Spoofing – co to jest i czym się charakteryzuje
Spoofing – co to jest i czym się charakteryzuje

Spoofing to jeden z wielu rodzajów ataków hakerskich, które mogą dotknąć firm wykorzystujących w swojej działalności rozwiązania online. Co to właściwie jest i jak chronić się przed takimi zagrożeniami?

Co to jest spoofing?

Atak typu spoofing polega na podszywaniu się pod innego użytkownika lub urządzenie. Jego celem jest najczęściej kradzież tożsamości lub wykorzystanie zaufania użytkownika, aby uzyskać dostęp do poufnych danych. Tego typu zagrożenia mają wiele wspólnego m.in. z phishingiem – główną różnicą jest tutaj sposób przeprowadzania ataku, który opiera się na wykorzystaniu technicznych detali różnych protokołów sieciowych.

Spoofing może przyjmować wiele postaci – jedną z nich jest spoofing TCP/IP. Taki atak polega na wykorzystaniu zaufanego adresu nadawcy podczas przesyłania pakietów w ramach sieci, które w rzeczywistości zawierają dane wysyłane przez hakera. W ten sposób komputer użytkownika może być przekierowany na strony podszywające się pod zaufane witryny, na których znajdować się będzie między innymi złośliwe oprogramowanie. Spoofing może dotyczyć również nagłówków HTTP – w tym przypadku możliwe jest z kolei uzyskanie dostępu do stron i zasobów, które powinny być chronione przed dostępem osób trzecich. Częstą praktyką jest także spoofing adresów e-mail, który jest wyjątkowo łatwy do przeprowadzenia.

Jak chronić się przed spoofingiem?

Zabezpieczenia i metody ochrony przed spoofingiem zależą przede wszystkim od rodzaju zagrożenia, jakie chcemy zwalczyć. Na przykład w celu zapobiegania atakom, które wykorzystują podszywanie się pod nadawcę w protokole TCP/IP, należy skorzystać z zaawansowanego firewalla, który pozwala na głęboką analizę pakietów. W celu ochrony przed spoofingiem nagłówków HTTP niezbędna będzie dokładna kontrola ruchu sieciowego. W kontekście poczty elektronicznej skutecznym rozwiązaniem jest z kolei szyfrowanie wszystkich wiadomości certyfikatami, by móc od razu zidentyfikować podejrzane treści w skrzynce.

Zadbaj o bezpieczeństwo w firmie, wykonując backup danych w chmurze

Ochrona przed atakami jest najważniejsza, ale na wszelki wypadek warto także postarać się, by jak najbardziej zniwelować ich ewentualne skutki. Wiele zagrożeń tego typu może prowadzić do wycieku czy przechwycenia danych – należy zatem zadbać, by umożliwić szybki i sprawny powrót do pełnej sprawności przez przywrócenie niezbędnych plików. W tym zadaniu idealnym wsparciem będzie backup w chmurze dla firm.

Dlaczego warto postawić na backup danych w chmurze? To rzetelne i bezpieczne rozwiązanie, które będzie nieocenioną pomocą w odtwarzaniu awaryjnym. Takie podejście ma wiele zalet w stosunku do wykonywania kopii zapasowych jedynie na lokalnym urządzeniu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że backup w chmurze dla firm pozostanie nienaruszony nawet wtedy, gdy atak będzie obejmować całą infrastrukturę znajdującą się na przykład w biurze. Ponadto jest to jeden z najprostszych sposobów, by spełnić założenia tzw. złotej reguły kopii zapasowych: należy wykonać 3 backupy na 2 różnych nośnikach z 1 kopią w zewnętrznej lokalizacji. Backup danych w chmurze zapewni zgodność zwłaszcza z trzecim elementem tej zasady. Tego typu usługi można znaleźć między innymi w ofercie INEA.

Poprzedni artykułKiedy dać dziecku pierwszy telefon komórkowy?
Następny artykułOptymalizacja procesów zakupowych – jak ją przeprowadzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj