Choć w okresie pandemii branża weselna mocno ucierpiała, ostatnie miesiące pozwalają jej powoli wrócić do normy. Młodzi ludzie – zarówno ci, którzy odwlekali ślub z powodów epidemicznych, jak i ci dopiero planujący zawarcie związku małżeńskiego – intensywnie poszukują miejsc, w których mogliby zorganizować wymarzone wesele. Tak duża ilość chętnych powoduje, że znalezienie wolnego terminu, a zarazem odpowiedniego lokalu graniczy niemal z cudem. Może warto więc wyjść naprzeciw utrzymującej się popularności takich usług i zainwestować we własny dom weselno-bankietowy?

Idealny lokal na przyjęcie – najważniejsze cechy

Jeżeli rozważamy otwarcie lokalu, w którym możliwa będzie organizacja wesel, bankietów i innych przyjęć – powinniśmy mieć na uwadze wymagania stawiane takim miejscom. Są one bardzo zbliżone do warunków, jakie musi spełniać każda restauracja.

Niezbędne będzie posiadanie wydzielonych pomieszczeń do obróbki, zmywania, magazynowania i gotowania. W lokalu powinna znaleźć się rozdzielnia kelnerska, zaplecze pracownicze z szatnią oraz umywalnia i wc. W obiekcie należy zlokalizować odrębne wejście dla personelu, miejsce dostaw towarów oraz główne, reprezentacyjne wejście dla gości. Blisko niego powinien znajdować się węzeł sanitarny oraz szatnia  – odpowiadające planowanej liczbie osób. Powierzchnię sali przyjęć, jak i zaplecza – należy dostosować do indywidualnych planów. W zależności od wielkości działki i posiadanego budżetu, możemy iść w stronę niewielkiej sali bankietowej z uwzględnieniem korzystania z zewnętrznego cateringu lub w stronę zainwestowania w większy obiekt, z pełnym zapleczem kuchennym. Dodatkowo, można przewidzieć pokoje gościnne, które docenią strudzeni weselnicy i osoby mieszkające daleko od miejsca uroczystości. Dysponowanie pokojami na wynajem umożliwi także czerpanie dochodów poza terminami przyjęć, poprzez świadczenie usług hotelowych. 

Ważnym aspektem jest dbałość o wygląd wnętrza jak i zewnętrza budynku. Powinien on być estetyczny i atrakcyjny – przyciągając wzrok potencjalnych klientów oraz pozostawiając miłe wspomnienia u zaproszonych gości. Zanim jednak zajmiemy się wyborem projektu, sprecyzujmy styl, w jakim chcemy go wybudować. Bryła, zastosowana kolorystyka i materiały użyte do ostatniego szlifu wykreują ostateczny obraz budynku. Przemyślmy czy interesuje nas styl dworkowy, czy może boho, czy jednak chcemy iść w chłodniejsze, nowoczesne trendy. Bez względu na stylistykę ważne jest,  aby obiekt wzbudzał zaufanie i pozytywne emocje, a swym wyglądem zapraszał do środka. 

W ofercie projektów gotowych Muratora znajdują się różnej wielkości obiekty, mogące pełnić funkcję domu weselnego lub sali bankietowej. 

Dom weselno-bankietowy dopasowany do potrzeb i możliwości. Gdzie znaleźć odpowiedni projekt? 

Planując otwarcie domu weselno-bankietowego, warto zdecydować się na jego realizację od postaw. Budynki przeznaczone na sprzedaż lub wynajem mogą nie spełnić dość restrykcyjnych wymogów określonych dla tego typu funkcji, a adaptacja może się okazać bardzo kosztowna, a czasem wręcz niemożliwa. Jeśli więc posiadamy odpowiednią działkę, a miejscowy Plan dopuszcza realizację tego typu budynku, zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w nowy obiekt. Dzięki temu, dostosujemy go do lokalnych potrzeb, określonego budżetu i wykończymy według własnej wizji. Planując taką inwestycję warto zrobić rozeznanie w terenie. Sprawdzenie, czy nasza inwestycja będzie miała potencjał funkcjonowania i czy w najbliższej okolicy nie ma już podobnego lokalu – zmniejszy ryzyko ewentualnych strat. Jeśli dysponujemy stosunkowo niewielkim budżetem, możemy przeanalizować budowę niedużego obiektu dwufunkcyjnego. Zamiast inwestycji w dużą, weselną salę, możemy skupić się na organizacji małych przyjęć okolicznościowych odbywających się na parterze, a na poddaszu lub piętrze zlokalizować 4-5 pokoi gościnnych. Będą one zarabiać przez cały rok, niezależnie od zaplanowanych imprez. Na wyższej kondygnacji można też zaplanować własne mieszkanie, jednakże przebywanie w nim podczas odbywających się bankietów, może okazać się mało komfortowe.  

Zróżnicowana oferta projektów MURATORA https://projekty.muratordom.pl/uslugowe/projekty-domow-weselno-bankietowych-i-zajazdow/ pozwoli nam na precyzyjne dopasowanie ich do własnych planów i możliwości finansowych, a wysoka estetyka i ergonomia budynków, umożliwi prowadzenie lokalu weselno-bankietowego, cieszącego się dużym uznaniem klientów. 

Jeśli w naszych głowach krystalizuje się plan rozpoczęcia działalności w tej popularnej branży, warto iść za ciosem. Zorientujmy się w zapisach miejscowego planu, przeliczmy budżet, wybierzmy odpowiedni projekt i zacznijmy spełniać marzenia!

Zdjęcie: Projekt budynku usługowego – UC11 Budynek usługowy z pokojami gościnnymi z kolekcji Murator, arch. Igor Szupłat

Artykuł sponsorowany: Sale weselne i bankietowe od MURATORA – 

https://projekty.muratordom.pl/uslugowe/projekty-domow-weselno-bankietowych-i-zajazdow/

Poprzedni artykułOgrzewanie na podczerwień – czy można na nie uzyskać dopłatę do prądu?
Następny artykułJak skutecznie czyścić wykładziny biurowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj