lokalna infrastruktura sportowo-rekreacyjna
lokalna infrastruktura sportowo-rekreacyjna

Regularny ruch ma kluczowe znaczenie w każdym wieku. Niestety, w wielu mniejszych miejscowościach brakuje odpowiedniego zaplecza, które zachęcałoby do aktywnego spędzania wolnego czasu. W jaki sposób można poprawić stan lokalnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej?

Lokalne inwestycje w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną procentują

Atrakcyjna infrastruktura sportowo-rekreacyjna sprzyja aktywnemu spędzaniu wolnego czasu przez mieszkańców. Ścieżki rowerowe, plenerowe siłownie, place zabaw – to tylko przykłady zaplecza sportowo-rekreacyjnego, które często realizowane jest przez samorządy terytorialne. 

Rozbudowana infrastruktura zachęca do ruchu zarówno młodszych, jak i starszych, pomagając w utrzymaniu zdrowia, ale też zwiększając poziom zadowolenia mieszkańców regionu. Dodatkowo inwestycje w tym zakresie podnoszą jego atrakcyjność, przyciągając turystów i biznes. Właśnie dlatego działania poczynione w tym obszarze są tak perspektywiczne.

Finansowanie rozwoju infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w regionie

Wiele inwestycji w tym zakresie samorządy realizują samodzielnie z własnych środków, również przy pomocy mieszkańców, którzy mogą głosować na konkretne projekty w ramach budżetu obywatelskiego.

Samorządy jednak nie zawsze dysponują wystarczającymi środkami do tego, aby inwestować w lokalną infrastrukturę zwiększającą aktywność mieszkańców. Rozwiązaniem staje się wtedy uczestnictwo w programach wspomagających rozwój regionu. Zaliczają się do nich między innymi programy ministerialne oraz programy unijne.

Duże znaczenie dla rozwoju lokalnej infrastruktury zachęcającej do ruchu mają również prywatne firmy, które dzięki realizowanym przez siebie projektom coraz częściej wspomagają samorządy w tworzeniu nowoczesnego zaplecza dla mieszkańców.

Fundacja „Górażdże – Aktywni w Regionie” wspiera budowę lokalnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej

Działania w tym zakresie prowadzi również Grupa Górażdże, która założyła fundację „Górażdże – Aktywni w Regionie”. Fundacja została założona w 2012 roku i od tego czasu wsparła blisko 600 projektów.

Prezes Grupy Górażdże Andrzej Reclik wskazuje, że za założeniem fundacji stała chęć niesienia pomocy, która będzie trafiała do najbardziej potrzebujących. Podkreśla jednocześnie, że skupiona jest ona na dostarczaniu pomocy w sposób transparentny oraz uporządkowany, dlatego nad jej działaniem czuwa Rada Programowa. W jej skład wchodzą nie tylko przedstawiciele Grupy, ale również mieszkańcy regionu, którzy powiązani są ze sportem, kulturą i nauką.

Wśród projektów, w których uczestniczy fundacja „Górażdże – Aktywni w Regionie”, znajdują się między innymi: Opolskie Fit – program otwartych zajęć przeznaczonych dla mieszkańców Opolszczyzny, Bliżej naszych sąsiadów – program inwestycji w lokalne zaplecze sportowe i rekreacyjne, a także Rowerowa Opolszczyzna – program promujący jazdę na rowerze, w ramach którego wydano przewodnik rowerowy po regionie. Fundacja prowadzi też program grantowy, dzięki któremu wspiera rozwój lokalnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

Poprzedni artykułJak dbać o bezpieczeństwo i higienę w salonie kosmetycznym?
Następny artykułRozwód i alimenty – co należy o nich wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj