Choć sukcesja majątku w Polsce nie jest popularnym rozwiązaniem, w wielu krajach na świecie jest ona chętnie wykorzystywana. Nic w tym dziwnego – to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie swojego majątku. Sprawdź, czym jest sukcesja majątku i w jaki sposób ją zorganizować.
Czym jest sukcesja majątku?
Wiele osób zastanawia się nad tym, co stanie się z ich majątkiem po ich śmierci. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Trudno się temu dziwić – każdy z nas chce, aby gromadzony przez całe życie majątek został odpowiednio spożytkowany oraz by dostał się w ręce osób odpowiedzialnych i dobrze radzących sobie z wydatkami.
Sukcesja majątku to nic innego, jak przekazanie majątku po śmierci. Nie chodzi tu jednak o spadek w tradycyjnym znaczeniu. Dobrym przykładem może być sytuacja, w którym prezes dużej firmy – w ramach sukcesji – decyduje o tym, kto przejmie rolę prezesa po jego śmierci.
Sukcesja znajduje zastosowanie także w życiu prywatnym. Może podlegać jej na przykład konto w banku, udziały w firmie, a także przedmioty materialne. Najczęściej jednak sukcesja majątku jest rozwiązaniem stosowanym przez przedsiębiorców, którzy chcą mieć pewność, że po ich śmierci firma trafi w dobre ręce i będzie mogła dalej prosperować.
Co sprawia, że sukcesja majątku staje się coraz bardziej popularna?
Obecnie kwestia tego, co stanie się z majątkiem po naszej śmierci, coraz częściej staje się dla nas istotna. Dotyczy to również osób młodych – szczególnie tych, które zakładają firmy i osiągają sukces lub takich, które decydują się na życie w związkach partnerskich, bez zawierania małżeństwa. Zabezpieczenie swojego majątku na wypadek okoliczności, jaką jest śmierć, jest rozwiązaniem bardzo rozsądnym i odpowiedzialnym. Tym bardziej, że nie zawsze chcemy, aby nasz majątek czy stanowisko dziedziczyły osoby, które – zgodnie z obowiązującymi przepisami – dziedziczyłyby po naszej śmierci. Czasem bowiem współpracownik czy partner jest tą osobą, której chcemy przekazać nasz majątek lub firmę.
Sukcesja majątku – jak ją zorganizować?
Aby zorganizować sukcesję majątku, należy skorzystać z pomocy prawnej. Niezbędne będzie bowiem wsparcie wykwalifikowanego prawnika, który o sukcesję zadba od strony formalnej, czyli tak, aby w razie śmierci nie pojawiły się żadne problemy dotyczące dopełnienia niezbędnych formalności.
Organizacja sukcesji majątkowej w każdym przypadku opierać się musi o indywidualne potrzeby konkretnego klienta, z uwzględnieniem jego potrzeb, planów czy zastrzeżeń. Istotne jest tutaj między innymi powołanie zarządcy sukcesyjnego, zgłoszenie go do CEIDG, opracowanie dokładnego planu sukcesji, zawarcie umów z kontrahentami czy przygotowanie specjalnych zezwoleń. Oczywiście każda sytuacja jest inna, w związku z czym sukcesja majątku nie zawsze przebiega według określonego schematu (https://slupinska.eu/dla-ciebie/prawo-spadkowe-i-zachowek/).
Postaw na profesjonalną pomoc prawną!
Decydując się na wsparcie prawne przy sukcesji majątku, zyskujesz przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pewność, że po Twojej śmierci Twój majątek zostanie przekazany osobie, którą sam wybrałeś. Nie musisz więc martwić się o swoją firmę – sukcesja majątku to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców i nie tylko. Zdecydowanie warto poprosić o pomoc adwokata, który pomoże Ci dopełnić wszelkich formalności związanych z sukcesją (https://slupinska.eu/).