Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, być może zastanawiałeś się nad przyszłością przedsiębiorstwa po Twojej śmierci. Pomocna może okazać się znajomość zasad zarządu sukcesyjnego. Jest to rozwiązanie dotyczące zarówno małych, lokalnych biznesów, jak i firm o międzynarodowym zasięgu, będących miejscem pracy wielu specjalistów.

Czym jest zarząd sukcesyjny i kiedy jest potrzebny?

Przed 2018 rokiem po śmierci właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej, firma zostawała wykreślona z systemu CEiDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). W 2018 roku weszła w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym, która reguluje zasady prowadzenia firmy po śmierci właściciela i wprowadziła takie terminy jak funkcję zarządcy sukcesyjnego czy instytucję przedsiębiorstwa w spadku. Rolą nowych regulacji było zabezpieczenie płynności działań operacyjnych firmy.

Czym jest przedsiębiorstwo w spadku?

Przedsiębiorstwo w spadku to składniki materialne (takie jak nieruchomości, urządzenia elektroniczne, towar, maszyny) i niematerialne (np. patenty, koncesje, wierzytelności) firmy. Przedsiębiorstwo w spadku – po śmierci właściciela – staje się własnością osób wskazanych w:

  • europejskim poświadczeniu spadkowym,
  • notarialnym akcie poświadczenia dziedziczenia,
  • postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Nowym właścicielem doskonale prosperującej firmy może zostać osoba, która nie ma żadnego doświadczenia zawodowego w danej branży i nie posiada wymaganych kompetencji, skutkiem czego może doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa. Aby zapobiec opisywanym sytuacjom, ustawa z 2018 roku wprowadza możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego.

 kim jest zarządca sukcesyjny przedsiębiorstwa

Rola zarządcy sukcesyjnego

Rola zarządcy sukcesyjnego została wprowadzona w życie, aby gwarantować utrzymanie firmy na stałym poziomie, a także zadbać o zadania operacyjne i interesy zatrudnionych.

Warto podkreślić, że zarządca sukcesyjny działa we własnym imieniu, natomiast czynności prawne i faktyczne podejmuje na rzecz nowych właścicieli przedsiębiorstwa. Kandydat na to stanowisko może zostać wskazany przez spadkobierców lub samego właściciela przed jego śmiercią.

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Zaplanuj sukcesję firmy

Sukcesja przedsiębiorstwa może uchronić je przed upadkiem, a co za tym idzie przeciwdziałać zwolnieniom z pracy wielu osób, w tym także wysokiej jakości specjalistów. Aby rzetelnie zaplanować ten proces i przygotować firmę na śmierć jej właściciela, należy m.in.:

  • wyznaczyć kompetentnego i zaufanego fachowca na zarządcę sukcesyjnego,
  • ustalić zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa w spadku,
  • dopełnić wszelkich formalności z kontrahentami,
  • wprowadzić niezbędne zmiany np. w formach prawnych,
  • wprowadzić zapisy regulujące zakres udziałów w firmie.

Chciałbyś przygotować swoje przedsiębiorstwo na sukcesję, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Skontaktuj się z kancelarią adwokacką ZSAdwokacihttps://zsadwokaci.pl/. Prawnicy zabezpieczą interesy Twojej firmy z najwyższą starannością, co pozwoli na efektywne zarządzanie działalnością przez spadkobierców.

Poprzedni artykułCzym jest SMTP?
Następny artykułGdzie szukać pracy fizycznej i na jakim stanowisku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj