Pracujący-mezczyzni-na-dachu

Każdy pracodawca jest prawnie zobowiązany do ochrony życia i zdrowia swoich pracowników w miejscu pracy. W tym celu powinien przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego i podjąć odpowiednie działania służące wyeliminowaniu czynników stanowiących zagrożenie. Aby to zrobić, musi wiedzieć, co należy rozumieć pod pojęciem ryzyka zawodowego i w jaki sposób się je ocenia.

Co to jest ryzyko zawodowe?

Według definicji ryzyko zawodowe to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń w związku z wykonywaniem pracy, mogących spowodować niekorzystne skutki zdrowotne dla pracownika. Artykuł 226 Kodeksu Pracy nakłada na pracodawcę następujące obowiązki:

  • ocena ryzyka zawodowego, stworzenie odpowiedniej dokumentacji i zastosowanie środków profilaktycznych, mających zminimalizować ryzyko;
  • informowanie pracowników o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaniem pracy oraz o zasadach służących ochronie.

Pracownik powinien zostać poinformowany o potencjalnych zagrożeniach, zanim rozpocznie pracę – dzieje się to w trakcie wstępnego szkolenia BHP. Na potwierdzenie, że został z nimi zaznajomiony, podpisuje odpowiedni dokument, który zostaje dołączony do akt osobowych pracownika.

Ocena ryzyka zawodowego

Ocenę ryzyka zawodowego najlepiej zlecić firmie specjalizującej się w obszarze BHP jak, chociażby Inka BHP na Śląsku. Chociaż pracodawca może ją przeprowadzić samodzielnie, to jednak jeśli nie jest fachowcem, najprawdopodobniej nie wywiąże się dobrze z tego zadania, a ponosi za nie odpowiedzialność prawną.

Najczęściej stosowaną metodą oceny ryzyka zawodowego jest Polska Norma PN-N-18002. Uwzględnia ona dwa parametry ryzyka:

  • prawdopodobieństwo zajścia niebezpiecznego zdarzenia – mało prawdopodobne, prawdopodobne, wysoce prawdopodobne,
  • ciężkość następstw wystąpienia zagrożeń – małe, średnie, duże.

Państwowa Inspekcja Pracy zaleca wykonanie oceny ryzyka, stosując następujące kroki:

  • zebranie następujących informacji na temat stanowisk pracy w firmie, wykorzystywanego sprzętu, szkodliwych czynników występujących na stanowiskach pracy, osób niepełnosprawnych lub młodocianych pracujących w firmie,
  • określenie zagrożeń dla każdego stanowiska,
  • oszacowanie ryzyka wg wspomnianych wyżej dwóch kryteriów – prawdopodobieństwa wystąpienia i powagi skutków,
  • określenie sposobów na wyeliminowanie lub zminimalizowanie ryzyka,
  • stworzenie dokumentacji z wynikami oceny ryzyka dla poszczególnych stanowisk pracy.

Zdecydowana większość pracodawców, chcąc mieć pewność, że w prawidłowy sposób oceniła ryzyko zawodowe, zleca opracowanie oceny ryzyka zawodowego firmie prowadzącej usługi BHP.

Poprzedni artykułMacBook 16 Pro- kombajn wśród urządzeń marki Apple
Następny artykułKim są uczestnicy rynku forex?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj