Jak rozpocząć własną działalność?

Rozpoczęcie własnej działalności to ogromny krok dla wielu osób, które wcześniej pracowały na etacie bądź były freelancerami na umowie o dzieło czy zlecenie. Obecnie to właśnie jednoosobowych działalności gospodarczych jest w naszym kraju najwięcej. W jaki sposób założyć działalność?

Zacznij od wpisu do CEIDG

Jeśli wiesz już, czym będziesz się zajmować w swojej działalności, musisz złożyć wniosek o wpis do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). W łatwy sposób można zrobić to elektronicznie. W formularzu musisz podać dane, takie jak imię i nazwisko, płeć, PESEL, serię i numer dokumentu tożsamości, kraj pochodzenia, dane kontaktowe, nazwę firmy oraz datę rozpoczęcia działalności i dane rachunków bankowych. Pamiętaj także o zaznaczeniu kodu PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). To w tym formularz decydujesz się również na konkretną formę opodatkowania. Po tym otrzymasz NIP i REGON dla swojej działalności.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Na szczęście w tej chwili możesz złożyć druki przeznaczone dla ZUS-u także poprzez formularz CEIDG. To bardzo duże ułatwienie, które sprawia, że założenie działalności trwa kilka minut. Zanim jednak zaznaczysz odpowiedni druk, zastanów się, który z nich Cię interesuje. ZZA przeznaczony jest dla osób, które chcą skorzystać z programu „ulga na start” bądź też są jednocześnie zatrudnione na umowę o pracę. Muszą jednak mieć wynagrodzenie powyżej minimalnej pensji krajowej. ZUA to rejestracja do wszystkich składek w pozostałych sytuacjach, także rejestracji do tak zwanego „małego ZUS-u”, czyli składek na warunkach preferencyjnych. Podczas wypełniania tych druków możesz także zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny. Za to odpowiada formularz ZCNA.

Dla VAT-owców

Jeśli nie chcesz zostać VAT-owcem, nie musisz już nic robić. Te osoby, które chcą być czynnym podatnikiem VAT, muszą złożyć dokument VAT-R.

Jeśli wydaje Ci się, że to stanowczo za dużo papierologii, zawsze możesz zdecydować się na inny sposób. Sprzedaż gotowej spółki prowadzona jest przez różne firmy, które oferują gotowe spółki, doradztwo i minimum formalności.

Poprzedni artykułSystemy parkingowe – czy to dobre rozwiązanie?
Następny artykułKarta kredytowa czy pożyczka gotówkowa – co wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj