Masz w planach wynajem biura? Przy porównywaniu ofert warto zwrócić uwagę na klasy powierzchni biurowych. Czym tak naprawdę są? Jakie są różnice między budynkiem biurowym klasy A i tym klasy B? Wyjaśniamy.

Klasy budynków biurowych, czyli co?

Klasy powierzchni biurowych to system pozwalający określić standardy panujące w danym obiekcie. Podział na budynki klasy A, B i C jest najczęściej stosowanym i zdefiniowanym przez międzynarodową organizację BOMA. Ocena danego obiektu odnosi się do kluczowych kwestii, które są ważne dla użytkowników na co dzień. Znaczenie mogą mieć zatem:

  • lokalizacja,
  • standard wykończenia budynku;
  • dostępne w nim systemy zarządzania i udogodnienia;
  • infrastruktura;
  • energooszczędność obiektu.

Znając klasę powierzchni biurowej, którą chce się wynająć, można wiedzieć, czego się spodziewać, jeszcze przed osobistym odwiedzeniem obiektu. Jej określenie może być również dobrym filtrem podczas przeglądania ofert. Warto jednak podkreślić, że budynek biurowy klasy A to nie zawsze najtrafniejszy wybór. Wiele bowiem zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby biznesowe, ale i możliwości finansowe.

Klasy powierzchni biurowych – czym się różnią?

Czego można się spodziewać po obiekcie klasy A, a czego po biurowcu typu B? Chociaż wymogi zmieniają się wraz z postępem technologicznym, ich ogólny zarys pozostaje podobny.

Budynek biurowy klasy A – doskonała lokalizacja i najwyższy standard

Biurowce klasy A są ulokowane w najatrakcyjniejszych częściach miasta – np. w centrum czy w typowo biznesowej dzielnicy, która jest również łatwo dostępna dla pracowników. Poza tym można od nich oczekiwać:

  • bezpieczeństwa – m.in. dzięki ochronie i monitoringowi 24 h/dobę, zaawansowanemu systemowi alarmowemu czy wdrożeniu systemu zarządzania budynkiem BMS;
  • wysokiego standardu wykończenia – „oczywistością” są np. klimatyzacja i wentylacja mechaniczna, duża ilość przeszkleń i naturalnego światła, a także podwieszane sufity czy podnoszone podłogi;
  • komfortowej infrastruktury – np. dużej liczby miejsc parkingowych, przestrzeni do zaparkowania roweru, recepcji z możliwością odbioru paczek;
  • rozwiązań ekologicznych – np. zastosowania wysokiej klasy termoizolacji, źródeł energii OZE czy ułatwień dotyczących segregacji odpadów.

Ponadto w takich obiektach zazwyczaj można liczyć na dużą swobodę aranżacji przestrzeni. Najemca ma możliwość zaadaptować ją do potrzeb organizacji – np. w formie open space lub oddzielnych, mniejszych gabinetów. Najczęściej wykończenie jest uwzględnione w cenie najmu.

A co z ceną? Ta jest wysoka – powierzchnia w budynku biurowym klasy A jest wynajmowana po najwyższych stawkach. Dlatego trzeba się liczyć z pokaźną inwestycją.

Biurowiec klasy B – lepsza cena i dobra jakość

Budynki biurowe klasy B to niezwykle szeroka kategoria obiektów

Można w nich znaleźć zarówno powierzchnie o wysokim standardzie wykończenia oraz nowoczesne, usytuowane w mniej atrakcyjnych częściach miasta, jak i nieco starsze obiekty, w których brakuje najnowocześniejszego wyposażenia, np. wentylacji mechanicznej czy systemu BMS, ale i tak zapewniają wysoki komfort pracy i są świetnie zlokalizowane.

W Łodzi wiele biur na wynajem klasy B mieści się w klimatycznych, poprzemysłowych budynkach, zaaranżowanych w loftowym stylu – wyjaśnia Aleksandra Paradecka, ekspert Horyzontu Nieruchomości, agencji specjalizującej się m.in. w wynajmie biur w Łodzi. – To często lokale „z duszą”, które zapewniają świetną atmosferę i wysoki komfort pracy, a jednocześnie są tańsze i usytuowane w najatrakcyjniejszych miejscach na biznesowej mapie miasta – dodaje.

 Biurowiec klasy B

Biurowce klasy B często zapewniają klimatyczną, loftową atmosferę, która sprzyja kreatywnej pracy.

I rzeczywiście: biurowiec klasy B będzie oznaczał dla najemcy mniejszą elastyczność w aranżacji przestrzeni (mogłoby być w nim trudno np. stworzyć open space dla kilkudziesięciu pracowników). Jednak z drugiej strony koszt wynajmu jest niższy, a warunki – nieodbiegające od wysokiego standardu.

Klasy budynków biurowych – co oznacza C?

Klasa powierzchni biurowej C jest najniższą ze wszystkich. A to oznacza, że taki obiekt najczęściej:

  • ma relatywnie słaby standard wykończenia;
  • jest usytuowany w mało atrakcyjnym miejscu, np. na obrzeżach miasta;
  • nie ma pożądanych udogodnień.

Oczywiście klasa C wiąże się też z najniższą ceną najmu. Dlatego może być to dobra opcja dla przedsiębiorców, którym zależy na ograniczeniu do minimum kosztów, gdy z biura korzystają np. tylko kilka razy w tygodniu.

Jak zatem wybrać odpowiednią klasę budynku biurowego na swoją siedzibę? Weź pod uwagę to: 

  • jaki biznes prowadzisz;
  • czy zatrudniasz pracowników i ilu ich jest;
  • jak dużo czasu zespół będzie spędzał w biurze;
  • czy planujesz przyjmować klientów i gości w siedzibie;
  • jakim dysponujesz budżetem.

W razie wątpliwości dobrze skonsultować się z doświadczonymi ekspertami w zakresie wynajmu powierzchni biurowej. Tacy specjaliści podpowiedzą, jaka klasa lokalu będzie najodpowiedniejsza i pomogą znaleźć ofertę na miarę potrzeb Twojego biznesu.

Poprzedni artykułJak wybrać profesjonalny sprzęt na siłownię w 2024? Czym się kierować?
Następny artykułSkuteczne pozycjonowanie Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj