Proces importowania towarów z Chin nie należy do najprostszych, lecz jest zdecydowanie bardziej opłacalny finansowo niż produkcja w polskich fabrykach. Importerzy najczęściej wyszukują chińskich dostawców przez platformy B2B np. Alibaba, lub na targach w Chinach, co oczywiście wiąże się z dość wysokimi kosztami. Jednak znalezienie odpowiedniego dostawcy to dopiero początek zmagań.

Czego się spodziewać w trakcie negocjacji i podczas procesu realizacji produktu?

Po podpisaniu umowy należy wpłacić zaliczkę za złożone zamówienie, która zazwyczaj wynosi między 30%, a 50% całkowitego kosztu towaru, aby zabezpieczyć chińskiego kontrahenta przed zrezygnowaniem z zamówienia w ostatnim momencie. Jeszcze na etapie negocjacji należy zapytać o czas realizacji, który w wypadku skomplikowanego sprzętu może trwać nawet do roku. Po dokonaniu zaliczki, rusza produkcja. Jest to okres w którym warto kontrolować jakość zamówionego produktu. Najlepszym na to sposobem jest regularne odwiedzanie fabryki chińskiego partnera, lub otrzymywanie od niego próbek towaru tzw. sample. Ostatnim krokiem jest transport towaru do Polski, którym może zająć się fabryka za dodatkową opłatą, lub agencja pośrednicząca. Zanim jednak zamówienie wyruszy do Polski warto go po raz ostatni skontrolować pod kwestią jakości i warunków zapisanych w umowie.

Dokonanie formalności w Polsce i obowiązujące prawo

Aby móc importować towar z Chin, należy posiadać zarejestrowaną działalność. Forma działalności gospodarczej nie jest w tym przypadku istotna. Następnym krokiem jest otrzymanie numeru EORI, który jest niezbędny dla przedsiębiorcy planującego import towarów z krajów niezrzeszonymi z Unią Europejską. Aby otrzymać numer EORI, należy złożyć elektroniczny wniosek za pomocą portalu PUESC, proces ten jest szybki i bezpłatny.

Zgodnie z ustawą, która weszła w 2020 roku, wszystkich importerów obowiązuje również rejestracja do systemu BDO (Baza Danych Odpadowych). Do najważniejszych korzyści wprowadzenia bazy danych o produktach należy zwiększenie kontroli nad krajową gospodarką odpadami oraz zapewnienie monitoringu przepływu strumieni odpadów przez umożliwienie prowadzenia ewidencji odpadów w BDO. Rejestracji w systemie można dokonać internetowo, lecz należenie do ewidencji związane jest z opłatami rocznymi, a także stawką od ilości wprowadzonych produktów do obrotu.

Podsumowując, import towarów z Chin bywa dość czasochłonny i wymaga znajomości obowiązujących w Polsce zasad importowania towarów spoza Unii Europejskiej.

Poprzedni artykułJazda na rowerze w deszczu – o czym warto pamiętać?
Następny artykułMarketing branżowy – skuteczny marketing dla deweloperów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj