Sytuacje, kiedy pomiędzy rzeczywistą prędkością internetu a prędkością wskazaną w umowie z operatorem występują różnice, nie należą do rzadkości. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, niemniej rezultat jest zawsze ten sam – łącze działa wolniej. Jak zatem sprawdzić, jak przedstawia się kwestia rzeczywistej prędkości internetu i co warto wiedzieć na ten temat?

Rzeczywista prędkość internetu – czym jest i co nią wpływa?

Rzeczywista prędkość internetu to nic innego, jak realna prędkość działania internetu na konkretnym komputerze. Powodów, dla których tak się dzieje, jest sporo. Zaliczają się do nich m.in. nieprawidłowa konfiguracja routera lub niewłaściwe jego ustawienia, za słabe parametry routera lub komputera, chwilowe przeciążenie sieci, karta sieciowa w komputerze niespełniająca nowoczesnych standardów, zainfekowanie komputera wirusami, niezaktualizowana wersja systemu operacyjnego lub przeglądarki internetowej, pobierające się aktualizacje etc.

Testowanie łącza – od czego zacząć?

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić prędkość internetu na swoim komputerze, zacznij od poznania pojęć, które w tym kontekście mają kluczowe znaczenie. Pierwszym z nich jest prędkość wysyłania danych – czyli upload. Jest to parametr odpowiedzialny za prędkość wysyłania plików i informacji z komputera. Z kolei pobieranie danych – czyli download – mówi o szybkość, z jaką można pobierać dane z internetu. Od tej szybkości zależy to, jak prędko wczytują się strony internetowe oraz ładują pliki multimedialne. Trzecim parametrem jest ping – określa on czas potrzebny na wysłanie impulsu z urządzenia do innego użytkownika i jego powrót z odpowiedzią.

Rzeczywista prędkość internetu – jak ją sprawdzić?

Do sprawdzenie rzeczywistej prędkości internetu służy tzw. tester przepustowości łącza. Jest to specjalna strona internetowa – niezbędne linki można znaleźć np. stronie swojego operatora. Przed przystąpieniem do testu trzeba się upewnić, że komputer jest podłączony do internetu za pomocą przewodu. Do sieci nie mogą być podłączone inne urządzenia. Najpierw warto przeskanować komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, a następnie należy wyłączyć program przeciwwirusowy i zaporę firewall. Niezwykle istotne jest to, aby w tle nie pracowały żadne programy ani nie pobierały się z internetu jakiekolwiek pliki czy aktualizacje. Po otworzeniu w przeglądarce testera przepustowości łącza wystarczy kliknąć „start”, aby po chwili uzyskać wynik pomiaru.

Rzeczywista prędkość internetu niższa niż w umowie – co robić?

Niesatysfakcjonujący pomiar prędkości łącza internetowego jest w znakomitej większości przypadków spowodowany chwilowymi utrudnieniami, które zostały przedstawione powyżej. Warto zatem postarać się w miarę możliwości wyeliminować ewentualne przyczyny. Kolejne pomiary należy wykonywać dopiero po jakimś czasie. Niejednokrotnie trzeba też zastanowić się nad zmianą pakietu internetowego. Jeżeli w jednym gospodarstwie domowym z internetu korzysta kilka osób, lepszym rozwiązaniem może się okazać nieco droższy pakiet.

Poprzedni artykułZanurz się w świecie niepowtarzalnych smaków z proszkiem do lodów włoskich marki Lody Petra
Następny artykułCATI w marketingu: Jak optymalizować kampanie reklamowe dzięki badaniom telefonicznym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj