adwokat czy radca prawny
adwokat czy radca prawny

W życiu zdarzają się najróżniejsze sytuacje, więc w zasadzie każdy z nas może spotkać się z taką, w której będzie potrzebna pomoc prawna – najczęściej do rozprawy sądowej. W sądzie nie musimy radzić sobie sami – w każdej sprawie możemy liczyć na pomoc prawną, czy to od radcy prawnego, czy adwokata. No, ale czym tak właściwie zajmują się przedstawiciele tych dwóch specjalizacji? W dzisiejszym materiale przedstawimy sobie kilka ważnych informacji o współpracy z doświadczonym prawnikiem.

Obowiązek czy dobrowolna decyzja?

Na sam początek warto wspomnieć o tym, że nie ma ogólnie ustalonego obowiązku korzystania z usług adwokata oraz radcy prawnego. Jedynie w wąskim gronie specjalistycznych spraw prawo nakłada, tak zwany „przymus adwokacko-radcowski”.

Poza szczególnymi wyjątkami wsparcie prawne będzie niezbędne w postępowaniu:

  • przed Sądem Najwyższym i w sprawach własności intelektualnej (sądy cywilne),
  • przed Trybunałem Konstytucyjnym,
  • przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (sądy administracyjne),
  • w sprawie kasacji.

To oczywiście tylko kilka przykładów, warto jednak pamiętać o tym, że i w innych sprawach pomoc adwokata bądź radcy prawnego będzie nieodzowna. Szczególnie w tych zdecydowanie większych miastach, takich jak np. Warszawa, gdzie podobnych spraw rozwiązuje się setki, czy nawet tysiące rocznie. Czym więc zajmują się przedstawiciele tych dwóch zawodów prawniczych?

Po adwokata, czy może do radcy?

Kiedy myślimy o prawniku, to najczęściej mamy na myśli osobę, która udziela wsparcia w sprawach rozstrzyganych przed sądem – najczęściej jest to radca prawny. W rozprawie sądowej może pomóc jednak na równi adwokat, jak i radca. Oba te zawody posiadają bowiem wpis do rejestru sądowniczego i są regulowane przepisami prawa.

W ciągu ostatnich lat zatarła się nieco granica pomiędzy radcami a adwokatami i tym, jakie wykonują obowiązki. Niemniej jednak różnią się od siebie odrębnością organizacyjną oraz kolorem żabotu w togach. Oba te zawody posiadają te same uprawnienia i są uprawnione do udzielania wsparcia w wielu sprawach – gospodarcze, cywilne, rodzinne, pracownicze, czy też karne. Jeżeli więc chcemy uzyskać pomoc w którejś z nich, możemy udać się zarówno do adwokata, jak i do radcy prawnego.

Warto tutaj również wspomnieć o jednej zasadniczej różnicy, która wpływa na wybór urzędnika, a chodzi o sprawy karne. Radca prawny nie zajmuje się większością spraw z zakresu prawa karnego, dlatego w tym przypadku najlepszym wyborem będzie adwokat. Warszawa to ogromne miasto o szerokiej powierzchni, dlatego z całą pewnością pomoc prawną świadczy tam wielu dobrych adwokatów – przed sprawą warto jednak przeprowadzić niewielki research kancelarii adwokackich. Jeżeli chodzi o radcę prawnego, to w większości zajmuje się on sprawami gospodarczymi i cywilnymi.

Dlaczego warto zlecić sprawę doświadczonemu adwokatowi?

Poza tym, że doświadczony prawnik bardzo dobrze zna przepisy prawa, to jest w stanie również pokierować sprawą tak, by zakończyła się ona możliwie, jak najkorzystniej dla nas. Adwokat może również ustalić, jakie są nasze prawa i obowiązki w danej sprawie, a także przygotować wszelką niezbędną dokumentację. Poza tym jest w stanie również wycenić całą sprawę sądową i sprawdzić, czy istnieje ewentualna możliwość spłacenia jej w ratach.

Kogo zatem wybrać? Decyzja o wyborze konkretnego urzędnika – czy to radcy prawnego, czy adwokata – jest decyzją indywidualną. Warto zatem zapoznać się z tym, co oferują poszczególne kancelarie adwokackie w Warszawie.

Poprzedni artykułMarketing branżowy – skuteczny marketing dla deweloperów
Następny artykułJak zwiększyć zasięgi na Instagramie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj