systemy automatyki

Systemy automatyki przemysłowej to kategoria zaawansowanych urządzeń, dedykowanych automatyzacji procesów produkcyjnych. Wpisują się zatem w koncepcję inteligentnej fabryki – w pełni zintegrowanej, zautomatyzowanej, bezpiecznej, neutralnej środowiskowo oraz ograniczającej zużycie zasobów.

Elementy systemów automatyki, jak i kompleksowe rozwiązania umożliwiające wdrożenie idei Smart Manufacturing w praktycznie dowolnym zakładzie produkcyjnym, oferuje marka Allen-Bradley firmy Rockwell Automation. Zapraszamy na krótki przegląd podstawowych urządzeń renomowanego producenta.

Sterowniki Logix

Wysoko oceniana przez ekspertów linia sterowników serii Logix marki Allen-Bradley często stanowi fundament podstawowych, jak i rozbudowanych systemów automatyki w zakładach produkcyjnych. Sterowniki te znajdują zastosowanie w wielu obszarach przemysłowych, od zarządzania procesami produkcyjnymi, poprzez kontrolę systemów bezpieczeństwa maszynowego, aż po sterowanie aplikacjami napędowymi. Do programowania tych urządzeń wykorzystuje się uniwersalne środowisko Studio 5000®, co umożliwia ich adaptację do różnorodnych zadań.

Szczególną uwagę warto zwrócić na modułowe sterowniki ControlLogix®, które są zaprojektowane do współpracy z różnymi aplikacjami. Architektura ControlLogix® pozwala na integrację licznych sterowników i modułów komunikacyjnych w jednym systemie.

Popularnym rozwiązaniem są sterowniki CompactLogix 5380, idealne dla średnich i dużych aplikacji, zwłaszcza tych, które wymagają precyzyjnego sterowania ruchem. Sterowniki te oferują zintegrowane możliwości kontroli ruchu przez sieć EtherNet/IP i wyposażone są w dwa porty Ethernet 1 Gb, wspierające architekturę DLR oraz posiadające niezależne adresy IP, co przekłada się na wysoką efektywność współpracy z modułami COMPACT 5000 I/O.

Do trudnych warunków środowiskowych dedykowana jest rodzina ControlLogix® XT. Urządzenia te mogą funkcjonować w ekstremalnych zakresach temperatury od -20 do +70°C. Sterowniki GuardLogix® z tej serii posiadają również certyfikację TÜV, potwierdzającą ich bezpieczeństwo funkcjonalne i procesowe.

Moduły we/wy (I/O)

Do kategorii urządzeń sterujących zaliczymy również nowoczesne, dedykowane oraz rozproszone moduły we/wy.

W ofercie marki Allen-Bradley znajdziemy moduły o różnorodnej funkcjonalności: cyfrowe, analogowe, wyjściowe przekaźnikowe, dla RTD i termopar, komunikacyjne, a także specjalne.

Tutaj szczególną uwagę warto zwrócić na modele kompatybilne z pełną gamą sterowników Allen-Bradley z rodziny Logix. Przykładem mogą być specjalistyczne moduły 1734 POINT I/O, które współpracują z serią sterowników CompactLogix 5370 oraz 5380 (również w wariancie Compact GuardLogix z rozszerzonymi funkcjami bezpieczeństwa), jak również z rodziną ControlLogix 5570 oraz 5580.

Jeśli chodzi o moduły rozproszone przeznaczone do montażu na maszynie, to warto wyróżnić moduły ArmorPoint® I/O, które są odporne na działanie wody i korozji. Możliwość bezpośredniego montażu na maszynie przekłada się na redukcję kosztów instalacji poprzez eliminację potrzeby użycia szaf sterowniczych i skrócenie okablowania.

Zintegrowane systemy monitorowania Dynamix

System Dynamix™ stanowi rekomendowane rozwiązanie do nadzoru nad maszynami wirującymi w tradycyjnych systemach sterowania. Pozwala na zastosowanie zaawansowanej architektury integracyjnej zamiast pojedynczych urządzeń monitorujących, co umożliwia nie tylko ocenę bieżącego stanu urządzeń, ale również prognozowanie ewentualnych usterek, tym samym minimalizując ryzyko poważnych awarii.

Dzięki systemowi Dynamix™, projektowanie systemów staje się prostsze, a także maleją koszty związane z zakupem części zamiennych, organizacją szkoleń oraz zapewnieniem wsparcia technicznego.

System Dynamix™ jest uznawany za jedno z najbardziej efektywnych narzędzi do monitorowania i zabezpieczania maszyn, dostosowane do współpracy z oprogramowaniem Studio 5000® dla sterowników CompactLogix™ oraz ControlLogix® wyposażonych w firmware wersji nowszej od 24.

Panele operatorskie HMI i komputery przemysłowe

Panele HMI (Human Machine Interface) oraz komputery przemysłowe to kluczowe narzędzia zapewniające komunikację operatora z maszyną. Panele HMI, zwykle wyposażone w ekran dotykowy, pozwalają na wprowadzanie poleceń, odbieranie informacji zwrotnych oraz monitorowanie ogólnego stanu maszyny. Jest to  kanał komunikacji, który umożliwia operatorowi zachowanie pełnej kontroli nad urządzeniem. Z kolei komputery przemysłowe, takie jak seria ASEM 6300, dają możliwość obsługi wielu aplikacji pozwalających na monitorowanie parametrów maszyn i reagowanie na ewentualne problemy, bez konieczności stałego nadzoru nad urządzeniem.

Inwestycja w automatyzację produkcji – od czego zacząć?

Planując modernizację zakładu produkcyjnego w kierunku inteligentnej fabryki, należy w pierwszej kolejności znaleźć doświadczonego partnera, który będzie odpowiedzialny za kompleksową realizację tego przedsięwzięcia – zarówno na poziomie doradztwa technicznego, doboru odpowiednich technologii, ich implementacji oraz uruchomienia.

Takie wsparcie swoim klientom zapewnia RAControls, promotor innowacji w przemyśle i oficjalny dystrybutor systemów automatyki przemysłowej marki Allen-Bradley firmy Rockwell Automation.  

Ze szczegółami oferty i zakresem specjalizacji RAControls zapoznasz się na stronie internetowej https://racontrols.pl/.   

Poprzedni artykułJak rozwinąć Instagram? Obserwujący z Polski pomogą rozwinąć konto
Następny artykułOptymalne narzędzie dla każdej firmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj