Jesteś pracownikiem salonu kosmetycznego i nie wiesz jak kompleksowo dbać o higienę i bezpieczeństwo? Może dopiero planujesz otwarcie placówki i chcesz, żeby od samego początku funkcjonowała na najwyższym poziomie? Zobacz, bez jakich zasad się nie obejdzie! 

Salon kosmetyczny – dlaczego BHP jest ważne?

W każdej pracy istnieją mniejsze lub większe zagrożenia. W przypadku salonu kosmetycznego, gdzie przewija się duża liczba klientów, istnieje ryzyko przenoszenia się wirusów i bakterii. Przestrzeganie szeregu zasad ma zapobiec możliwości zakażenia się w konkretnej placówce. Założyciele klinik kosmetologicznych, w których dba się o ciało i nienaganny wizerunek, wiedzą, jak ważne dla bezpieczeństwa są m.in. wskazania sanepidu. 

Odpowiednie przygotowane miejsce 

Profesjonalny salon kosmetologiczny wymaga dobrego projektu już na etapie wstępnej aranżacji przestrzeni. O czym należy pomyśleć, aby stworzyć bezpieczne i higieniczne miejsce? Istotne są takie aspekty jak: 

  • ilość pomieszczeń i układ, 
  • precyzyjne wykończenie wnętrza salonu, 
  • uporządkowane miejsce służące jako magazyn, 
  • obecność instrukcji i procedur łatwo dostępnych dla wszystkich pracowników. 

Salon kosmetyczny – wykwalifikowani pracownicy 

Niezależnie od branży – każde miejsce tworzą przede wszystkim ludzie. Czego wymaga się od pracowników salonu kosmetycznego? Niezbędne jest, np. posiadanie odpowiednich kwalifikacji do przeprowadzania różnego rodzaju usług. W salonie kosmetycznym na porządku dziennym wykonuje się zabiegi z użyciem kwasów lub laserów. Odpowiednie kwalifikacje to troska o dobro i zdrowie pacjenta. Pracownik salonu kosmetycznego powinien posiadać aktualne badania lekarskie, a w pracy – odzież roboczą. Profesjonalną jakość i niecodzienny styl ubrań pracowniczych od lat oferuje firma TEDMAR.

Specjalistyczny strój do pracy 

Odzież kosmetyczna to obowiązkowy strój każdej kosmetyczki. Dlaczego jest to tak istotne? Odpowiednia odzież może dodawać pewności siebie, dlatego że wiele mówi o zdobytych kwalifikacjach i autorytecie w danej dziedzinie. Ze względów higienicznych – nie powinno się pracować w stroju prywatnym. Jest to zagrożenie zarówno dla pracownika, jak i klienta salonu. Wnoszenie do miejsca pracy zanieczyszczeń z zewnątrz powinno być maksymalnie ograniczone. Dostosowana odzież robocza zapewnia sterylne i bezpieczne warunki. Współpracownicy w salonie tworzą zespół, a poprzez strój można podkreślić grę do jednej bramki. Wspólny dress code to powszechny trend w wielu salonach kosmetycznych, czy fryzjerskich. 

Przestrzeganie procedur w salonie kosmetycznym 

Aby salon kosmetyczny działał na wysokim poziomie, należy przestrzegać ściśle określonych zasad. W dbaniu o bezpieczeństwo każdy detal odgrywa znaczącą rolę. Regularne mycie rąk, stosowanie rękawiczek ochronnych, każdorazowa sterylizacja sprzętu, czy odpowiednie segregowanie odpadów, to tylko kilka z bardzo ważnych reguł higienicznego salonu kosmetycznego. 

Bezpieczeństwo i higiena – kluczem do zadowolenia klientów i pracowników 

Dbałość o bezpieczeństwo i higienę jest niezbędna w każdym miejscu pracy. W salonie kosmetycznym ma się do czynienia z drugim człowiekiem, stąd wspomniane reguły powinny być traktowane rygorystycznie i bez jakichkolwiek odstępów. Nawet mały błąd może przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, dlatego warto trzymać się szczegółowych procedur postępowania. 

Poprzedni artykułJak dbać o zdrowie farbowanych włosów?
Następny artykułJak można poprawić lokalną infrastrukturę sportowo-rekreacyjną?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj