przygotowanie do Polskiego Ładu

Polski Ład to zmiany podatkowe i składkowe, które dotyczyć będą każdego Polaka. Części z nas przyniosą realne zyski, innym natomiast straty. Jak się do tego przygotować i jak ograniczyć ewentualne negatywne skutki zmian w prawie?

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza nadal będzie się opłacać?

Wstępne analizy wskazują, że około 40% przedsiębiorców zyska na zmianach, które wprowadza Polski Ład. Pozostali najprawdopodobniej poniosą straty, a biorąc pod uwagę, że jednoosobowe działalności gospodarcze dominują wśród polskich przedsiębiorców – to tutaj straty będą statystycznie największe. Od czego będą zależeć? W dużej mierze od systemu podatkowego, według którego rozlicza się firma. Najwięcej rekompensat ewentualnych strat dotyczyć będzie osób rozliczających się na zasadach ogólnych – to tutaj brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej i naliczanie jej wysokości od dochodu ma zostać wyrównane wyższą kwotą wolną od podatku i ulgami dla klasy średniej. W przypadku ryczałtu i podatku liniowego – takich ulg rząd nie przewiduje. Więcej informacji o zmianach podatkowych, jakie niesie za sobą Polski Ład oraz ich wpływie na sprzedaż internetową znajdziesz na taxology.co/pl.

W Polsce nadal popularność jednoosobowych działalności opiera się głównie na szukaniu oszczędności podatkowych w porównaniu z umowami o pracę. Wielu przedsiębiorców proponuje swoim pracownikom przejście na własną działalność, argumentując to wyższymi dochodami. Polski Ład może nieco zmienić podejście zarówno pracowników, jak i pracodawców w tej kwestii.

Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie?

Osoby najmniej zarabiające oraz emeryci prawdopodobnie zyskają na zmianach podatkowych. Wyższa kwota wolna od podatku i dodatkowe ulgi będą korzystne dla osób, które zarabiają nie więcej niż najniższą krajową.  Także przedsiębiorcy, którzy zarabiają relatywnie niewiele, mogą zyskać na Polskim Ładzie. Chodzi tu nie tylko o wyższy prób podatkowy, lecz także o ulgi, które przysługiwać będą przedsiębiorcom o niskich lub średnich dochodach. Prowadzisz działalność? A może jesteś zatrudniony na umowie o pracę? Sprawdź kalkulator wynagrodzenia po Polskim Ładzie.

Nielegalne zatrudnienie obciąży wyłącznie pracodawcę

Ma to być sposób na zniechęcenie przedsiębiorców do zatrudniania „na czarno”. Praca, którą wykonał dany pracownik będzie przeliczana na konkretną wartość, a ta stanie się przychodem w przedsiębiorstwie. Poza tym pracodawca będzie zobowiązany do wyrównania wszelkich zaległych składek ZUS z tytułu wypłat w kopertach. Jak się to ma do sytuacji pracownika? Jego przychody z tytułu nielegalnego zatrudnienia będą zwolnione z podatku, zatem wyłącznie po stronie pracodawcy leżeć będą konsekwencje. Czy to dobrze? Czy to wyłącznie przedsiębiorcy są odpowiedzialni za szarą strefę w Polsce? Prawdopodobnie nie, ale być może te przepisy zmienią nieco nastawienie jednej i drugiej strony.

Polski Ład to prawdziwa rewolucja podatkowa. Jej efekt odczujemy już w pierwszych miesiącach 2022 roku, ale czy będziemy z nich zadowoleni, czy raczej naprędce będziemy próbowali obejść pukające nam do naszych drzwi straty? Czas pokaże. Warto jednak już teraz zapoznać się z kalkulatorami Polskiego Ładu na 2022 rok.

Poprzedni artykułZ jakich rozwiązań płatniczych warto skorzystać w 2021 roku?
Następny artykułHosting współdzielony i serwer VPS – co wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj