elektronicznego lub kwalifikowanego. Na rynku można znaleźć różne przedsiębiorstwa, które oferują swoim przyszłym klientom zdobycie podpisu kwalifikowanego. Oczywiście, jak to bywa w biznesie, za taki podpis należy zapłacić.

Idąc naprzeciw wdrażanym dla obywateli uproszczeniom, Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło nam pomóc i na ich zlecenie zaprojektowano narzędzie, które jest bezpłatne. Chodzi oczywiście o profil zaufany, który umożliwia za pomocą podpisu zaufanego podpisać wiele urzędowych wniosków.

Jak założyć Profil Zaufany a jak potwierdzić Profil Zaufany?

Mamy dwie możliwości założenia Profilu Zaufania:

 1. W Internecie,
 2. Osobiście w punkcie potwierdzającym.

Profil Zaufany możemy zakładać w każdym momencie. Nie ma przerwy w dostępie do systemu, jest on czynny 24 godziny/7 dni w tygodniu.

Założenie Profilu Zaufanego w Internecie krok po kroku

Zakładając Profil Zaufany przez Internet mamy do wyboru założenie go za pomocą konta w banku lub przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego.

Jak wspomniane zostało już wcześniej, zamówienie podpisu kwalifikowanego jest płatne, zatem posiada go mało ludzi. Jeżeli już ktoś go posiada i chce przy jego pomocy utworzyć Profil Zaufany, to wystarczy wejść na stronę pz.gov.pl i przy rejestracji wybrać opcję „Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym”.

Następnie pojawi się do wypełnienia elektroniczny formularz i po jego uzupełnieniu będzie trzeba wpisać kod autoryzowany, który potwierdzi naszą tożsamość i w ten sposób zostanie utworzony Profil Zaufany.

Drugą możliwością jest założenie konta poprzez bankowość elektroniczną. Niestety okazuje się, że nie można Profilu Zaufanego utworzyć we wszystkich bankach. Obecnie stworzyć profil mogą osoby posiadające konto na platformie Envelo lub w następujących bankach:

 • PKO Bank Polski SA,
 • Bank Zachodni WBK,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • Millennium Bank,
 • Inteligo,
 • Alior Bank.

Profil Zaufany logowanie

Założenie Profilu Zaufanego poprzez bankowość elektroniczną jest szybkie oraz bezpieczne. Wystarczy, logując się do banku wypełnić znajdujący się tam wniosek o założenie profilu, następnie potwierdzić złożenie tego wniosku kodem autoryzacyjnym ustalonym w banku. Po tych czynnościach należy wejść na stronę pz.gov.pl i przy logowaniu wybrać opcję logowania za pomocą bankowości elektronicznej.

Założenie Profilu Zaufanego osobiście w punkcie potwierdzającym

Jeżeli nie posiadasz certyfikatu kwalifikowanego oraz bank, w którym posiadasz konto nie ma możliwości założenia Profilu Zaufanego, chcąc posiadać profil należy zrobić to osobiście w punkcie potwierdzającym.

Otóż warto wspomnieć, że zanim pójdzie się do wybranego punktu potwierdzającego, to najpierw możemy złożyć wniosek elektroniczny. Dokonać tego należy na stronie pz.gov.pl. Po wypełnieniu i złożeniu wniosku rejestracyjnego mamy 14 dni na udanie się do jednego z dostępnych punktów potwierdzających. Tam, przy naszej obecności zostanie potwierdzone założenie Profilu Zaufanego.

Lista punktów potwierdzających znajduje się TUTAJ

Co nam daje założenie Profilu Zaufanego?

Żaden obywatel nie lubi zbyt długo przebywać w urzędzie i oczekiwać na swoją kolejkę. Ustawodawca pomógł nam w tej kwestii. Z roku na rok coraz więcej wniosków możemy załatwić w formie elektronicznej.

Poniżej znajduje się kilka z setek spraw urzędowych, które możemy załatwić za pomocą posiadanego Profilu Zaufanego.

 1. Można złożyć wniosek:
 • o rejestrację działalności gospodarczej,
 • o wydanie dowodu osobistego,
 • o świadczenie 500+.

2. Można złożyć deklaracje podatkowe:

 • PIT-37 oraz PIT-38 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty,
 • PIT-WZ – wniosek o sporządzenie zeznania przez urząd skarbowy,
 • PIT-OP – oświadczenie o przekazaniu organizacji pożytku publicznego 1% podatku.

3. Można sprawdzić:

 • czy dowód osobisty jest do odbioru lub czy jest unieważniony,
 • swoje punkty karne,
 • swoje dane w rejestrze PESEL,
 • swoje dane w IKP, czyli w Internetowym Koncie Pacjenta.

4. Można wysłać pismo do podmiotu publicznego, umówić się na wizytę w placówce ZUS.

5. Można podpisać JPK_VAT

6. Można uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego.

7. Można zgłosić urodzenie dziecka.

Jest to świetne rozwiązanie dla osób pracujących oraz tych, które nie zawsze mają możliwość udania się do urzędu.

Posiadanie Profilu Zaufanego daje nam możliwość załatwiania spraw urzędowych on-line.

Poprzedni artykułCzym jest JPK_VAT z deklaracją?
Następny artykułContent marketing – czy warto stosować long tail oraz jak poprawnie formatować treści

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj