PIT 36 i PIT 37 online

Każdego roku na każdej osobie, która w minionym roku podatkowym uzyskiwała dochody z tytułu umowy o pracę bądź umów cywilno-prawnych, takich jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie, a także na osobach prowadzących działalność gospodarczą, spoczywa obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Osoby nieprowadzące własnej firmy z reguły rozliczają się na formularzu PIT-37 – szacuje się, że każdego roku w ten sposób rozlicza się nawet ponad 80% Polaków. Bezsprzecznie najbardziej popularnym aktualnie sposobem rozliczenia się z Urzędem Skarbowym, do którego podlega dany podatnik, są tak zwane e-deklaracje, czyli złożenie zeznania podatkowego przez Internet, za pośrednictwem specjalnie przygotowanej pod tym kątem platformy podatkowej.

Czy rozliczenie podatku PIT jest obowiązkowe?

Rozliczenie podatku PIT za rok poprzedni jest obowiązkowe dla wszystkich osób osiągających dochody opodatkowane – obowiązek ten wynika z prawa podatkowego na terenie kraju. Terminowe wykonanie tej czynności jest niezbędne, aby uniknąć odpowiedzialności karnej oraz naliczenia przez Urząd Skarbowy tzw. odsetek za zwłokę, które mogą być bardzo dotkliwe. W 2022 roku termin rozliczenia podatku PIT przypada na 2 maja. Warto jednak rozliczyć PIT znacznie wcześniej, co pozwoli uniknąć zbędnych nerwów, a w przypadku należnego zwrotu podatku będzie skutkować szybszym wypłaceniem przez urząd pieniędzy na konto bankowe lub za pośrednictwem przekazu pocztowego. Warto pamiętać, że rozliczenie podatku dochodowego to obowiązek również emerytów czy rencistów, którzy podejmują dorywcze zatrudnienie.

W jaki sposób rozliczyć PIT online?

Jeszcze kilka lat temu głównym sposobem złożenia zeznania podatkowego była wizyta w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Aktualnie bez wątpienia większość osób z powodzeniem rozlicza się online, co jest przede wszystkim bardzo wygodne, intuicyjne oraz szybkie. Ministerstwo Finansów od jakiegoś czasu udostępnia rządową stronę internetową, w której można znaleźć wszystkie automatycznie przygotowane e-pity (zarówno z bieżącego roku, jak również z lat poprzednich).

W przypadku osób, które nie chcą bądź nie mogą skorzystać z żadnych ulg podatkowych i odliczeń, wystarczy jedynie sprawdzić poprawność przygotowanego przez Urząd Skarbowy zeznania podatkowego oraz zatwierdzić go. Osoby, które chcą skorzystać z ulg bądź rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, będą musiały na przygotowanie swojego zeznania podatkowego poświęcić nieco więcej czasu, ale wciąż mogą z powodzeniem korzystać z instrukcji rządowych, które mają na celu ułatwienie przejścia przez kolejne etapy uzupełnienia zeznania podatkowego. Online można złożyć zarówno deklarację PIT 36, jak i PIT 37, a także szereg innych (choć zdecydowanie rzadszych) dokumentów.

pit online

PIT 36 i PIT 37 – na którym formularzu powinno się rozliczyć z Urzędem Skarbowym?

Szacuje się, że większość podatników powinna rozliczać się na formularzu PIT 37. Ten rodzaj zeznania podatkowego skierowany jest do wszystkich tych osób, które uzyskiwały przychody opodatkowane za pośrednictwem płatnika ze źródeł na terenie Polski. W konsekwencji na rozliczeniu wykazuje się między innymi:

  • wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy, pracy nakładczej oraz stosunku służbowego, a także z umów cywilno-prawnych czy kontraktów,
  • emerytury, renty oraz zasiłki i świadczenia (na przykład te wypłacane z Funduszu Pracy czy świadczenia przedemerytalne),
  • opodatkowane stypendia.

PIT 37 online można rozliczyć zarówno samodzielnie, jak i wspólnie z małżonkiem.

W odróżnieniu od wyżej umówionego i najbardziej popularnego zeznania podatkowego, PIT 36 przeznaczony jest dla podatników, którzy uzyskiwany dochody i zobligowani byli do samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy, a także dla osób, które uzyskiwały przychody z takich źródeł, jak między innymi:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • wynajem, dzierżawa i inne umowy o podobnym charakterze,
  • praca poza granicami kraju.

PIT 36 online rozliczą także osoby, które w swoich przygodach uwzględniają dochody swoich małoletnich dzieci, pozostających na utrzymaniu (czyli chociażby rentę rodzinną), korzystają z tzw. kredytu podatkowego, czy obniżają swój dochód o poniesione straty w latach poprzednich.

Choć na pierwszy rzut oka coroczne rozliczenia z Urzędem Skarbowym mogą wydawać się skomplikowane, dzięki nowoczesnym programom do rozliczenia wniosków online oraz dokładnym wytycznym umieszczonym na stronach poszczególnych urzędów, można rozliczyć swój PIT online w miarę szybko oraz stosunkowo łatwo.

Warto pamiętać, że proces rozliczania podatku i składania zeznań jest obowiązkowy. Należy dokładnie pilnować wszelkich terminów składania wniosków, a także dokładnie prześledzić sposób składania zeznań, należnych ulg i wytycznych, względem naliczania ewentualnego zwrotu podatku dochodowego bądź koniecznej nadpłaty do Urzędu Skarbowego.

Poprzedni artykułPolubienia strony na Facebooku – jak zdobyć ich więcej?
Następny artykułWindows 7 – co warto o nim wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj