Kiedy dać dziecku pierwszy telefon komórkowy?

Dzieci nie powinny dostawać telefonów zbyt wcześnie. Stałe obcowanie z ekranami nie wpływa dobrze na rozwój kilkulatków. Z drugiej strony nie można odwlekać tego momentu w nieskończoność. Kontakt z dzieckiem, które powoli się usamodzielnia, jest po prostu konieczny. Kiedy nadchodzi moment, w którym warto dać mu telefon? Czemu nie powinno się dawać go w formie prezentu i co uważane jest za lepszy wybór – doładowania na kartę czy stały abonament?

Kiedy dziecko potrzebuje telefonu?

Kiedy dziecko jest małe i stale pozostaje pod opieką rodziców czy innych opiekunów, zwyczajnie nie potrzebuje telefonu. Takie urządzenie nie powinno stawać się zabawką. Służy ono do kontaktu, dlatego zwykle rodzice uznają, że telefon jest potrzebny wtedy, gdy dziecko zaczyna się samodzielnie przemieszczać. Żaden rodzic nie lubi czekać w domu bez żadnej informacji. Telefon w rękach dziecka staje się z czasem potrzebny więc nie tylko jemu, ale i jego opiekunom, którzy chcą móc się z nim skontaktować.

Dając dziecku pierwszy telefon, warto omówić z nim podstawowe zasady, jakich ma przestrzegać przy korzystaniu z tego urządzenia. Mowa zarówno o kosztach związanych z wykonywaniem połączeń czy łączeniem się z internetem, jak i nawet bezpieczeństwem pod kątem ryzyka kradzieży telefonu. Plecaki szkolne często wyposażane są w małe wewnętrzne kieszonki i to w nich dziecko powinno chować rzeczy wartościowe. Warto wyjaśnić, że telefon schowany w wewnętrznej kieszeni może zostać ukradziony albo zgubiony, a ma on dużą wartość.

Kiedy dać dziecku pierwszy telefon komórkowy?

Dlaczego nie powinno się dawać dziecku telefonu jako prezentu?

Dziecko nie powinno mieć nieograniczonego dostępu do telefonu. Dobrze, żeby wiedziało, kiedy powinno go odłożyć, nie używało go przed snem, czy informowało rodzica o różnego rodzaju alarmujących sytuacjach. Choć telefon to w oczach dziecka wspaniały prezent, czy do prezentów powinno się nakładać ograniczenia? W takim przypadku znacznie trudniej będzie powiedzieć, że telefon należy o pewnej godzinie wyłączyć, a w razie złego zachowania rodzice mogą odebrać urządzenie. Jeśli to prezent, właściwie nigdy nie powinno się go odbierać.

Chcąc sprawić dziecku elektroniczny prezent, można wybrać całą masę dodatków do telefonu jak karty pamięci, słuchawki, kolorowe etui, czy power banki. Sam telefon natomiast warto potraktować jako całkowicie normalny etap usamodzielniania się i już od początku ustalić z dzieckiem jasne zasady.

Kiedy dać dziecku pierwszy telefon komórkowy?

Co wybrać dla dziecka – kartę czy abonament?

Chociaż abonament jest znacznie częściej wybierany przez dorosłych użytkowników usług komórkowych, dla dzieci zdecydowanie większa część rodziców poleca wybór doładowań na kartę. Z jednej strony sprzyja to uczeniu dziecka, że korzystanie z internetu czy wykonywanie połączeń kosztuje. Ma ono jasną i nieodwołalną granicę finansową, po której operator po prostu zablokuje połączenia wychodzące. Warto przy tym wytłumaczyć dziecku, za co dokładnie i w jakiej wysokości są pobierane opłaty, albo czym różni się połączenie z internetem przez dane komórkowe od domowej sieci Wi-Fi.

Dając dziecku pierwszy telefon, warto wziąć pod uwagę sytuację, w której być może nadejdzie konieczność odebrania mu urządzenia. I w takich okolicznościach lepszym wyborem okazuje się karta, której wystarczy wówczas nie doładowywać, skoro dziecko nie korzysta z telefonu. Ostateczny wybór zawsze należy do rodziców, jednak długoterminowe zobowiązania jak abonament zwykle nie są polecane w przypadku dzieci.

Poprzedni artykułSzkolenie BHP
Następny artykułSpoofing – co to jest i czym się charakteryzuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj