Kasa fiskalna a sprzedaż internetowa
Kasa fiskalna a sprzedaż internetowa

Kwestie formalno-prawne związane ze sprzedażą internetową często wzbudzają wątpliwości. Tak jest np. w przypadku obowiązku rejestracji zakupów na kasie fiskalnej. W sklepie stacjonarnym jest to oczywiste, a w sklepie internetowym – niekoniecznie. Poznaj bliżej kwestię „kasa fiskalna a sprzedaż internetowa” i sprawdź jak działać zgodnie z prawem.

Kasa fiskalna a sprzedaż internetowa – podstawa prawna

Co do zasady, przy sprzedaży produktów lub usług osobom fizycznym (albo rolnikom ryczałtowym), trzeba rejestrować każdą transakcję za pomocą urządzenia fiskalnego. Przepisy przewidują kilka wykluczeń, ale ich lista jest systematycznie skracana. Kwestię „kasa fiskalna a sprzedaż internetowa” reguluje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Obecnie obowiązuje akt prawny pochodzący z 22 grudnia 2021 roku. W jego treści znajduje się informacja, że zwolnienie z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie, bez względu na jego podstawę, może obowiązywać najdalej do 31 grudnia 2023 roku. Oznacza to, że od 2024 roku obowiązek rejestracji zakupów na kasie fiskalnej będzie dotyczył wszystkich. Do tej pory obowiązują jednak pewne wyjątki, które można zastosować np. w przypadku sprzedaży online.

Kasa fiskalna – obowiązek użytkowania i wyjątki

Wyjątków pozwalających na rezygnację z rejestracji transakcji na kasie fiskalnej jest naprawdę niewiele. Warto wiedzieć, że dla fiskusa nie ma znaczenia, czy jest ona zawierana osobiście (np. w sklepie stacjonarnym), czy też na odległość (np. poprzez sklep online). Jakie kryteria pozwalają zatem zrezygnować z kasy fiskalnej?

  • Kryterium wartości sprzedaży w danym roku podatkowym – mówi o tym, że jeśli w danym roku podatkowym wartość sprzedaży nie przekroczy 20 000 zł (bez uwzględniania w tej kwocie podatku VAT), nie trzeba jej rejestrować za pomocą kasy fiskalnej. W praktyce oznacza to miesięczną sprzedaż o wartości poniżej 1667 zł, co oznacza, że zwolnienie dotyczy jedynie najdrobniejszych przedsiębiorców. Kryterium dochodowe nie ma zastosowania w przypadku sprzedaży towarów i usług wymienionych w § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
  • Z rejestracji transakcji na kasie obecnie są też zwolnieni przedsiębiorcy wykonujący jeden z 33 rodzajów działalności wymienionych w załączniku do omawianego rozporządzenia. Lista jest krótka i obejmuje w zasadzie wyłącznie działalność usługową ( to m.in. usługi związane z rolnictwem, hodowlą zwierząt, gospodarką odpadami, transportem pasażerskim, działalnością pocztową i kurierską). Co więcej, aby skorzystać ze zwolnienia, wartość sprzedaży przedsiębiorcy musi w co najmniej 80% pochodzić z objętej nim działalności.

Jeżeli w trakcie wykonywania działalności z jakiegokolwiek powodu przedsiębiorca utraci przywilej zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej (np. przekroczy próg wartości sprzedaży), ma 2 miesiące na wprowadzenie wymaganej rejestracji.

Sprzedaż internetowa a kasa fiskalna – co jeszcze warto wiedzieć?

Kwestia rejestracji sprzedaży generuje wiele problemów, ponieważ przepisy w tej kwestii jak do tej pory dość często się zmieniały. Jeszcze niedawno jedynie przy niektórych formach sprzedaży potrzebna była kasa fiskalna, a sprzedaż internetowa w wielu przypadkach była zwolniona z tego obowiązku. Na mocy poprzedniego rozporządzenia kasa fiskalna była niepotrzebna, jeśli:

  • sprzedaż była prowadzona wyłącznie w systemie wysyłkowym,
  • sprzedawca otrzymywał zapłatę za towar w całości bezgotówkowo (za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej),
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynikało, za jaką konkretnie czynność otrzymana została zapłata i na czyją rzecz została dokonana.

W praktyce sprzedawcy nieumożliwiający odbioru osobistego ani płatności gotówką mogli nie posiadać kasy. Dziś jednak prowadząc sklep internetowy, zwykle trzeba mieć kasę fiskalną – chyba że nie przekracza omówionego wyżej progu wartości sprzedaży lub jest wykluczony na podstawie rodzaju oferowanych produktów czy usług.

Poprzedni artykułJak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Następny artykułImprezy okolicznościowe z pomysłem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj