Zarówno okres dzieciństwa, jak i dojrzewania z pewnością nie jest łatwy. W tym czasie pojawia się wiele nowych sytuacji i emocji, z którymi najmłodsi często nie potrafią sobie poradzić. W niektórych przypadkach wsparcie od rodzica niestety nie wystarcza i potrzebna jest pomoc specjalisty, który podejdzie do tematu fachowo i obiektywnie. Sprawia to, że wsparcie psychologiczne dla dzieci stało się znacznie powszechniejszą formą pomocy niż jeszcze kilka lat temu. W jakich sytuacjach warto zasięgnąć konsultacji psychologa?

Przykłady najczęstszych problemów, w których może pomóc wsparcie psychologiczne dla dzieci

Przypadków, w których pomoc specjalisty może zdziałać wiele jest mnóstwo. Warto zaznaczyć tutaj, że to, co dla dorosłych będzie drobiazgiem, dla najmłodszych stanowić może ogromny problem, który wpływa nie tylko na jego samopoczucie. Należy o tym pamiętać sięgając po wsparcie psychologiczne dla dzieci czy w ogóle zastanawiając się nad takim krokiem.

Jednym z najpowszechniejszych problemów u dzieci jest radzenie sobie z emocjami, które wpływają nie tylko na naszą pociechę, ale także i na nas. Zwykle wsparcie specjalisty sprowadza się w tym przypadku do przeprowadzania wielu rozmów i ćwiczeń, które pomogą pacjentowi w panowaniu nad emocjami. Najczęściej jest to wskazanie metod odpowiedniego wyładowywania złości, przezwyciężania zawstydzenia czy strachu, a także nauka budowania pewności siebie i wzrostu samooceny.

Innym przypadkiem, w którym warto sięgnąć po wsparcie psychologiczne dla dzieci są trudności w adaptacji małego pacjenta w nowym miejscu czy sytuacji. Statystycznie najczęściej dotyczy to zmiany szkoły i przedszkola, przeprowadzki w nowe miejsce czy rozstania rodziców. Terapia ma na celu przyniesienie dziecku ulgi poprzez oswojenie się z nową sytuacją.

Częstym problemem, z którym rodzice zwracają się do psychologa dziecięcego są opóźnienia rozwojowe u własnej pociechy. Na rynku dostępnych jest wielu specjalistów, którzy posiadają szerokie kwalifikacje i doświadczenie w pracy z dziećmi, np. w spektrum autyzmu czy problemami psychoruchowymi. Zwykle taka terapia wymaga nie tylko pomocy psychologa, ale i innych specjalistów, jak np. fizjoterapeuty i logopedy.

psycholog dziecięcy

Jak przygotować dziecko na pierwszą rozmowę z psychologiem?

Przed pierwszą konsultacją dziecka ze specjalistą powinniśmy przede wszystkim wytłumaczyć mu, czym zajmuje się taka osoba i dlaczego tam idziemy. Nie należy zatajać takiego faktu przed naszą pociechą, ponieważ jest to dla niego nowa sytuacja i ma prawo wiedzieć, co go czeka i dostać czas na “przetrawienie” tych informacji. Warto w rozmowie podkreślić, że robimy to dlatego, że dostrzegamy jego problemy i chcemy pomóc mu w poradzeniu sobie z nimi. Decydując się na wsparcie psychologiczne dla dzieci dobrą praktyką jest także opisanie przyszłemu pacjentowi co będzie działo się na wizycie. Dzięki temu cała sytuacja stanie się dla niego mniej stresująca, ponieważ będzie wiedział, czego mniej więcej może się spodziewać w czasie jej trwania. Takie informacje otrzymujemy zwykle od psychologa na wcześniejszej wizycie, która odbywa się najczęściej bez udziału dziecka.

Poprzedni artykułJakie biurko wybrać, aby stworzyć nowoczesne i ergonomiczne miejsce pracy?
Następny artykułRozwód – co musisz wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj