Karta kredytowa czy pożyczka gotówkowa

Nawet pomimo pozornie stabilnej sytuacji finansowej, dodatkowe nieplanowane wydatki mogą mocno zachwiać domowym budżetem. W takich momentach warto skorzystać z rozwiązań, które pozwolą zwiększyć sumę posiadanych środków w szybki i prosty sposób. Do tego celu służą dwa produkty finansowe – karta kredytowa i pożyczka gotówkowa. Czym się od siebie różnią? Które z nich jest bardziej korzystne? Spróbujmy poszukać odpowiedzi na te pytania.

Karta kredytowa

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej przypisanej do konkretnego rachunku bankowego. Od tradycyjnej karty płatniczej odróżnia ją możliwość zwiększania limitu wydatków, które są formą kredytu. Limit pożyczkowy oraz warunki jego spłacania mogą być różne, w zależności od wybranej oferty. Udostępnione w ten sposób środki można wykorzystać, dokonując dowolnego rodzaju płatności. Nie obciążają one konta gotówkowego klienta, ale są przypisywane do rachunku kredytowego. Spłata zadłużenia w określonym terminie ustalonym w umowie pozwala uniknąć naliczania odsetek od pożyczonej sumy. Można więc śmiało powiedzieć, że karta kredytowa jest rodzajem pożyczki, która może być zaciągana wielokrotnie bez konieczności podpisywania kolejnych umów. Do przyznania karty kredytowej, tak jak każdego innego rodzaju kredytu, potrzebne jest uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej.

Karta kredytowa jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które zapewnia dostęp do dodatkowych środków w szybki i łatwy sposób. Doskonale sprawdza się w przypadku nieplanowanych wydatków oraz sytuacji losowych. Jednak poza licznymi zaletami posiada też kilka wad. Jedną z nich jest łatwość wydawania pieniędzy, których realnie się nie posiada. Może to skutkować utratą kontroli nad wydatkami i pojawieniem się kłopotów finansowych. Kolejną jest limit pożyczkowy. Suma kredytu, jaka może być przyznana w formie karty kredytowej, zazwyczaj nie jest tak wysoka, jak w przypadku tradycyjnej pożyczki.

Pożyczki gotówkowe

Pożyczka gotówkowa to produkt finansowy oferowany przez banki oraz instytucje pozabankowe (pożyczka pozabankowa), który pozwala pozyskać dodatkowe środki na dowolny cel. Suma, jaką można w ten sposób pożyczyć, uzależniona jest od oferty wybranej placówki oraz oceny zdolności kredytowej klienta. Rodzaj oprocentowania, wysokość kolejnych rat oraz termin spłaty zadłużenia w większości ofert można dopasować do własnych możliwości. W celu zoptymalizowania warunków umowy warto skorzystać z wyjątkowo funkcjonalnego narzędzia, jakim jest kalkulator pożyczki. Dzięki przeprowadzeniu wstępnej symulacji spłaty zadłużenia klient może sprawdzić, czy  raty pożyczki  będą dla niego optymalne i czy spłata zobowiązania na nich oparta nie będzie dla niego zbyt dużym obciążeniem.

Pożyczki gotówkowe mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają pozyskać dodatkową gotówkę, którą można wydać zgodnie z własnymi potrzebami. W ten sposób można pożyczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto, większość ofert pożyczek umożliwia dopasowanie ich warunków do własnych możliwości finansowych, co z kolei sprawia, że spłata zadłużenia staje się łatwiejsza. Mnogość ofert pożyczek różnego rodzaju, proponowanych przez banki i instytucje pozabankowe, pozwala wybrać dla siebie korzystną propozycję w zależności od własnych preferencji. Atrakcyjniejsze warunki pożyczek często są też przewidziane dla klientów konkretnej placówki. Dla posiadaczy rachunku instytucje finansowe często przygotowują specjalne oferty promocyjne, które gwarantują zawarcie umowy na jeszcze bardziej korzystnych warunkach. Aktualnie wiele instytucji finansowych posiada w swojej ofercie pożyczkę online, jak np. Kasa Stefczyka, co sprawia, że pozyskanie dodatkowej gotówki staje się jeszcze prostsze, gdyż wszystkie formalności mogą być dopełnione bez konieczności wychodzenia z domu.

Poprzedni artykułJak rozpocząć własną działalność?
Następny artykułReklama YouTube – czy wideo może sprzedawać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj