Istnieją zakłady pracy, które są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo powstania w nich wybuchu. Tak jest w zakładach zbożowych, spożywczych, ale i w papierniach. Niebezpieczeństwo jest realne i wiąże się ono z obecnością wszelkich pyłów drzewnych i palnych gazów, a także ze stałymi odpadami jakie pojawiają się w takich zakładach produkcyjnych. Dlatego tak ważnym jest, by dbając o bezpieczeństwo ludzi i mienia, zainstalować w takich miejscach dobrze działające instalacje odpylające, przeciwwybuchowe oraz przeciwpożarowe. To wyraźnie zminimalizuje skutki potencjalnych, bardzo niebezpiecznych zdarzeń.

Dlaczego papiernie są narażone na niebezpieczeństwo wybuchowe?

Zakłady papiernicze to dość specyficzne miejsce produkcji, gdzie zagrożenie wybuchowe i pożarowe określane jest jako wysokie. Dzieje się tak na skutek kilku czynników, przede wszystkim obecności dużej ilości pyłów, którym wystarczy zazwyczaj niewielka iskra, by wybuchnąć. Niebezpieczeństwo w papierniach rośnie, jeśli wszelkie prace przemysłowe odbywają się w danym miejscu na bardzo dużą skalę – to wymaga wytężonej pracy wielu różnych maszyn, które mogą być tak rozgrzane, iż spowodują mimowolny zapłon. W zakładach papierniczych pracuje się ponadto na sporej ilości substancjach chemicznych, do których zaliczymy wszelkie barwniki, kleje oraz inne tego typu chemikalia. Ich obecność także jest sporym zagrożeniem, ponieważ cechują się one dość dużymi właściwościami wybuchowymi oraz palnymi. Innym czynnikiem, który także sprzyja możliwości powstania wybuchu lub pożaru są częste zaniedbania dotyczące prawidłowego składowania odpadów, w tym odpadów chemicznych. Takie zaniedbania mogą być bardzo opłakane w skutkach, jednak nie są one rzadkością, o czym świadczą raporty pożarnicze. Pyły organiczne to w zakładach papierniczych codzienność. Powstają one na każdym etapie przetwórstwa oraz podczas utylizacji odpadów. Jak więc widać zakłady wytwarzające papier są ogromnie narażone na niebezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe – tego nie można lekceważyć i trzeba podjąć wszelkie działania, które ograniczą te zagrożenia.

Bezpieczeństwo wybuchowe w zakładach papierniczych

Jak pokazują statystyki niebezpiecznych zdarzeń w papierniach, sama prewencja w takich zakładach to zdecydowanie za mało. Zdrowie i życie pracowników zakładu oraz mienie powinno tu być chronione w dużo większym zakresie, a można to zrobić jedynie poprzez instalację wysokiej klasy instalacji, które zapewnią bezpieczeństwo wybuchowe i przeciwpożarowe. To bardzo ważne także ze względu na zapewnienie ciągłości produkcji, wszak nikt nie chce zastoju i strat finansowych jakie takie zastój w produkcji spowodowałby. 

Na szczęście istnieją dziś nowoczesne i zaawansowane technologicznie systemy bezpieczeństwa wybuchowego, które w ogromnym stopniu ograniczają wszelkie ryzyko. Nowoczesne instalacje przeciwwybuchowe i przeciwpożarowe wykrywają możliwość pojawienia się zapłonu w milisekundach i skutecznie go gaszą. Wszystko działa automatycznie i inteligentnie, co sprawia, że zakład może działać w pełni wydajnie, a jednocześnie jest chroniony na najwyższym poziomie. 

Instalacje przeciwwybuchowe w zakładach papierniczych składają się z systemów sygnalizujących pożar, nowoczesnych systemów gaszenia iskier mgłą wodną oraz z instalacji oddymiających, które umożliwiają pracownikom szybką i bezpieczną ewakuację. Zakłady są także wyposażone w pasywne systemy przeciwpożarowe, do których zalicza się m.in. drzwi przeciwpożarowe.

Trzeba pamiętać oraz podkreślić, iż każdy pracodawca jest zobowiązany dokonać Oceny Ryzyka Wybuchu (ORW) oraz Oceny Zagrożenia Wybuchem (OZW). Na bezpieczeństwo wybuchowe składają się także takie elementy jak: systemy tłumiące wybuch, systemy odciążające wybuch oraz systemy odsprzęgania wybuchu. By było bezpiecznie, wszystkie te systemy powinny być na bieżąco monitorowane i poddawane przeglądom. Jeśli nie wiesz, jaki system bezpieczeństwa będzie najwłaściwszy dla specyfiki Twojego zakładu, skontaktuj się ze specjalistami Firefly!

Poprzedni artykułSkutki podatkowe likwidacji spółki z o.o.
Następny artykułCzego nie powinno zabraknąć w Twojej kosmetyczce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj