Rurociągi przemysłowe to budowle liniowe mające za zadanie transportować ciecz bądź gazy. Zazwyczaj umieszczane są one głęboko pod ziemią albo poprowadzone są po dnie morza. Bez względu na ich położenie, muszą one bezbłędnie działać. Aby utrzymać je w rewelacyjnym stanie technicznym i ochronić je przed korozją, należy zapewnić im odpowiednią izolację. Dobrze jest o niej pomyśleć już na etapie stawiania rurociągu, w innym wypadku musisz liczyć się z ewentualnymi kosztami napraw.

Na rynku znajduje się kilka izolacji rur przemysłowych, które różnią się od siebie parametrami. Najpopularniejsze z nich to izolacje poliuretanowe oraz izolacje polietylenowe. Sprawdź zalety obu tych rozwiązań. Zapraszamy do czytania naszego artykułu.

Izolacje poliuretanowe PUR

Izolacja rur stalowych spełnia kilka funkcji – w zależności od przeznaczenia ma podtrzymywać wysoką temperaturę płynu w rurach oraz chronić ciecz przed zamarzaniem. Izolacja zapewnia także ochronę antykorozyjną, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę fakt, że rurociągi przemysłowe często są umieszczane w agresywnym, wilgotnym środowisku, co zwiększa ryzyko wystąpienia korozji. 

Ochronę rurociągów przed korozją oraz uszkodzeniami zapewnia m.in. izolacja poliuretanowa PUR. Ten rodzaj izolacji doskonale chroni też rury przed mechanicznym ścieraniem wewnętrznych powierzchni rur przewodowych oraz ochronnych. 

Gdzie sprawdzi się izolacja poliuretanowa? Wymienić można:

  • gazociągi,
  • wodociągi (wliczając w to także wodociągi wody pitnej),
  • rurociągi przemysłowe szlamu, żużla, odpadów poflotacyjnych, kruszyw, transportujących ścieki oraz innych,
  • zbiorniki wody pitnej,
  • zbiorniki zbożowe.

Izolacje polietylenowe PE

Alternatywą dla izolacji poliuretanowej jest izolacja rur wykonana z polietylenu PE. Podobnie jak reszta rozwiązań zapewnia niezawodną ochronę antykorozyjną rurociągów, które biegną pod ziemią. Tego typu izolacja gwarantuje również podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne, doskonałą przyczepność do powierzchni rury, pełne zabezpieczenie strefy przyspoinowej izolowanych rur, a także możliwość gięcia zaizolowanych rur stalowych bez obawy o to, że zostaną one uszkodzone.

Gdzie izolacja polietylenowa znajdzie zastosowanie? Można tutaj wymienić:

  • wodociągi,
  • gazociągi,
  • rurociągi ścieków i wód po oczyszczalni,
  • rurociągi paliwowe w rafineriach i na stacjach benzynowych,
  • rurociągi przemysłowe o temperaturze pracy w zakresie -70˚C do +50˚C,
  • izolacje rur ochronnych.

Jak wybrać odpowiednią izolację?

Wybór izolacji rurociągów zależy od kilku czynników – w tym od przesyłanego medium, warunków środowiskowych, lokalizacji czy wielkości rur. Podjęcie decyzji o tym, która izolacja rurociągów będzie najlepsza, nie jest proste, dlatego też warto poradzić się w tej sprawie specjalistów. Profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem znajdziesz w DEGA plus. To firma specjalizująca się w izolacjach rurociągów przemysłowych. W ich ofercie dostępne są zarówno izolacje polietylenowe, jak i poliuretanowe. Oprócz tego możesz u nich zamówić powłoki malarskie na rury.

Poprzedni artykułRóżne techniki nadruku na ceramice reklamowej – co wybrać?
Następny artykułSkutki podatkowe likwidacji spółki z o.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj