Likwidacja spółek z ograniczoną odpowiedzialnością niemal zawsze wiąże się z wieloma wątpliwościami, pytaniami i obawami. Spora część z nich związana jest z podatkami PIT i CIT. Co więcej, pamiętając o tym, że wspólnikami spółek z o.o. mogą być zarówno osoby fizyczne i prawne, istnieje obawa, że skutki dla obu grup mogą być różne. Jak nie popełnić błędów podatkowych przy takiej likwidacji? O czym należy pamiętać i jakie zasady stosować, kiedy w planach jest likwidacja spółki z o.o.? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Skutki likwidacji spółki na gruncie PIT dla wspólnika — osoby fizycznej

Wykładnia prawa jednoznacznie odpowiada na to pytanie. Jeśli wspólnik będący osobą fizyczną, w wyniku likwidacji spółki z o.o. otrzymuje jakiś składnik jej majątku, stanowi to dla niego dochód (przychód). I tutaj pojawia się pytanie, czy jest zobowiązany do zapłaty podatku z tego tytułu? Okazuje się, że nie, ale pod pewnym warunkiem. Jakim? Przepisy dokładnie wyjaśniają nam, że  wolna od podatku dochodowego (PIT) będzie wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki z o.o., w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia przez wspólnika udziałów w tej spółce. W praktyce oznacza to, że jeśli wspólnik zakupił udziały w spółce za kwotę X, a w wyniku likwidacji otrzymał składnik majątku tej samej wartości X, nie będzie musiał płacić za to podatku. Podatek natomiast będzie trzeba zapłacić za nadwyżkę nad kwotą X.

W jaki sposób należy obliczyć wartość należnego podatku od nadwyżki? Szczegółowe informacje na ten temat udzielić może porada prawna u profesjonalnych doradców.

Skutki likwidacji spółki na gruncie CIT dla wspólnika — osoby prawnej

Dobra wiadomość dla wspólników likwidowanych spółek z o.o., którzy są osobami prawnymi, jest taka, że konsekwencje na gruncie podatków CIT są analogiczne jak przytoczone powyżej. Przypomnijmy zatem, że nie trzeba płacić podatku dochodowego od otrzymanego składnika majątku, pod warunkiem że jego wartość nie przekracza ceny nabycia udziałów w spółce. Jeśli zostały one nabyte przez osobę prawną w kwocie 28 tysięcy złotych, a otrzymany składnik majątku ma wartość 30 tysięcy, podatek CIT należy zapłacić od nadwyżki 2000 złotych.

W jaki sposób ten podatek należy obliczyć, jaki jest czas na jego zapłacenie i jak należy to udokumentować? Wyczerpujące informacje na ten temat można uzyskać, korzystając z fachowej porady prawnej. Polecamy to rozwiązanie wszystkim, którzy mają w planach zlikwidować swoją spółkę i potrzebowałby do tego fachowego wsparcia doświadczonej kancelarii prawnej.

Poprzedni artykułCzym izoluje się rurociągi?
Następny artykułPracujesz w zakładzie papierniczym? Sprawdź czym jest bezpieczeństwo wybuchowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj