prost protokół służący do przesyłania poczty SMTP

SMTP jest prostym protokołem służącym do przesyłania poczty. Stosuje się go w sieci do wymieniania e-maili między serwerami przy użyciu programów pocztowych. Właśnie w takich programach jest on uznawany za serwer poczty wychodzącej.

Czym jest SMTP?


Rozwinięcie skrótu SMTP to Simple Mail Transfer Protocol. Warto wiedzieć co to SMTP, ponieważ program jest niezwykle przydatny do przesyłania poczty w sieci. Jego działanie jest również dosyć proste, dlatego raczej nikt nie powinien mieć z tym problemów. Należy też pamiętać, że poczta może być wysyłana nie tylko przez program zainstalowany na komputerze, ale także przy użyciu przeglądarkowego klienta poczty e-mail. Inicjalizacja usługi pocztowej to podstawa działania SMTP. Wykorzystuje się ją, żeby nawiązać dwukierunkowe połączenie między serwerem odbierającym i i wysyłającym. Odpowiednie komendy umożliwiają ustalenie kanału transmisyjnego, dzięki któremu zostanie wysłana komenda MAIL. Po odebraniu wiadomości wysyłana jest komenda OK. Dopiero po odebraniu tej komendy zostanie przeprowadzona identyfikacja adresata poczty przy użyciu polecenia RCPT. W przypadku prawidłowej identyfikacji odpowiedź jest przesyłana z serwera odbierającego SMTP.

Konfiguracja serwera SMTP


Żeby skonfigurować serwer SMTP wystarczy otworzyć podstawowe ustawienia programu pocztowego, z którego korzysta się na co dzień. Następnym krokiem jest przejście do ustawień e-maili. Następnie skonfigurowana musi zostać funkcja dotycząca maili, które są wysyłane za pośrednictwem pocztowego programu. Podczas konfiguracji serwera SMTP trzeba podać adres e-mail, adres serwera SMTP, port oraz nazwę użytkownika. Na uwagę zasługuje także opcjonalne szyfrowanie połączenia. Trzeba jednak pamiętać, że protokół SMTP posiada jedno kluczowe ograniczenie. Niestety nie jest możliwe przeprowadzenie weryfikacji nadawcy wiadomości. Dlatego nawet najlepsza konfiguracja serwera SMTP nie zapewnia pełnej ochrony przed phishingiem oraz spamem. Pewnym sposobem jest SMTP-AUTH, czyli rozszerzenie, które w przypadku zwielokrotniania poczty nakłada na nadawcę obowiązek autoryzacji.

Skuteczny protokół komunikacyjny


Warto jednak mieć na uwadze, że wciąż nie powstał skuteczny komunikacyjny protokół, dzięki któremu możliwa byłaby weryfikacja oraz uwierzytelnianie nadawcy. Należy pamiętać, że w innych protokołach nie występują żadne odpowiedniki protokołu SMTP. W działalności sieciowej protokół może być stosowany na różne sposoby. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wewnętrzny dostawca usługi może czasami wprowadzać ograniczenia oraz limity. Z reguły celem takich działań jest zabezpieczenie poczty przed spamem oraz nieautoryzowanymi wiadomościami e-mail. Działanie protokołu SMTP jest często wspierane przez dodatkowy standard MIME, czyli Multipurpose Internet Mail Extensions. SMTP w skrócie to zbiór wytycznych i zasad, które system musi przestrzegać podczas wysyłania i otrzymywania wiadomości e-mail. Jest to także najczęściej stosowany protokół komunikacji mailowej w internecie. Należy pamiętać, żeby obserwować limit i uważać, żeby go nie przekroczyć.

Poprzedni artykuł„Laur Wiarygodności” – program, do którego trzeba przystąpić
Następny artykułZarząd sukcesyjny pomocą dla przedsiębiorstwa po śmierci właściciela

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj