Przekazywanie jednego procenta podatku to od lat popularna forma wspierania organizacji pożytku publicznego. Środki finansowe wspomagają działanie różnego rodzaju instytucji charytatywnych, fundacji, szkół oraz stowarzyszeń. Warto wiedzieć, że w związku ze zmianą przepisów podatnicy rozliczający się za 2022 rok, mogą przekazywać nie 1%, ale 1,5% podatku.
Zmiany wprowadzone przez „Polski Ład”
Wraz z wejściem w życie nowego programu społeczno-gospodarczego określanego jako „Polski Ład” obniżeniu uległa stawka podatku PIT z 17% na 12%. Podniesiono również wysokość kwoty wolnej od podatku. Chociaż zmiany te są korzystne dla podatników, wzbudziły niepokój organizacji pożytku publicznego. Negatywnym skutkiem wprowadzenia nowych przepisów byłyby bowiem niższe wpływy dla tego rodzaju podmiotów. Aby zrekompensować OPP ewentualne straty finansowe, zdecydowano o wprowadzeniu nowych zapisów do ustawy. Zgodnie z nimi każdy podatnik od 1 stycznia 2023 roku może przekazać nie jak dotychczas 1%, ale 1,5% podatku na cele charytatywne, bądź inne cele realizowane przez OPP.
Kto może przekazać 1,5 % podatku
Uprawnieni do przekazania środków finansowych są:
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej stawki podatku;
- emeryci.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatku nie mogą przekazywać osoby prawne, przedsiębiorstwa państwowe oraz organizacje pozarządowe.
Wiele osób zastanawia się, na co przekazać 1,5% podatku. Listę organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania środków finansowych znaleźć można na rządowej stronie internetowej. Szczegółowe informacje na temat zasad przekazywania 1,5% podatku dostępne są również na stronie https://rik.pl/1procent/. To OPP wspierająca osoby, które najbardziej tego potrzebują.
Komu i w jaki sposób przekazać 1,5 %podatku
Procedura przekazywania 1,5% podatku organizacjom pożytku publicznego jest szybka i nie nastręcza żadnych trudności. Wyliczoną kwotę podatku należy wpisać w odpowiednią rubrykę zeznania rocznego. Podatnik zobowiązany jest także do wpisania numeru KRS wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Możliwe jest również wybranie celu szczegółowego i wskazanie konkretnej osoby, na której subkonto mają trafić pieniądze. W zależności od preferencji podatnik może udostępnić bądź utajnić organizacji swoje dane osobowe.
Otrzymane przez podatników 1,5% OPP wykorzystują na realizację swych celów statutowych, bądź wsparcie konkretnych osób wskazanych przez podatników w celu szczegółowym. Warto podkreślić, że przekazanie 1,5% podatku nie wpływa na wysokość zwrotu, który otrzymuje podatnik składający rozliczenie roczne do urzędu skarbowego. To środki finansowe, które nie trafiają do budżetu państwa, lecz wspierają konkretne organizacje pożytku publicznego. Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że w ubiegłym roku z tej formy niesienia pomocy skorzystało aż 15,9 mln podatników.