Czym się różni separacja od rozwodu
Czym się różni separacja od rozwodu?

Pary, które decydują się zakończyć swój związek, stają przed poważnym wyzwaniem. Muszą nie tylko poradzić sobie z problemami natury emocjonalnej, spowodowanymi rozstaniem, ale także z kwestiami prawnymi i finansowymi. W przypadku małżeństw zawsze pojawia się to samo pytanie: czy lepszy jest rozwód, czy separacja? Chociaż potocznie terminy te są często używane jako synonimy, istnieją różnice prawne, które należy wziąć pod uwagę. Sprawdź, czym się różni separacja od rozwodu.

Czym jest separacja?

Separacja nie kończy małżeństwa, ponieważ małżonkowie według prawa nadal będą uważani za męża i żonę. Uniemożliwia im to poślubienie innej osoby. Co więcej, jeśli para chce do siebie wrócić, formalności będą znacznie prostsze niż w przypadku rozwodu, ponieważ więź prawna nie została utracona.

Separacja jest w rzeczywistości sytuacją pośrednią między małżeństwem a rozwodem. Jest ona wskazana dla osób, które nie chcą utracić pewnych korzyści wynikających z małżeństwa, na przykład ulg podatkowych, lub dla par, które nie są pewne co do wyboru ostatecznej opcji.

Czym jest rozwód?

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa. Wraz z rozwodem rozwiązana zostaje również więź gospodarcza, a majątek podzielony, zgodnie z tym, co zostało ustalone przed małżeństwem (rozdzielność majątkowa). Jeśli takiej umowy nie zawarto, trzeba się porozumieć po fakcie lub walczyć przed sądem o swoją część majątku. Dla osób mieszkających na północy Polski ogromnym wsparciem będzie zasięgnięcie porady adwokata w Gdańsku, zajmującego się rozwodami. Rozwodynie muszą być traumatycznym wydarzeniem, jeśli skorzysta się z pomocy profesjonalisty, który przeprowadzi przez cały proces.

Po rozwodzie można zawrzeć nowy związek małżeński z nowym partnerem. Jeśli w małżeństwie są małoletnie dzieci, podczas rozwodu ustalone zostaną interesy dzieci i ustalone zasady odwiedzin, alimenty, władza rodzicielska oraz to, z kim po rozwodzie dzieci zamieszkają.

Różnice między separacją a rozwodem

W przypadku rozwodu małżeństwo zostaje rozwiązane, natomiast w przypadku separacji zostaje ono „zawieszone”. Jeśli para pozostająca w separacji zdecyduje się na ponowne życie we dwoje, powróci bez zbędnych formalności do stanu cywilnego przyjętego w małżeństwie, natomiast jeśli rozwiedziona para zdecyduje się dać sobie drugą szansę po rozwodzie, będzie musiała wziąć ponownie ślub. 

Ponadto pary w separacji zachowują korzyści podatkowe wynikające z małżeństwa, a także prawa finansowe i świadczenia emerytalne. Pary, które się rozwiodły, tracą wszystkie te przywileje. Dodatkowo członek pary w separacji, nie może zawrzeć małżeństwa z inną osobą, podczas gdy rozwiedziona para może ponownie zawrzeć związek małżeński, kiedy tylko zechce.

Są to główne różnice, ale są też punkty wspólne. Na przykład, w obu sytuacjach wymagane jest postępowanie sądowe.

Wreszcie, zarówno separacja, jak i rozwód uniemożliwiają drugiemu partnerowi otrzymanie spadku lub prawa do otrzymania majątku w przypadku śmierci byłego małżonka, chyba że testament stanowi inaczej.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://adwokat-chojaczyk.pl/

Poprzedni artykułSylwestrowa eksplozja kolorów- przewodnik po wyborze fajerwerków
Następny artykułJak zorganizować udany event w Łodzi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj