Kwestia wyboru hostingu ma fundamentalne znaczenie dla bezproblemowego działania strony internetowej. Na rynku znajdziemy różne rozwiązania. Które warto wziąć pod uwagę? W tym artykule porównujemy hosting współdzielony i serwer VPS.
Nie wszyscy właściciele stron internetowych przywiązują dużą wagę do hostingu i to poważny błąd. Źle dobrana usługa hostingowa szybko zacznie się mścić w postaci awarii serwisu, powolnego ładowania się strony www i innych problemów. Zanim jednak skoncentrujemy się na wyborze dobrej klasy hostingu, trzeba podjąć decyzję, jaki jego rodzaj będzie dla nas najlepszy. Niektórym serwisom wystarcza hosting współdzielony, inne potrzebują rozwiązań dla bardziej wymagających projektów i wtedy warto postawić na serwer VPS.
Czym jest hosting?
Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym w ogóle jest hosting. To często powtarzany termin, ale co się za nim kryje? Hosting to nic innego jak udostępnienie zasobów serwerowni i serwera przez dostawcę usług hostingowych. O jakich zasobach mowa? Tutaj trzeba wymienić miejsce na dysku twardym dla plików strony www, łącza serwerowni, parametry konkretnego serwera itp. Dzięki temu różne zasoby należące do właściciela witryny są hostowane. Rozumie się przez to udostępnianie w Internecie.
Najprostsze rozwiązanie, czyli hosting współdzielony
Co lepiej się sprawdzi: hosting współdzielony czy serwer VPS. Niektóre osoby stwierdzą, że najlepszy będzie po prostu tani hosting. Niestety, cena nie może być wyznacznikiem i to się po prostu nie sprawdza. Wybór rozwiązania powinien zależeć od potrzeb danego serwisu internetowego, a nie od tego, ile hosting kosztuje. Nie oznacza to oczywiście, że zawsze trzeba wybierać najdroższe rozwiązanie. Przykładem jest hosting współdzielony.
Taki hosting oznacza współdzielenie zasobów serwera z innymi użytkownikami, a więc nie można wykorzystać całego potencjału maszyny fizycznej. Takie rozwiązanie pozwala za to szybko i łatwo uruchomić niedużą witrynę. Nie potrzeba do tego dużej wiedzy technicznej, ponieważ korzysta się z intuicyjnego panelu administratora.
Serwer VPS – opcja dla wymagających
Gdy jednak nasz serwis jest duży, wtedy hosting współdzielony może nie wystarczyć. W tej sytuacji lepszą opcją może się okazać serwer VPS. Nadal mamy serwer wirtualny, ale z gwarancją wybranych zasobów. VPS pozwala jednak na większą kontrolę oraz umożliwia zainstalowanie dowolnych aplikacji, łącznie z własnym systemem. VPS to większe możliwości i dobra opcja, gdy trzeba zapewnić witrynie dużo zasobów do płynnego działania.
Hosting współdzielony i serwer VPS to dwa różne rozwiązania przeznaczone do projektów o różnej skali. Witryny na początku swojej działalności i niewielkie serwisy nie potrzebują dużo zasobów, a więc wystarczy im hosting współdzielony. Bardziej wymagające projekty lepiej za to uruchamiać na serwerach VPS.