specjalista od IT
specjalista od IT

Powszechnie wiadomo – i to nie od dzisiaj – że branża informatyczna oferuje specjalistom naprawdę wysokie zarobki. Jednak dostać się do niej nie jest łatwo, zwłaszcza tym osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z szeroko rozumianą informatyką. Jest to, zgodnie z definicją, nauka zajmująca się przetwarzaniem informacji. Zróbmy zatem pewnego rodzaju pierwszy krok w jej stronę i przyjrzyjmy się, ile za swoją pracę dostają specjaliści w tej dziedzinie.

Jakie są zarobki w IT?

To zależy. Na pytanie o wysokość płac w informatyce nie ma jednoznacznej, prostej odpowiedzi. W obrębie terminu „informatyka” kryje się wiele mniejszych poddziedzin, które, chociaż są wzajemnie powiązane ze sobą – wszak wszystkie operują na informacjach – mogą różnić się znacząco. 

Przykładem dobrze, a w ostatnich latach najlepiej, opłacanego zawodu w ramach IT jest specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Zwłaszcza w okresie pandemii liczba ataków na podmioty ze wszystkich sektorów gospodarki znacząco wzrosła i utrzymywała się. Najczęściej przeprowadzanym rodzajem ataku jest ransomware. Od umiejętności podjęcia skutecznej walki z zagrożeniami ze strony hakerów zależy poziom bezpieczeństwa struktury danej firmy – dlatego też osoby zajmujące się tą dziedziną w uśrednieniu zarabiają szczególnie dużo na tle innych sekcji IT:

  • 23,1 tys. zł netto/mies. – B2B
  • 10,5-18 tys. zł brutto/mies. – UoP.

Dziedziną informatyki drugą w kolejności pod względem zarobków jest sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe – wykorzystanie takich technologii znacząco podnosi prestiż firmy na tle konkurencji. Dlatego też pensje wynoszą tu:

  • 17-23 tys. zł netto/mies. – B2B
  • 12,7-18 tys. zł brutto/mies. – UoP.

Ścisłą czołówkę zamyka DevOps, czyli automatyzacja procesów i integracja środowiska programistycznego z produkcją. Specjaliści w tej dziedzinie zarabiają średnio:

  • 16,8-22 tys. zł netto/mies. – B2B
  • do 17,6 tys. zł brutto/mies. – UoP.

Lokalizacja czy doświadczenie. To wpływa na zarobki

Nie powinno być zaskoczeniem, że w zależności od umiejętności, a co za tym idzie zdobytego przez lata pracy doświadczenia, zarobki różnią się. Umiejętności „regulara’’ pozwalają mu zarabiać nawet dwa razy więcej niż ma to miejsce w przypadku „juniora”. Jednak to nie wszystko. Chociaż informatycy często pracują zdalnie, znaczenie ma także to, w jakim mieście zlokalizowana jest firma, dla której świadczą usługi.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wynagrodzeniach w IT, przeczytaj artykuł: https://edge1s.com/pl/blog/zarobki-i-rozwoj-w-branzy-it/ i zobacz, w jakiej dziedzinie warto się rozwijać. 

Poprzedni artykułBogata oferta hurtowni stali jakościowej
Następny artykułCzy warto wybrać dystrybutor wody do szkoły?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj