Konieczność rozliczenia się z zarobków to rzecz, obok której nie możemy przejść obojętnie. Jak poprawnie to zrobić?

  1. PIT 2023 – kto musi wypełnić?
  2. PITy 2023 – do kiedy należy złożyć deklarację?
  3. Jak najprościej wypełnić deklarację podatkową?
  4. O czym pamiętać przy kontaktach z Urzędem Skarbowym?

PIT 2023 – kto musi wypełnić?

Rozliczenie się ze środków zarobionych przez nas w określonym roku podatkowym jest niestety obowiązkiem każdego, zarówno osoby fizycznej jak i prowadzącej działalność. W zależności od tego, skąd uzyskujemy przychody, będą dotyczyć nas różne rodzaje deklaracji. Najpopularniejszym wzorem jest jednak PIT-37, ponieważ do jego złożenia są zobowiązane osoby pracujące u kogoś, na przykład na umowie o pracę czy zlecenie. Z tego powodu jest to najczęściej wykorzystywany typ formularza, z którym niemal każdy miał do czynienia choć raz w życiu.

PITy 2023 – do kiedy należy złożyć deklarację?

PITy to bardzo ważne dokumenty, o których wypełnieniu i złożeniu nie możemy zapomnieć. Każdy typ formularza ma swoje określone terminy, do jakich podatnik musi go przesłać do swojego Urzędu Skarbowego. W przypadku druku PIT-37 termin ten mija w ostatnim dniu kwietnia za poprzedni rok rozliczeniowy. Oznacza to, że aby poprawnie rozliczyć się z fiskusem za obecny, 2022 rok, musimy poprawnie wypełnić i przesłać naszą deklarację do końca kwietnia 2023. Możemy zrobić to też na kilka różnych sposobów, co jest dużym ułatwieniem i umożliwia w miarę „bezbolesny” kontakt z urzędnikami.

 Łatwa w obsłudze aplikacja PITax.pl pomoże rozliczyć PIT bez błędów

Jak najprościej wypełnić deklarację podatkową?

PITy należy wypełnić w sposób prawidłowy, inaczej będą wymagały one korekty i ewentualnych dopłat podatków. Możemy przesłać dokument w jedną z następujących opcji: wysłanie deklaracji w formie elektronicznej, listem poleconym lub też oddanie jej do rąk urzędnika we właściwym dla nas Urzędzie Skarbowym. Najprostszą i najwygodniejszą formą jest opcja online, ponieważ nie wymaga od nas fizycznego udania się gdziekolwiek, ani też drukowania deklaracji w formie papierowej. Dodatkowo możemy skorzystać ze specjalnego programu do obsługi PIT, który ułatwi nam wypełnienie dokumentu i zminimalizuje ryzyko pomyłki przy tej czynności. Nie będziemy również zmuszeni do zachowania fizycznego dokumentu potwierdzającego odbiór naszej deklaracji, a tym samym nie ryzykujemy jego zagubienia czy zniszczenia.

 Skorzystaj ze wszystkich przysługujących Ci odliczeń z programem PITax.pl

O czym pamiętać przy kontaktach z Urzędem Skarbowym?

Wypełniając PITy należy przede wszystkim bardzo uważnie wypełniać wskazane rubryki. Powinniśmy następnie sprawdzić całą deklarację, aby upewnić się, że nigdzie nie ma żadnych literówek ani błędów. Jeżeli posiadamy uprawnienie do skorzystania z różnych rodzajów ulg, również należy się upewnić, że możemy rozliczyć je w tym konkretnym wariancie deklaracji oraz że wypełnimy wszystkie dane we właściwych polach. Wykorzystanie oprogramowania do PITów jest tu bardzo pomocne, ponieważ zdecydowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia podobnych błędów. Jeżeli zdecydujemy się na przesłanie dokumentu online, należy też upewnić się że otrzymamy plik zwrotny UPO. Jest to urzędowe potwierdzenie odbioru, które należy zachować na dysku – to nasz dowód na wysłanie deklaracji w czasie oraz faktu, że została ona odebrana przez nasz Urząd Skarbowy.

Rozliczenie się z zarobków to obowiązek każdego podatnika w kraju. Musimy pilnować terminów, w jakich mamy złożyć wymagane od nas deklaracje, a także upewnić się że zapłaciliśmy dość podatku lub podaliśmy dane, na które ma nam być zwrócona jego nadpłata. Wykorzystanie programu do PITów znacznie ułatwi nam sprawę, jak i zapewni aktualność formularza i jego dostosowanie do obecnych przepisów.

Poprzedni artykułJak wybrać najlepszego fotografa?
Następny artykułTworzenie podcastów – robić samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj