Chociaż większość kredytów hipotecznych jest zaciąganych z 30-letnim okresem spłaty, to kredytobiorcy starają się uregulować takie zobowiązanie znacznie wcześniej. Średni okres współpracy z instytucją bankową to dzisiaj 11 lat, dokładnie tyle czasu zajmuje klientom całkowita spłata kredytu hipotecznego.

Wszystko dlatego, że banki komercyjne, które działają na terenie naszego kraju, mają obowiązek udostępniać swoim klientom taką opcję. Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny 2022? W obliczu wciąż rosnących stóp procentowych wiele osób zastanawia się nad takim rozwiązaniem.

Na czym polega nadpłacanie kredytu hipotecznego?

Kredytobiorcy, którzy generują nadwyżki pieniędzy, mogą nadpłacać zaciągnięty kredyt hipoteczny. Warunki takiego “zabiegu” są zawsze indywidualne i zależą od zapisów w podpisanej z bankiem umowy. Wiadomo na pewno, że nadpłacanie kredytu nie polega na całkowitej spłacie zobowiązania, ale na dostarczanie do banku większej wartości środków, aniżeli wymagają tego miesięczne raty, regulowane zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że nadpłacanie kredytu hipotecznego jest generalnie opłacalne zawsze, ponieważ kredytobiorca oddaje instytucji bankowej pożyczone środki szybciej, niż jest to konieczne. Nadpłacany jest kapitał, dzięki czemu bank nie nalicza od spłaconej dodatkowo kwoty odsetek. Ile oddamy bankowi kredyt hipoteczny w takim przypadku? Na pewno mniej, niż zobowiązanie było kalkulowane w momencie podpisywania umowy.

Kredytobiorcy mogą korzystać z dwóch podstawowych form nadpłacania kredytu hipotecznego. Klient banku ma do wyboru nadpłacanie kredytu, dzięki czemu obniżana zostaje każda miesięczna rata zobowiązania albo skraca się czas współpracy z bankiem.

Nadpłacanie kredytu hipoteczne a wakacje kredytowe

W obliczu wzrastających stóp procentowych, a tym samym horrendalnych rat zobowiązań bankowych, rząd postanowił wesprzeć klientów banków tzw. wakacjami kredytowymi. To opcja na przeczekanie, która wydaje się idealna dla osób, które nie radzą sobie z regulowaniem należności wobec banków. Przypomnijmy, że liczni kredytobiorcy muszą dzisiaj płacić nawet o 100% wyższe raty, aniżeli jeszcze rok temu. Wpływają na to podwyżki stóp procentowych, które z kolei są wykorzystywane do walki z rosnącą inflacją.

Z wakacji kredytowych mogą korzystać także ci kredytobiorcy, którzy mają środki na opłacanie miesięcznych rat, ale chcą uzyskać nadwyżkę, którą przeznaczą na nadpłacenie zobowiązania. Wartość raty, która pozostanie w portfelu, może być wykorzystana na nadpłacanie kredytu hipotecznego w jej części kapitałowej, dzięki czemu bank nie naliczy od tej kwoty odsetek, a finalnie zobowiązanie stanie się mniejsze.

Czy jest zasada, zgodnie z którą najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny?

 W jaki dzień najlepiej nadpłacić kredyt i w jaki sposób to zrobić? Jeśli planujesz wdrożenie takiego mechanizmu, nadpłatę wykonaj w dzień spłaty miesięcznej raty, najpóźniej kolejnego dnia, kiedy bank nie naliczy jeszcze odsetek od kolejnych płatności. Poniesiesz wtedy z tego tytułu najniższe koszty.

Pamiętaj, aby przed niespłaceniem kredytu hipotecznego najpierw sprawdzić warunki umowy z bankiem. Z zapisów dowiesz się, czy na pewno taki zabieg jest dla Ciebie korzystny. Niektóre banki narzucają dodatkowe opłaty za nadpłaty w pierwszych latach trwania współpracy, dobrze jest to zweryfikować.

Poprzedni artykułAutomat vendingowy BHP – jakie niesie za sobą korzyści?
Następny artykułKiedy skorzystać z opakowań, a kiedy z etykiet na produkty. Jakie wybrać i czym się różnią?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj