Nowoczesne oprogramowanie w przedsiębiorstwie to rzecz niezwykle ważna w kontekście wzrostu efektywności i poprawy jakości produkowanego asortymentu. Planowanie, kontrola czy zarządzanie – to funkcje, z którymi człowiek niejednokrotnie nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Na rynku istnieje masa systemów, z których właściciele firm wybierają odpowiedni dla struktury swojej firmy.

Popularnymi rodzajami oprogramowania okazują się być systemy do zarządzania produkcją oraz magazynem. Te dwa czynniki są niezwykle ważne, szczególnie w przypadku działalności zajmujących się produkowaniem towaru. Sprawdźmy więc, co może zaoferować nam oprogramowanie MES oraz WMS.

System WMS – czym w ogóle jest?

Wbrew pozorom, każda firma produkcyjna opiera się na działaniu magazynu. Jest to poniekąd kręgosłup przedsiębiorstwa, gdyż to od niego zależy, w jakim trybie pracuje produkcja oraz na jaką partię wyrobu można sobie jeszcze pozwolić względem dostępnego miejsca. Chcąc zmaksymalizować postęp prac na tym obszarze, wdrożenie tego typu oprogramowania okaże się niezbędne. Główną cechą takiego systemu jest definiowanie miejsc magazynowych. Korzystając z oprogramowania dostępnego w sprzęcie służbowym, magazynier w krótkim czasie będzie w stanie znaleźć towar po to, by zdjąć go z regału i skierować do wydania.

Co więcej, szczególnie ważna w kontekście firm produkujących żywność jest możliwość wglądu do historii składowanych towarów. Jak wiadomo, każda partia posiada określoną datę przydatności do spożycia, co jest niezwykle ważne przez wzgląd na bezpieczeństwo konsumentów. Taką opcję posiada system WMS oferowany przez firmę Quantum Qguar, od lat specjalizującą się w tego rodzaju systemach. Dzięki wdrożeniu systemów do zarządzania magazynem możliwe jest automatyczne generowanie raportów, szybka inwentaryzacja i wsparcie technologiczne przy wydawaniu towaru.

 kontrola zarządzania produkcją

System MES – jak zarządza produkcją?

Niezwykle istotny w kontekście takich firm jest również program do zarządzania produkcją. Może on integrować się z głównym systemem panującym w większości firm, a mianowicie z ERP. To oprogramowanie również jest dostępne w ofercie firmy Quantum Qguar, która podczas wdrażania stara się możliwie jak najlepiej dopasować je do struktury samego przedsiębiorstwa.

Systemy MES dbają o nieustanne śledzenie postępów prac, nadzorują wykonywane czynności, a także śledzą produkty wraz ze stanem surowców potrzebnych do ich wytworzenia. Produkowany asortyment jest prowadzony przez program niemalże od momentu powstania, aż po jego wysyłkę do odbiorcy. Celem oprogramowania jest poprawa wydajności, ale i komfortu pracy. System na bieżąco informuje o wykonanych błędach, ale i powiadamia o brakach niezbędnych surowców.

Co więcej, niektóre systemy MES posiadają także możliwość informowania i monitorowania stanu maszyn produkcyjnych. Dzięki takiej funkcji, większości awarii da się rzeczywiście zapobiec, a to na skutek wczesnej reakcji programu.

Poprzedni artykułLustro – jaki rodzaj wybrać?
Następny artykułDarmowy kalkulator Frankowicza – sprawdź, czy możesz odzyskać środki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj