Wykorzystanie nowych mediów do szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) staje się coraz bardziej powszechne. Szkolenia BHP mogą być realizowane za pomocą kursów e-learningowych lub wideokonferencji, które sprawiają, że są łatwiejsze do zarządzania. Rozwój technologii pozwolił instruktorom, którzy nie są na miejscu przez wystarczającą liczbę godzin dziennie/tygodniowo, na dostarczenie materiałów instruktażowych za pomocą narzędzi komunikacji elektronicznej, takich jak e-maile, pozwalając jednocześnie pracownikom na dodatkową elastyczność, jeśli chodzi o decydowanie, ile osobistej uwagi potrzebują, a jaki rodzaj informacji najlepiej odpowiada ich potrzebom.

Czy szkolenia online są legalne?

Tak, szkolenia BHP są legalne. Do tej pory szkolenia wstępne musiały się odbywać na miejscu, jednak zmieniła to pandemia i Tarcza Antykryzysowa. W tym momencie odbycie szkolenia online jest bezproblemowe.

Obowiązek organizowania szkoleń BHP wynika z Kodeksu Pracy, co jest przejawem prewencyjnej ochrony pracowników. Szkolenia z zakresu higieny pracy odbywają się w czasie pracy, niezależnie od wykonywanych obowiązków, czyli organizowane są w dniach, w których pracodawca ma do nich dostęp; dotyczy to zarówno szkoleń wstępnych, jak i okresowych, obowiązkowych zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i ponownym jej podjęciem w miejscu pracy, w którym istnieje już ustalony program oparty na wytycznych.

Szkolenie BHP wstępne – przebieg

Pracodawca musi zapewnić, że nowo zatrudnieni pracownicy zostaną przeszkoleni przed rozpoczęciem pracy. Nowi pracownicy otrzymają ogólne instrukcje oraz szkolenie dotyczące konkretnych zadań, które mogą obejmować wszystko, począwszy od tego, jak prawidłowo korzystać ze sprzętu, poprzez niebezpieczne procesy, takie jak produkcja lub bezpieczne obchodzenie się z chemikaliami, bez narażania się na szkody!

Szkolenie ogólne ma na celu przekazanie nowym pracownikom podstawowego zrozumienia przepisów i zasad obowiązujących w ich miejscu pracy, w tym norm dotyczących zdrowia w miejscu pracy. 

Można to zrobić za pośrednictwem pracownika lub pracodawcy, który udziela instrukcji na te tematy, ale często najlepiej jest, gdy robią to sami, ponieważ wtedy wiadomo dokładnie, ile czasu trzeba poświęcić na upewnienie się, że wszyscy pracownicy wiedzą, jakie obowiązki wchodzą w zakres poszczególnych kategorii, a nie tylko zgadują na podstawie losowych poleceń wydanych przez kogoś innego bez wiedzy.

Szkolenie BHP jest kluczowym elementem bezpieczeństwa. Im więcej wiesz na początku, tym mniej czasu poświęcasz na czytanie w późniejszym czasie! Ważne jest jednak, aby nie tylko być świadomym tego, co się stanie, jeśli coś pójdzie nie tak. Szkolenia online są dostępne dzisiaj bardzo szeroko, na przykład na stronie https://online-center.pl/kategoria-produktu/szkolenia-bhp-wstepne/

Instruktaż ogólny jest zadaniem, które może być przeprowadzone zarówno przez pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i przez samych pracodawców. Zazwyczaj jest on wykonywany w celu upewnienia się, że ich pracownicy przestrzegają wszystkich procedur związanych z wytycznymi firmy dotyczącymi tego, jak powinny wyglądać sprawy związane z miejscem pracy, np. jaki sprzęt wymaga wymiany, kiedy itp.

Poprzedni artykułPożyczka dla zadłużonych ­– jak to w ogóle możliwe?
Następny artykułKiedy dać dziecku pierwszy telefon komórkowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj