Najbogatsza gmina w Polsce

Wykaz statystyczny opublikowany jest corocznie przez GUS, obejmuje 2477 gmin. Określenie wysokości dochodu na pojedynczego mieszkańca odbywa się na podstawie dochodów własnych gminy, na co składają się wpływy z podatków i opłat – PIT oraz CIT, subwencje ogólne, dotacje z budżetu państwa wraz z środkami unijnymi.

Najbogatsza gmina w Polsce Kleszczów

Gmina Kleszczów wyraźnie wygrywa z pozostałymi gminami, ze względu na bogate złoża kopalniane. Na terenie gminy Kleszczów znajduje się kopalnia węgla brunatnego – Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym. Wysokie wpływy do gminy wpływają z podatku od nieruchomości i opłat eksploatacyjnych. Dochód per capita (na osobę) w Kleszczowie wynosi ok. 44 tys. zł. Bogactwa terytorialne Kleszczowa od 2002 roku zapewniają gminie pierwszą pozycję w rankingu najbogatszych gmin. Prawdopodobnie najbogatszą gminą w Polsce 2021, z trzykrotną przewagą nad pozostałymi gminami nadal będzie Kleszczów w powiecie bełchatowskim. Wysoki dochód per capita gmina zawdzięcza także niewielkiej w stosunku do pozostałych gmin ilości zamieszkujących osób – 5666. Wielkość gminy Kleszczów przekracza 124 km², co stanowi 12,90% powiatu bełchatowskiego. Gmina podzielona jest na 4 strefy przemysłowe, mieszcząc ponad 17 różnych spółek z o.o.

Najbogatsza gmina w województwie:

Województwo:Gmina:Dochody na mieszkańca:
DolnośląskieŚwieradów-Zdrój15 898
Kujawsko-pomorskiegm. Osielsko6 668
Lubelskiegm. Puchaczów7 433
LubuskieŁęknica7 379
Łódzkiegm. Kleszczów43 999
MałopolskieNowy Sącz7 562
MazowieckieM.St.Warszawa9 610
Opolskiegm. Byczyna9 611
Podkarpackiegm. Ostrów9 230
Podlaskiegm. Mielnik8 868
PomorskieKrynica Morska13 582
Śląskiegm. Goczałkowice-Zdrój6 735
Świętokrzyskiegm. Sitkówka-Nowiny8 146
Warmińsko-mazurskieOlsztyn6 937
Wielkopolskiegm. Suchy Las8 422
Zachodniopomorskiegm. Rewal14 288

Najbogatsza Gmina w Województwie Dolnośląskim: Świeradów-Zdrój

Gmina Świeradów-Zdrój z drugiego miejsca na podium, zawdzięcza wysoką pozycje w rankingu dzięki projektom unijnym. W 2018 roku zrealizowali 11 projektów dotyczących rozbudowy i budowy szkół oraz przedszkoli. Na liście projektów znalazła się także rozbudowa oczyszczalni ścieków, budowa kanalizacji, wodociągów oraz adaptacji przejętego PKP. Duża liczba projektów wymagała wielu dotacji unijnych co zwiększyło wpływ do budżetu gminy. Do budżetu uzdrowiskowej gminy na dolnym śląsku, w przeliczeniu per capita wpłynęło 15,9 tys. zł. Pomijając dofinansowanie, gmina czerpie korzyści głównie z turystyki. O nastawieniu gospodarczym na turystykę świadczy duża ilość hoteli i ilość szyldów w języku niemiecki. Co ciekawe Świeradów-Zdrój nosi swoją nazwę dopiero od 1946 roku, wcześniej znany był jako Wieniec Zdrój ale również Włyńsk.

Rewal najbogatsza gmina w Województwie Zachodniopomorskim

Gmina Rewal w Województwie Zachodniopomorskim zajmuje III miejsce na podium, najbogatszych gmin. Wysoką pozycję gmina Rewal zawdzięcza wpływa do budżetu gminy per capita na poziomie 14,3 tys. zł. Najmniejsza gmina wiejska położona nad morzem, mieści się w północnej części powiatu gryfickiego, ze względu na swoje usytuowanie nie może czerpać korzyści z działalności przemysłowej (z wykluczeniem przemysłu spożywczego). Gmina Rewal jest typową gminą turystyczną, więc usługi ogólnospożywcze, zakłady fryzjerskie, tekstylne i handel pamiątkami ożywają w sezonie plażowym. Gmina Rewal już wcześniej górowała nad innymi gminami, w 2010 roku odnotowała największą w kraju frekwencję na wyborach prezydenckich – 90,03%, turyści z mieszkańcami oddali łącznie ponad 11 500 głosów.

Najbiedniejsza gmina w Polsce

Gmina Zawadzkie w woj. Opolskim odnotowała wpływy per capita na poziomie 3,2 tys. zł. Zawadzkie w powiecie strzeleckim ma obszar nieco ponad 82 km², większość obejmują lasy – 62% i użytki rolne – 29%, gmina stanowi jedynie 11,05% powierzchni powiatu. Podział administracyjny gminy dzieli się na 3 sołectwa i 3 miejscowości, co w sumie daje nieco ponad 13 tys. mieszkańców.

Jaka jest najbogatsza gmina w Polsce?

Gm. Kleszczów z dochodem na poziomie 43 999 zł na osobę. – Liczba osób ok. 5600

Jaka jest najbiedniejsza gmina w Polsce?

Świeradów-Zdrój – 15 898 zł na osobę.

Top 3 najbogatszych gmin w Polsce:

1. Kleszczów – 43 999 zł/os.
2. Świeradów-Zdrój – 15 898 zł/os
3. Rewal – 14 288 zł/os.

Więcej porad finansowych znajdziesz na trzysowy.pl.

Poprzedni artykułNajem okazjonalny – na czym polega? Jakie warunki? Ile podatku? Co zawiera umowa?
Następny artykułPozwolenie na budowę 2021 – jakie dokumenty? Jaki koszt? Ile się czeka na pozwolenie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj