ogrzewanie na podczerwień
ogrzewanie na podczerwień

Dziś coraz mniej osób decyduje się na tradycyjne formy ogrzewania – np. za pomocą węgla. Wynika to przede wszystkim z kosztów takich rozwiązań, a także rosnącej świadomości ekologicznej. Również ogrzewanie za pomocą gazu powoli odchodzi w zapomnienie. Na jakie systemy stawiają więc właściciele nowoczesnych domów?

Przede wszystkim – ekologiczne i energooszczędne. Koszty energii jednak rosną – odczuwa to większość z nas, niezależnie od wybranego sposobu ogrzewania. Czy można obniżyć koszty ogrzewania na podczerwień dzięki dopłacie do prądu? Sprawdź!

Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

W ogrzewaniu na podczerwień za emisję ciepła odpowiadają fale elektromagnetyczne o optymalnej dla ogrzewania długości. Ich źródłem jest grzejnik na podczerwień lub folia grzewcza. Co ważne, taka instalacja ogrzewa powierzchnię – ludzi, przedmioty i ściany, a nie powietrze jak w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. Sprawia to, że ciepło rozprowadzane jest znacznie efektywniej i szybciej. 

Ogrzewanie na podczerwień, a właściwie urządzenia rozprowadzające ciepło, wykorzystują energię elektryczną. Dlatego kwestia dopłaty do prądu jest tu jak najbardziej zasadna.

Koszty ogrzewania na podczerwień

Całościowy koszt będzie zależał od wielu czynników. Przede wszystkim zależy to od powierzchni budynku, ale także cen prądu i taryfy, z której korzystasz. Ogromny wpływ ma także szczelność okien i drzwi, a także ocieplenie budynku – jeżeli nie będzie ono właściwe, koszty mogą okazać się zbyt duże. 

Jeżeli mieszkasz w wielopiętrowym budynku, znaczenie będzie mieć także kondygnacja, na której znajduje się ogrzewane mieszkanie. Zwróć również uwagę na swoje oczekiwania co do temperatury – im wyższa, tym wyższych kosztów możesz się spodziewać. 

Miej jednak na uwadze, że w przypadku dobrze ocieplonego budynku są to koszty niższe od tradycyjnych form ogrzewania. Między innymi z uwagi na niską awaryjność i brak konieczności serwisowania. 

Zmniejsz koszty ogrzewania dzięki dopłacie do prądu

Koszty energii rosną z miesiąca na miesiąc. Dopłata do prądu pomoże Ci je obniżyć. Mowa tu o nowym dodatku elektrycznym ogłoszonym przez rząd. To jednorazowe świadczenie wynoszące 1000 lub 1500 zł – w zależności od zużycia energii. Ustawa przewiduje także zamrożenie cen prądu w 2023 roku w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej na obecnym poziomie do 2 tys. kWh zużycia rocznego.


Wniosek o wypłatę dodatku do prądu będzie można złożyć już od 1 grudnia 2022, a ostateczny termin to 1 lutego 2023 roku. 

Poprzedni artykułOczekiwania konsumentów a gospodarka cyrkularna
Następny artykułPlanujesz otworzyć dom weselno-bankietowy – sprawdź, gdzie szukać projektu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj