Wózki widłowe i ich znaczenie na dzisiejszym rynku pracy
Uprawnienia obsługi wózków widłowych są obecnie jedną z ważniejszych umiejętności w oczach pracodawców z branży przemysłowej. Pracownik posiadający je, bez najmniejszych problemów znajdzie zatrudnienie, ale również poprawi pozycję w obecnej firmie, zwiększając swoje kompetencje. Co jednak istotne, wybrany kurs na wózki widłowe powinien przygotować operatora na każdą sytuację i nauczyć go kompleksowej obsługi pojazdu.
- Jak obsługiwać wózek widłowy?
- Nowe wózki widłowe – znajomość pojazdu.
- Różnice między wózkiem widłowym a ładowarką teleskopową.
- Czym są uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego?
W pierwszej kolejności powinni Państwo pamiętać, że każdego rodzaju szkolenie – a szczególnie tak wymagające, jak na wózki widłowe – musi gwarantować nie tylko uzyskanie potrzebnych uprawnień, ale także zdobycie specjalistycznych umiejętności. Co więcej, powinien łączyć w sobie wiedzę teoretyczną i praktyczną – niezbędną do zapewnienia bezpieczeństwa sobie oraz innym pracownikom, niezależnie od wykonywanych obowiązków zawodowych…
Jak obsługiwać wózek widłowy?
Wózki widłowe obecne są w branży transportowej, budowlanej, magazynowej i produkcyjnej. Co za tym idzie, znacząco wspomagają funkcjonowanie przedsiębiorców nie tylko w Polsce, ale też Unii Europejskiej i na całym świecie. Posiadając uprawnienia do ich obsługi, rynek pracy stanie dla Państwa otworem.
Żeby samodzielnie obsługiwać wózek zarówno akumulatorowy, jak i spalinowy, wliczając w to wymianę butli LPG (na co także trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia), niezbędne jest zdobycie szerokiej wiedzy technicznej. A tę przekazywać powinni jedynie doświadczeni instruktorzy, którzy doskonale wiedzą, jak wygląda praca na wózkach widłowych w praktyce. Uzyskanie uprawnień pozwala działać na zróżnicowanej wysokości i z odmiennym ładunkiem.
A kto może kierować wózkiem widłowym? – Praktycznie każdy: stawiający pierwsze kroki na rynku pracy młodzi ludzie oraz doświadczeni pracownicy, pragnący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.
Nowe wózki widłowe – znajomość pojazdu
Wózki widłowe nie są pojazdami jednolitymi – istnieje wiele ich typów, różniących się między sobą konstrukcją. Są one niepozorne, stosunkowo wolne (mimo to, rozpędzone, potrafią wyrządzić szkodę), lecz jednocześnie kryje się w nich olbrzymia moc. Wystarczy spojrzeć, jak w jednej chwili podnoszą kilkutonowy ładunek na znaczną wysokość! Dlatego też ich obsługa wymaga odpowiedzialności, nieustannej uwagi i przyswojenia ogromu wiedzy, aby cechowało ją pełne bezpieczeństwo.
Powinni więc Państwo poznać typy wózków widłowych znajdujących się w obiegu, jak działają i czym się charakteryzują. Tyczy się to również nowoczesnych modeli, które coraz powszechniej wyposażane się w innowacyjne technologie.
Warto przy tym zdać sobie sprawę z faktu, że do obsługi wózka należy mieć pewne predyspozycje. Bez cierpliwości, dobrej koordynacji ruchów i swojego rodzaju rozeznania w otaczającej przestrzeni, będzie dość trudno. Poważne wady wzroku i słuchu uniemożliwiają zdobycie uprawnień.
Różnice między wózkiem widłowym a ładowarką teleskopową
Uzyskanie uprawnień na wózki widłowe nie jest jednoznaczne z możliwością kierowania ładowarką teleskopową. Są to daleko różniące się od siebie pojazdy, posiadające odmienną charakterystykę i przeznaczenie.
Po pierwsze wózek widłowy jest o wiele mniejszy. Służy do transportowania towarów (w tym ciężkich, nawet do 5 ton) na niewielkie odległości, na co wpływ mają jego ograniczony zasięg i napęd (spalinowy lub elektryczny). Z kolei ładowarka teleskopowa jest bardziej kompleksowym pojazdem, zasilanym olejem napędowym (choć pojawiają się też modele elektryczne), wykorzystywanym nie tylko do przewożenia towarów i materiałów. Między innymi pełni funkcję ciągnika i dźwigu – posiada wysięgnik i hydrauliczne ramię teleskopowe.
Ładowarki spotkają Państwo wszędzie tam, gdzie potrzebne są maszyny ciężkie: na budowach, w rolnictwie i górnictwie. W odróżnieniu od wózków, mogą uczestniczyć w ruchu drogowym. Do ich obsługi niezbędne są oddzielne uprawnienia.
Czym są uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego?
Uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego na wózki widłowe otrzymają Państwo po zdaniu oficjalnego egzaminu przed komisją, którym kończy się wcześniej odbyty kurs. Uzyskanie tego dokumentu jest jednoznaczne z posiadaniem teoretycznych i praktycznych umiejętności (respektowany jest w całej Unii Europejskiej).
Uprawnienia zaświadczają, że znają Państwo budowę wózków (i różnice pomiędzy poszczególnymi modelami), wiedzą, na czym polega ich bezpieczna obsługa, konserwacja i podstawowy serwis (w tym wymiana butli gazowej), jak należy się zachowywać podczas wykonywanych obowiązków i transportu towarów, jak unikać groźnych zdarzeń (stosując się do zasad BHP), ale też, jak sobie radzić w razie ich wystąpienia.
Co jednak najważniejsze, uprawnienia mówią o tym, że wiedzą Państwo nie tylko jak sprostać wymaganiom stawianym przez UDT, ale i rzeczywistość podczas pracy z wózkami widłowymi.