Prawo rodzinne reguluje szereg osobistych, a także majątkowych stosunków pomiędzy małżonkami oraz pomiędzy rodzicami i dziećmi. Ponadto prawo rodzinne dotyczy kwestii, takich jak ustalenie ojcostwa oraz wszystkie elementy mające związek z alimentami, między innymi: podwyższenie, obniżenie, czy też wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. To nie jedyne kwestie, która dotyczą prawa rodzinnego.
Czym jest prawo rodzinne?
Jest to niezwykle szeroki obszar prawa, który obejmuje również przepisy związane z rozwodami, opieką nad dziećmi separacją czy ubezwłasnowolnienia lub przysposobienia. Kolejną gałęzią prawa rodzinnego jest pomoc w sprawach, które dotyczą poddania obowiązkowi leczenia osoby uzależnionej od alkoholu lub innych używek. Prawo rodzinne zajmuje się również sprawami dotyczącymi udzielania zezwolenia kobietom na zawarcie związku małżeńskiego w sytuacji kiedy nie osiągnęły wymaganego przepisami prawa wieku.
Rozwody, co należy wiedzieć przed udaniem się do prawnika?
Nadzwyczaj często rodziny potrzebują pomocy prawnej związanej z tego typu zagadnieniami. W niektórych sądach przeważają rozwody, Wrocław znajduje się w czołówce pod względem ilości tego typu spraw, stąd może być przykładem czasochłonnych i wyczerpujacych procesów.
Ponadto rozwód małżonków to bardzo stresujący czas dla nich samych, a także dla ich rodzin i dzieci. Wtedy konieczna jest pomoc doświadczonego radcy prawnego. To osoba, która pomoże przejść przez cały proces sprawnie, pomagając we wszystkich formalnościach.
Niestety sprawy rozwodowe są niezwykle czasochłonne, ponieważ istnieje wiele przesłanek, które należy podczas nich wyjaśnić. Chodzi między innymi o kwestie dotyczące alimentów na dzieci, opieki nad nimi, a także podział majątku, a także uznanie winy współmałżonka.
Jakie elementy wchodzą do podziału majątku?
Jak wiadomo z chwilą zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólnota majątkowa pomiędzy małżonkami. Oczywiście wyjątkiem od takiej sytuacji jest prowadzona na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego intercyza.
Większość małżeństw jednak nie decyduje się na zawieranie umów majątkowych małżeńskich dlatego podczas rozwodu należy orzec o wszystkich dochodach oraz elementach wchodzących w skład wspólnego majątku. Wyjątkiem są:
- Przedmioty, które zostały nabyte przed powstaniem wspólnoty majątkowej;
- Wszystkie dobra majątkowe, które zostały nabyte przez dziedziczenie – darowizny lub w formie zapisu;
- Wszystkie przedmioty do użytku osobistego;
- Prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie – nagrody za indywidualne osiągnięcia małżonka;
- Przedmioty, które zostały nabyte w zamian za przedmioty z prywatnego majątku.
Warto nadmienić, że majątku nie można podzielić kiedy trwa wspólnota majątkowa. Ta z kolei ustaje w chwili kiedy sąd orzeka o rozwodzie lub przez śmierć jednego z małżonków.
Alimenty i obowiązek alimentacyjny. Co wato o nim wiedzieć?
Podczas sprawy rozwodowej istotne są również przysługujące na dzieci alimenty, Wrocław jest jednym z miast, gdzie sądy nie mogą robić od tego odstępstw gdyż, tak wynika z obowiązku alimentacyjnego. To w skrócie oznacza, konieczność dostarczania środków finansowych, na utrzymanie osób po zaistniałej sytuacji. Prawo rodzinne mówi o dwóch sytuacjach zobowiązań: wobec dzieci przez rodziców oraz współmałżonków wobec siebie wzajemnie. O obowiązku alimentacyjnym można mówić także rodzeństwa wobec siebie, a także dzieci w stosunku do rodziców. Jednak najczęściej alimenty dotyczą świadczeń przekazywanych przez jednego rodzica na dziecko.
Od czego zależy wysokość alimentów?
Wysokość świadczeń alimentacyjnych jest uwarunkowana od sytuacji finansowej rodziców. Chodzi o to, aby po rozwodzie zapewnić dziecku poziom życia zbliżony do poziomu sprzed rozwodu rodziców. Dobrze jest w tej kwestii uzyskać poradę od doświadczonego prawnika. To on opowie od czego zależy wysokość alimentów w konkretnym przypadku po dokładnej analizie sytuacji w rodzinie.